Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

Produktový katalog ...

ELKOV, jako oficiální zastoupení E.T.A. vydává produktový katalog ...

NP8# Dokud není ...

Nyní je prosinec 2018, tedy příští měsíc, v lednu 2019, je to už ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
13.09.2019 EPIC MH Gigabit Modul, konektor pro kabely kategorie 7. Konektor je speciálně přizpůsobený požadavkům vysokorychlostního kabelu. Koncepce stínění je navržena tak, aby stínění párů vodičů odolalo rušení nejen před vnějšími vlivy, ale také před sousedním párem a to po celé délce kabelu. Stáčené kontakty modulu jsou průmyslovým standardem a měly by být instalovány pomocí krimpovacích kleští se 4 trny. Potřeba ...
12.09.2019 Pozvánka na 56. konferenci SRVO. Blíží se 56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení, která se uskuteční dne 24.10. 2019 v Congress Center Parkhotel Plzeň. Konference na téma "Role státu při obnově veřejného osvětlení" proběhne pod záštitou resortů, které podporují kvalitu osvětlení veřejného prostoru s uvedenými tématy: SMART CITY a budoucnost osvětlení v Plzni. Legislativní ...
11.09.2019 Před 60 lety začal první Mezinárodní strojírenský veletrh. Dodnes nevynechal jediný ročník. 6. září 1959 na brněnském výstavišti odstartoval první ročník mezinárodního strojírenského veletrhu, ještě pod názvem Mezinárodní veletrh Brno. Po 60 letech je MSV nejvýznamnějším středoevropským veletrhem svého druhu s návštěvností přes 80 tisíc lidí a více jak šestnácti sty vystavujícími firmami. Letos se koná 7-11.října. Šedesátý první ročník ...
9.09.2019 Podle čeho vybíráte značku kabelové chráničky? Kabelové ochranné dvouplášťové trubky Koruflex, Koruhard mají širokou škálu použití. Nejvíce při výstavbě energetických a telekomunikačních celků. Dále také jako záložní kabelovody pro pozdější využití. Díky vysoké materiálové odolnosti vůči agresivním látkám je jejich použití možné i v chemickém průmyslu. Vnější vrstva je vyrobena z HDPE, vnitřní z LDPE. Touto technologií dosáhneme vysoké ohebnosti i při malých poloměrech ohybu. Dodáváno v ...
6.09.2019 Nová éra monitoringu s DC jističi EATON. Elektronický jistič PXS24 nabízí lepší ochranu pro stejnosměrné obvody 24V, jelikož rychle detekuje přetížení a selektivně vypíná postižené součásti stroje. V důsledku toho systém zůstává ovladatelný a chyby lze buď vyřazovat pro zamezení kritického poškození, nebo lze systém řízeným způsobem odstavit. Tento modul je schopen chránit i kapacitní zátěže až 20.000μF. Každý ...
5.09.2019 Znáte svítidlo PITBUL-N-LED? Je to prachotěsné LED svítidlo s odolností proti stříkající vodě určené pro osvětlení prostor s nebezpečím výbuchu. Je schváleno FTZÚ Ostrava. Použitý elektronický předřadník 220/240V, těleso z lakovaného ocelového plechu s barvou RAL 9003. Kryt z tvrzeného bezpečnostního skla. Uchycení řešeno pomocí šroubů M8 skrz nosný podklad, podhledovým rámem, stropními úchyty nebo ...
Za které tři funkce rádi zaplatíte korunu denně?
Za které tři funkce rádi zaplatíte korunu denně?
Původní nestříhaný záznam
Výběr toho podstatného
Stopáž záznamu
Audioverze - podcast
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 109
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

OBO: Možnosti vestavby kanálů Rapid 80


Document Actions
OBO: Možnosti vestavby kanálů Rapid 80
Kdo chce obstát ve stále ostřejší konkurenci jako úspěšný podnikatel v elektronickém průmyslu, musí neustále racionalizovat své výstupy. Jednou z možností je použití standardizovaných výrobků, prezentovaných v kvalitních, ucelených systémech. Všechny komponenty systému Rapid 80 jsou univerzální a nabízí koncovému uživateli opravdu nepřeberné možnosti při montáži. Například pro často se měnící vedení a jeho přístrojové zakončení je vhodné použít jako horní kanálový díl z PVC, který lze snadno instalovat a je snáze délkově upravitelný.
Jiří Burant, ze dne: 2.12.2013Z této zásady vychází i koncepce systému kanálů OBO Rapid 80 pro vestavbu přístrojů. Dříve byly k dispozici především v provedeních PVC a ocel.


