Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

KOPOS: ...

Jsou to přibližně dva roky, co se v KOPOSu vyjádřili, že čtyřnásobné ...

NP8# Dokud není ...

Nyní je prosinec 2018, tedy příští měsíc, v lednu 2019, je to už ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
19.06.2019 Dlouhé vysokorychlostní pohyblivé energetické řetězy. Plane-chain, bočně uložený řetěz ve speciálně navrženém žlabu zajišťuje bezpečnou a prostorově úspornou dodávku energií a dat. Výhodou tohoto řešení je nízká instalační výška, která šetří prostor. Speciální eliptický tvar dna žlabu pak umožňuje řetězu série E6 bezpečný pohyb v prohlubních po stranách žlabu. Nerezový žlab s nízkým třením zajišťuje ...
18.06.2019 Revoluce v požárně bezpečnostních kabelech. Zavedená značka bezhalogenových kabelů PRAFla z produkce pražské kabelovny PRAKAB získala nyní jedno malé plus, které však nabízí velká řešení při potížích s instalací kabelových tras v nevyhovujících podmínkách. Kabely s označením PRAFla+ jsou díky nové plášťové směsi chráněny před vlhkostí i UV zářením. Po několika letech náročného vývoje přichází PRAKAB na trh s ...
17.06.2019 Šroubovací nástroje pro každodenní práci. Wiha ElectricVario Family je široká linie nářadí, které montér využije každý den, pro mnoho různých šroubových spojů. Nová, 31 dílná brašna, skládací brašny nebo 6 a 12 dílné boxy slimBit s uchem na opasek zaručují snadnou přepravu. Samozřejmostí je, že každý izolovaný nástroj proběhl testovací zkouškou na 10kV. Nářadí...
13.06.2019 TIP na katalog Systémů se zachováním funkčnosti při požáru. Pracujete na obsáhlé elektroinstalaci? Stojíte před rozhodnutím, zda zvolit normovou nebo nenormovou konstrukci tras? Máte v plánu žlaby nebo lávky v dost členitém terénu? Znáte požadavky na stavební konstrukce? Kabelové nosné systémy je nutné instalovat na stavební konstrukce jejichž požární odolnost je minimálně ...
12.06.2019 Kapesní termokamera PTi120. Čím je problém větší, tím rychleji ho potřebujete vyřešit. Nová kapesní termokamera Fluke dává všem do rukou možnost minimalizovat prostoje. Přístroj disponuje 3,5 palcovým dotykovým LCD displejem s technologií IR-Fusion, která umožňuje prolínání snímku ve viditelném světle se snímkem v infračerveném spektru. Pomocí funkce označování zařízení v softwaru ...
11.06.2019 Státní úřad inspekce práce poukazuje na nebezpečí práce ve výškách. Jako příklad si představme výrobní halu s výškou stropu 15m a v ní rozmístěné stroje, jejichž výška výrazně převyšuje zákonného 1,5metru. Na horních stranách strojů se běžně nachází nejrůznější zařízení, která je nutno čas od času kontrolovat nebo opravovat. Nezodpovědný provozovatel pověří techniky, ať už vlastní nebo externí, aby to ...
Za které tři funkce rádi zaplatíte korunu denně?
Za které tři funkce rádi zaplatíte korunu denně?
Původní nestříhaný záznam
Výběr toho podstatného
Stopáž záznamu
Audioverze - podcast
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 70
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Výstava, veletrh, seminář? Ano, i tam RITTAL nalezneme. Ovšem kromě toho procestoval produktový kamion tohoto výrobce celou Českou republiku. Plzeň, Praha, Pardubice, Třinec, Ostrava, Brno. Tato města byla příležitostí jak navštívit mobilní expozici ...
 • Znáte princip AFDD? Víte, jak funguje? Je tomu 10 roků, co jsem se účastnil první přednášky o obloukových ochranách. Při znalostech fyziky a reálných následcích jiskření není pro odborníka problém pochopit důvod nasazení AFDD. Ale proč by měl chtít ...

OBO: Možnosti vestavby kanálů Rapid 80


Document Actions
OBO: Možnosti vestavby kanálů Rapid 80
Kdo chce obstát ve stále ostřejší konkurenci jako úspěšný podnikatel v elektronickém průmyslu, musí neustále racionalizovat své výstupy. Jednou z možností je použití standardizovaných výrobků, prezentovaných v kvalitních, ucelených systémech. Všechny komponenty systému Rapid 80 jsou univerzální a nabízí koncovému uživateli opravdu nepřeberné možnosti při montáži. Například pro často se měnící vedení a jeho přístrojové zakončení je vhodné použít jako horní kanálový díl z PVC, který lze snadno instalovat a je snáze délkově upravitelný.
Jiří Burant, ze dne: 2.12.2013Z této zásady vychází i koncepce systému kanálů OBO Rapid 80 pro vestavbu přístrojů. Dříve byly k dispozici především v provedeních PVC a ocel.


