Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Světelné zdroje a svítidla jsou v elektrotechnice samostatnou disciplínou. Nás elektrotechniky zajímá především způsob zapojení, instalace a výběr vodného typu aby splňoval předepsané normativní parametry. Podstatně větší byznys se však odehrává se ...
  • Projektanti budou muset zahrnout nové požadavky na požární zabezpečení již ve fázi návrhu. Budou potřeba detailnější plány a dokumentace, aby bylo zajištěno splnění všech požárních norem. Montážní práce budou časově náročnější a nákladnější. Budou ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Připomínky z praxe

VK#1 Nenechte vrtat do zdi úplně každého

  • 26.02.2016
VK#1 Nenechte vrtat do zdi úplně každého
Nejenže by uživatel neměl pouštět do rozvaděče každého, kdo prohlašuje, že tomu rozumí. Stejně tak by měl dbát o svá vedení ve zdech. Pokud si každý z řemeslníků bez kontroly vedení vyvrtá svou díru, můžete počítat s fatálními následky. Ve starých elektroinstalacích v takových případech jde i o životy lidí! O tom, jak to v mnohých případech dopadá, hovoří z vlastní zkušenosti Jan Franěk.

HMV: Řízení střídavého napětí

  • 9.02.2016
HMV: Řízení střídavého napětí
Jak se kdysi bez polovodičů řídilo napětí? Činné odpory můžeme měřit střídavým proudem, jestliže cos φ=1. Jsou to například tepelné spotřebiče. Výpočet potřebné velikosti napětí a způsob měření je stejný jako při měření stejnosměrným proudem. Při měření spotřebičů nebo cívek s indukčností závisí plynulost řízení činným odporem na fázovém posuvu a je málo účinná. Tohoto řízení použijeme, jde-li o menší změny napětí, nebo není-li jiná možnost.

Co způsobilo výbuch plynu v pražské Divadelní ulici?

  • 1.02.2016
Co způsobilo výbuch plynu v pražské Divadelní ulici?
V dubnu roku 2013 došlo k velkému výbuchu plynu v Divadelní ulici v Praze. Zraněno bylo 43 lidí a škoda se vyšplhala na 275 milionů korun. Závada byla zjištěna v místě křížení plynového potrubí s trakčním vedením. Určit přesnou příčinu však nebylo snadné. Mezi možné hypotézy patřil vznik elektrického oblouku, vířivé proudy, vznik galvanického článku či bludné proudy v kombinaci s elektrochemickou reakcí.

SCHNEIDER ELECTRIC: Pokročilé technologie do nejudržitelnější kancelářské budovy na světě

  • 6.10.2015
SCHNEIDER ELECTRIC: Pokročilé technologie do nejudržitelnější kancelářské budovy na světě
Společnost Schneider Electric dodala pokročilé technologie do nejudržitelnější kancelářské budovy na světě. Budova The Edge v amsterdamské obchodní čtvrti Zuidas skrývá komplexní řadu nejmodernějších technologií, energeticky efektivních systémů a integrovaných řešení správy budov. Ohodnocena byla jako Outstanding - „Vynikající“ s doposud nejvyšším skóre BREEAM 98,36 procent.

O dobrých řidičích #2: Jaké vlastnosti má správný řidič?

  • 3.09.2015
O dobrých řidičích #2: Jaké vlastnosti má správný řidič?
O tom, zda je někdo dobrý nebo špatný řidič, rozhoduje především jeho přístup k dané problematice. Dobrý řidič je ten, který zná Pravidla o silničním provozu a respektuje je. Otázka striktního dodržování pravidel je ale problematická. Měl by například řidič v místě, kde je značka železniční přejezd, ale přejezd v místě již neexistuje, zpomalit? O tom jsme hovořili se zakladatelem autoškoly JKC Jiřím Kadlecem.

O dobrých řidičích #1: O autoškole JKC

  • 20.08.2015
O dobrých řidičích #1: O autoškole JKC
Autoškola JKC je jednou z nejstarších soukromých autoškol v Brně. Založena byla již před 25 lety - 1. července 1990. Hned na začátku zaznamenala autoškola enormní zájem uchazečů o řidičské oprávnění - současně v ní probíhaly i 4 kurzy po 35 lidech. Jak je na tom autoškola dnes a jaké skupiny školí? To nám v prvním díle seriálu O dobrých řidičích prozradil její zakladatel Jiří Kadlec.

Šokující výpovědi Jana Hájka #1: Jak moc důvěřovat certifikátům?

  • 10.07.2015
Šokující výpovědi Jana Hájka #1: Jak moc důvěřovat certifikátům?
Náš trh je zaplavený velkým množstvím certifikátů. Můžeme jim ale důvěřovat? Výsledky testování výrobků u nás i v zahraničí dokazují, že důvěra mnohdy není na místě. Jako zákazníci ale máme nárok na vrácení peněz nebo výměnu výrobku, pokud se v testování prokáže, že deklarované parametry nejsou pravdivé. Firma, která tento vadný výrobek dodala, pak musí zákazníkovi uhradit veškeré náklady spojené s výměnou.

OSVČ aneb Jak se uživit a mít čisté svědomí

  • 1.06.2015
OSVČ aneb Jak se uživit a mít čisté svědomí
Jak začít podnikat v oboru elektro jako Osoba samostatně výdělečně činná, když po ukončení odborné školy chybí praxe, a jak se v tomto oboru slušně uživit? S tím se v rozhovoru z veletrhu AMPER 2015 snaží poradit dlouholetý praktik (sám vyučený elektrotechnik, revizní technik a soudní znalec) Miroslav Šnobl a ředitel VOŠ a SPŠ elektrotechnické Františka Křižíka Miloš Kodad.