Pro větší náhled kliknout!

Nicméně trvalé stupňování požadavků na architektonické zpracování vybraných interiérů posunulo do středu zájmu postupně i jejich hliníková provedení, jejichž nabídka je proto neustále rozšiřována.


Pro větší náhled kliknout!


Smysl práce se standardizovanými systémy vychází především z požadavku na rychlou dosažitelnost kanálů pro vestavbu přístrojů v rámci všech stavebních projektů. Kromě toho musí být tyto kanály schopny poskytnout maximální flexibilitu a musí pokrývat všechny myslitelné možnosti instalace tak, aby splňovaly různorodé požadavky kancelářského života.

Systém kanálů pro vestavbu přístrojů Rapid 80 se vyznačuje kombinací všech těchto vlastností. Výběr jednotlivých prvků pro celkové řešení přitom ovšem zůstává pro realizátora zvládnutelný a srozumitelný. K tomu přispívá i související typové označení. Vyjadřuje použitý materiál a skutečný rozměr, a to bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o kanál v provedení PVC, z oceli, či hliníku.

Z pohledu použitých materiálů znamenají první dvě písmena označení:

 • GK - plastový kanál pro vestavbu přístrojů;
 • GS - ocelový kanál pro vestavbu přístrojů;
 • GA - hliníkový kanál pro vestavbu přístrojů.

Všechny kanály Rapid 80 mají
přitom, bez ohledu na použitý materiál, jednotný systém otvorů i jednotné vnější rozměry. Kromě toho jsou veškeré přímo související prvky, jako např. koncové kusy nebo víka, k dispozici v provedení z PVC a z oceli. To usnadňuje využití montážních a instalačních dílů a zjednodušuje podstatnou měrou výběr i obstarávání systémových dílů, neboť se díky této unifikaci ve výsledku používá méně prvků.

Příklad:
Administrativní budova potřebuje obnovu nástěnného kanálového systému, v němž jsou uloženy energetické, telekomunikační i datové rozvody. Vzhledem k tomu, že lze očekávat poměrně časté změny v množství a uspořádání připojených pracovních stanic a je přitom nutno dodržet odpovídající EMC oddělení silových a datových rozvodů, byl pro běžné kancelářské prostory zvolen kanálový systém z ocelového plechu. Prostory řízení administrace ve stejné budově byly vybaveny hliníkovými instalačními kanály a v jednoduše vybaveném archivu byl osazen kanál z PVC. Ve všech těchto prostorách byly přitom využity, mimo vlastních kanálů, stejné další systémové komponenty.

Veškeré typy kanálů Rapid 80 mohou být vybaveny shodným provedením zásuvek. Návrh a realizaci zjednodušuje i řada jednotných elektroinstalačních krabic s příslušenstvím společným pro různé aplikace.


Pro větší náhled kliknout!


Z výroby smontované jednotky s jednoduchými až trojnásobnými zásuvkami mohou ještě více zkrátit dobu montáže. Vestavné jednotky pro ovládací, spínací a jistící přístroje umožňují další zvyšování bezpečnostních standardů při použití systémů decentralizovaného řízení. K instalaci datových modulů všech standardních výrobců je možno využít speciální nosič, který umožňuje díky jednotnému systému vnitřních zámků využití v kanálech z PVC i ocelových plechů.

V porovnání s jinde obvyklou šířkou 80 mm představuje u kanálů Rapid 80 přednost i šířka jednotného systémového otvoru pro víko o velikosti 76,5 mm. Pokud se používají kryty standardních instalačních přístrojů, bývá v místě instalace standardních přístrojů až příliš zřetelně vidět zaoblení hran kanálu.

U systémového otvoru 76,5 mm jsou mezery minimalizovány a nepůsobí tedy opticky rušivě.


Pro větší náhled kliknout!


Filozofie systému Rapid 80
Všechny komponenty systému jsou univerzální a nabízí koncovému uživateli opravdu nepřeberné možnosti při montáži. Například pro často se měnící vedení a jeho přístrojové zakončení je vhodné použít jako horní kanálový díl z PVC, který lze snadno instalovat a je snáze délkově upravitelný.