Pro větší náhled kliknout!

Nicméně trvalé stupňování požadavků na architektonické zpracování vybraných interiérů posunulo do středu zájmu postupně i jejich hliníková provedení, jejichž nabídka je proto neustále rozšiřována.


Pro větší náhled kliknout!


Smysl práce se standardizovanými systémy vychází především z požadavku na rychlou dosažitelnost kanálů pro vestavbu přístrojů v rámci všech stavebních projektů. Kromě toho musí být tyto kanály schopny poskytnout maximální flexibilitu a musí pokrývat všechny myslitelné možnosti instalace tak, aby splňovaly různorodé požadavky kancelářského života.

Systém kanálů pro vestavbu přístrojů Rapid 80 se vyznačuje kombinací všech těchto vlastností. Výběr jednotlivých prvků pro celkové řešení přitom ovšem zůstává pro realizátora zvládnutelný a srozumitelný. K tomu přispívá i související typové označení. Vyjadřuje použitý materiál a skutečný rozměr, a to bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o kanál v provedení PVC, z oceli, či hliníku.

Z pohledu použitých materiálů znamenají první dvě písmena označení:

 • GK - plastový kanál pro vestavbu přístrojů;
 • GS - ocelový kanál pro vestavbu přístrojů;
 • GA - hliníkový kanál pro vestavbu přístrojů.

Všechny kanály Rapid 80 mají
přitom, bez ohledu na použitý materiál, jednotný systém otvorů i jednotné vnější rozměry. Kromě toho jsou veškeré přímo související prvky, jako např. koncové kusy nebo víka, k dispozici v provedení z PVC a z oceli. To usnadňuje využití montážních a instalačních dílů a zjednodušuje podstatnou měrou výběr i obstarávání systémových dílů, neboť se díky této unifikaci ve výsledku používá méně prvků.

Příklad:
Administrativní budova potřebuje obnovu nástěnného kanálového systému, v němž jsou uloženy energetické, telekomunikační i datové rozvody. Vzhledem k tomu, že lze očekávat poměrně časté změny v množství a uspořádání připojených pracovních stanic a je přitom nutno dodržet odpovídající EMC oddělení silových a datových rozvodů, byl pro běžné kancelářské prostory zvolen kanálový systém z ocelového plechu. Prostory řízení administrace ve stejné budově byly vybaveny hliníkovými instalačními kanály a v jednoduše vybaveném archivu byl osazen kanál z PVC. Ve všech těchto prostorách byly přitom využity, mimo vlastních kanálů, stejné další systémové komponenty.

Veškeré typy kanálů Rapid 80 mohou být vybaveny shodným provedením zásuvek. Návrh a realizaci zjednodušuje i řada jednotných elektroinstalačních krabic s příslušenstvím společným pro různé aplikace.


Pro větší náhled kliknout!


Z výroby smontované jednotky s jednoduchými až trojnásobnými zásuvkami mohou ještě více zkrátit dobu montáže. Vestavné jednotky pro ovládací, spínací a jistící přístroje umožňují další zvyšování bezpečnostních standardů při použití systémů decentralizovaného řízení. K instalaci datových modulů všech standardních výrobců je možno využít speciální nosič, který umožňuje díky jednotnému systému vnitřních zámků využití v kanálech z PVC i ocelových plechů.

V porovnání s jinde obvyklou šířkou 80 mm představuje u kanálů Rapid 80 přednost i šířka jednotného systémového otvoru pro víko o velikosti 76,5 mm. Pokud se používají kryty standardních instalačních přístrojů, bývá v místě instalace standardních přístrojů až příliš zřetelně vidět zaoblení hran kanálu.

U systémového otvoru 76,5 mm jsou mezery minimalizovány a nepůsobí tedy opticky rušivě.


Pro větší náhled kliknout!


Filozofie systému Rapid 80
Všechny komponenty systému jsou univerzální a nabízí koncovému uživateli opravdu nepřeberné možnosti při montáži. Například pro často se měnící vedení a jeho přístrojové zakončení je vhodné použít jako horní kanálový díl z PVC, který lze snadno instalovat a je snáze délkově upravitelný.

Základní přednosti systému Rapid 80 lze shrnout do následujících bodů:
 • Jednotný systémový otvor 76,5 mm je předností pro montáž přístrojů s větším poloměrem zaoblení.
 • Shoda typového označení se skutečnými vnějšími rozměry pomáhá při počátečním výběru kanálu.
 • Tvarování dna plastových kanálů napomáhá při instalaci GK kanálů do stavby.
 • Z výroby předem namontovaná kanálová spojka usnadňuje instalaci GK kanálů.
 • Jednotná kanálová přepážka u GK a GA s jednoduchou aretací v C profilu kanálového dna usnadňuje montáž.
 • Kanálová spojka je jednotná pro kanály GK, GS i GA.
 • Na výběr hladká i vroubkovaná plastová kanálová víka pro GK i GS kanály.
 • Kanálový koncový díl GK kanálů pro vestavbu přístrojů je použitelný i pro ostatní materiálová provedení kanálů.
 • Elektroinstalační krabice 71GD ... jsou jednotné pro všechna materiálová provedení kanálů a je tedy jednotné i jejich příslušenství pro Modul 45, datové systémy, CEE instalace, vestavné jednotky, atd.
 • Kanály GS pro vestavbu přístrojů jsou vybaveny spojkou, zajišťující současně jejich elektrické pospojování.
 • Speciální kontaktní pera GS kanálů na hranách víka - automatické pospojování.
 • Koncovky kanálů GK i GA mají shodnou konstrukci, jsou proto vhodné jednotně pro všechny systémy.
 • Nové držáky na zeď s 3° horizontálně stavitelnými maticemi k upevnění kanálu a zajištění jeho extrémní stability.
K tomu všemu nese systém Rapid 80 značku renomovaného zkušebního elektrotechnického ústavu a je navržen i vyroben v souladu s aktuální verzí normy EN 50085 (ČSN EN 50085).


POKUD PRACUJETE V OBORU,
máte možnost si požádat o aktuální katalog parapetních kanálů OBO LFS
NÍŽE UVEDENOU OBJEDNÁVKOU!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
OBO BETTERMANN s. r. o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Pokud jsou vám průmyslová prostředí blízká, pak tento katalog nabízí elektroinstalační prvky korespondující s technickým normativním doporučením. V katalogu objevíme žlaby, žebříky, výložníky, ale také nosiče svítidel, stavebnicové systémy, nebo systémy pro stavbu lodí. Samozřejmě nás elektroinstalace v lodní dopravě nebude tak zajímat, jako prostředí průmyslu či prostory s technickým vybavením budov. Prvky značky na našem trhu jsou dobře známy v souvislosti s velice dobrou technickou podporou ...
Značka OBO BETTERMANN oslavila na českém trhu první čtvrtstoletí. Podnikat může každý. Ne vždy se záměr podaří udržet. Proto se připomínají důležité časové milníky. Po revoluci v roce 1989 byl český trh zaplaven značkami z celého světa. Dnes, s odstupem času můžeme hodnotit, které značky se udržely a které zanikly. Byli jsme pozvaní na oslavu významného výročí značky, která se v českých elektroinstalacích opravdu dobře prosadila. Rychlý pohled na celou událost shrnuji v těchto několika pohledech ...
Pro dvouleté období byl vydán nový katalog řešení uložení vedení v posledních metrech před spotřebiči. Všichni, kdo navrhují instalace ví, že způsob uložení má mnoho proměnných kritérií. Ať jde o technické provedení, místo určení, nebo představu investora. Kterou kombinaci s ostatními systémy na stavbě zvolit, zná osoba zasvěcená a možností znalá. U produktů tohoto výrobce máme jistotu, že pokud si nejsme jistí výběrem vhodné alternativy, poradí nám. My se pak rozhodujeme, zda je nabízený produkt, související služby a také rychlost dodání pro nás zajímavou volbou.
Rozvést vedení nízkého, malého napětí či datové komunikace po budově je krok číslo jedna. Ovšem každé vedení musí být zakončeno vhodným konektorem pro připojení zařízení. Přístrojů, s kterými pracujeme přibývá takovou měrou, že se v době projektování pracovišť často nedá rozpoznat potřebná množství rozhraní. Proto projektant svůj návrh uvažuje prostřednictvím modulární konstrukce. Ta pak, často i nečekaně, zachrání překvapivý požadavek na připojení. Podívejme se na technický sešit nabízející právě modulární rozhraní. Přestože zkratka EGS nám intuitivně mnoho nenapoví, stačí k rozlišení mezi ostatními katalogy tohoto výrobce.
Terminolog
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933