Základní přednosti systému Rapid 80 lze shrnout do následujících bodů:
 • Jednotný systémový otvor 76,5 mm je předností pro montáž přístrojů s větším poloměrem zaoblení.
 • Shoda typového označení se skutečnými vnějšími rozměry pomáhá při počátečním výběru kanálu.
 • Tvarování dna plastových kanálů napomáhá při instalaci GK kanálů do stavby.
 • Z výroby předem namontovaná kanálová spojka usnadňuje instalaci GK kanálů.
 • Jednotná kanálová přepážka u GK a GA s jednoduchou aretací v C profilu kanálového dna usnadňuje montáž.
 • Kanálová spojka je jednotná pro kanály GK, GS i GA.
 • Na výběr hladká i vroubkovaná plastová kanálová víka pro GK i GS kanály.
 • Kanálový koncový díl GK kanálů pro vestavbu přístrojů je použitelný i pro ostatní materiálová provedení kanálů.
 • Elektroinstalační krabice 71GD ... jsou jednotné pro všechna materiálová provedení kanálů a je tedy jednotné i jejich příslušenství pro Modul 45, datové systémy, CEE instalace, vestavné jednotky, atd.
 • Kanály GS pro vestavbu přístrojů jsou vybaveny spojkou, zajišťující současně jejich elektrické pospojování.
 • Speciální kontaktní pera GS kanálů na hranách víka - automatické pospojování.
 • Koncovky kanálů GK i GA mají shodnou konstrukci, jsou proto vhodné jednotně pro všechny systémy.
 • Nové držáky na zeď s 3° horizontálně stavitelnými maticemi k upevnění kanálu a zajištění jeho extrémní stability.
K tomu všemu nese systém Rapid 80 značku renomovaného zkušebního elektrotechnického ústavu a je navržen i vyroben v souladu s aktuální verzí normy EN 50085 (ČSN EN 50085).


POKUD PRACUJETE V OBORU,
máte možnost si požádat o aktuální katalog parapetních kanálů OBO LFS
NÍŽE UVEDENOU OBJEDNÁVKOU!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
OBO BETTERMANN s. r. o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Jste postaveni před řešení protipožární ochrany nějakého objektu? Jaké jsou vaše znalosti s možnostmi použití přepážek, instalací v únikových cestách, protipožárních kanálů, bandáží? Slyšeli jste o normových a nenormových konstrukcích? Protipožární ochrana vyžaduje technické znalosti návrhu, ale také znalost dostupných materiálů k její realizaci. Přestože tento technický sešit pojednává o sortimentu, dozvíte se něco i z teorie, například co je úniková a záchranná cesta ... a také semináře OBO BSS ... využijte informace z první ruky a projděte si rozsáhlým programem školení a seminářů týkajících se tématu systémů protipožární ochrany ...
Podívejme se na katalog pojednávající o produktech ochrany před bleskem a přepětím předního evropského výrobce. Ovšem výrobce, který svým produktům poskytuje velice dobrou technickou podporu. Nejen hromosvodáři, ale všichni, co navrhují ochranu před přepětím se vybavují informacemi, které umožňují správná rozhodnutí. Kromě toho jde snad o jediného výrobce modulových přístrojů, který si dává záležet i na designu provedení! Co vše tento technický sešit obsahuje?
Pokud jsou vám průmyslová prostředí blízká, pak tento katalog nabízí elektroinstalační prvky korespondující s technickým normativním doporučením. V katalogu objevíme žlaby, žebříky, výložníky, ale také nosiče svítidel, stavebnicové systémy, nebo systémy pro stavbu lodí. Samozřejmě nás elektroinstalace v lodní dopravě nebude tak zajímat, jako prostředí průmyslu či prostory s technickým vybavením budov. Prvky značky na našem trhu jsou dobře známy v souvislosti s velice dobrou technickou podporou ...
Značka OBO BETTERMANN oslavila na českém trhu první čtvrtstoletí. Podnikat může každý. Ne vždy se záměr podaří udržet. Proto se připomínají důležité časové milníky. Po revoluci v roce 1989 byl český trh zaplaven značkami z celého světa. Dnes, s odstupem času můžeme hodnotit, které značky se udržely a které zanikly. Byli jsme pozvaní na oslavu významného výročí značky, která se v českých elektroinstalacích opravdu dobře prosadila. Rychlý pohled na celou událost shrnuji v těchto několika pohledech ...
Terminolog
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933