Průmysl 4.0 - Inovace ve společnosti Siemens

  • 27.05.2015
Průmysl 4.0 - Inovace ve společnosti Siemens
V poslední době se ve vyspělých ekonomikách hodně mluví o tzv. průmyslové revoluci 4.0 či průmyslu 4.0. Této problematice se mj. aktivně věnuje koncern Siemens, světový leader v oblasti vyspělé techniky a inovací. V tomto rozhovoru se dozvíte, co vlastně koncepce 4.0 je, jakou roli v ní hraje Siemens a co může její implementace přinést nám všem. Na otázky odpovídal Jaromír Studený.

O motorech #6: Proč provádět diagnostiku poruchy motoru na místě?

  • 15.05.2015
O motorech #6: Proč provádět diagnostiku poruchy motoru na místě?
Poruchu motoru mohou způsobit věci, které s elektromotorem na první pohled vůbec nesouvisí. To je hlavní důvod, proč provádět diagnostiku problému přímo na místě u zákazníka a ne v servisu. Vibrace, které motor poškodí, mohou být způsobené jiným zařízením nebo třeba narušeným prouděním kapaliny v porubí. Další příklady diagnostiky neobvyklých příčin poruch motorů se dozvíte v šestém díle seriálu o motorech.

AFP KONFERENCE: Koncepce strojního inženýrství

  • 12.03.2015
AFP KONFERENCE: Koncepce strojního inženýrství
Povrchová ochrana technologických zařízení není jen nátěr. O nátěrových systémech a strojním inženýrství jsme na konferenci All for Power hovořili s Jiřím Pohankou, obchodně-provozním manažerem společnosti Corrotech, která se zaměřuje na speciální korozní technologie a nátěrové systémy pro těžký průmysl. Jak uvedl, tam kde končí třeba známější Hempel, začínají specializované produkty od společnosti Corrotech.

Co znamená reaction technology?

  • 9.02.2015
Co znamená reaction technology?
Reaction technology, jak už z názvu vyplývá, se zabývá rychlou reakcí výstupu na vstupní podněty v automatizaci. Nazvat ji lze také jako ultrafast automation, tedy velmi rychlá automatizace. Tak nám objasnil tento ne příliš známý pojem Zdeněk Švihálek z firmy B + R automatizace. Technika vznikla z požadavků zákazníků v automatizaci na skutečně rychlou reakci výstupních zařízení na vstupní podněty. Reakce se zde pohybuje až v řádu jedné mikrosekundy. Jak reaction technology funguje?

POZVÁNKA: 22. ledna ŽIVĚ o motorech s Lubomírem Kastnerem

  • 16.01.2015
POZVÁNKA: 22. ledna ŽIVĚ o motorech s Lubomírem Kastnerem
První letošní odborné téma živého vysílání bude o motorech s Lubomírem Kastnerem. Lubomír pracuje na motorech několik desetiletí a jeho zkušenosti si zadají na pořádnou knihu. Nepropásněte živé vysílání v kterém budou objasněny některé základní principy oprav a údržby motorů a v závěru bude možnost osobních dotazů. Kdo bude u živého vysílání bude moci se ptát. A jak je již zvykem, následně bude dostupný sestřih toho nejzajímavějšího.

AFP KONFERENCE: Zavádění výsledků výzkumů CEITEC do praxe

  • 15.01.2015
AFP KONFERENCE: Zavádění výsledků výzkumů CEITEC do praxe
Jozef Kaiser ze Středoevropského technologického institutu CEITEC hovořil na konferenci All for Power 2014 o projektu propojení vědy a praxe. V rámci institutu má profesor Kaiser na starosti problematiku degradace, koroze a únavových vad v energeticky náročných provozech, povrchové úpravy pro vysokoteplotní aplikace v energetice a rovněž stojí za vývojem unikátní laserové technologie. Jak se výsledky práce vědců dále uplatňují v praxi?

Vyšetřování příčiny požáru #4

  • 8.01.2015
Vyšetřování příčiny požáru #4
Víte, jak se při vyšetřování příčiny požáru určuje ohnisko nebo průběh šíření plamenů? Co znamenají pojmy jako flashover nebo backdraft? A co se děje, když hoří v uzavřeném prostoru? O tom přednášeli Petr Michut a Ondřej Sanža Šafránek z Technického ústavu požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky. Postup při vyšetřování objasnili na konkrétním příkladu šetření požáru v sedmipatrovém skladu ve Zlíně. Jaké zařízení tento požár způsobilo? To se dozvíte v tomto článku s videoklipem.
FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a nainstalovat vše potřebné v jakémkoliv vozidle. Přečtěte si nebo sledujte v instruktážním videu, jak může tato novinka může zjednodušit práci na střechách ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Olovo je v současnosti považováno za nebezpečnou závadnou látku. V minulosti se ale využívalo pro vytvoření vodivého spoje mezi součástmi hromosvodu. Čím tedy můžeme v dnešní době nahradit olovo? Více zde ...
Víte, co se skrývá pod označením PZS? My už ano. Pokud se zajímáte o oblast bezpečnosti a střežení objektů, nebo si jen chcete zajistit svůj pozemek, máme tu pro vás článek o zajímavém zabezpečovacím systému KeyGUARD společnosti DIAMONDS TECHNOLOGY ...
Potřebujete vyřešit ochranu před bleskem u dřevěného objektu? Nejste si jistí, zda-li se po hořlavém materiálu, jakým bezesporu dřevo je, dají bezpečně táhnout hromosvodní dráty? Jaká nebezpečí hrozí? Více zde ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933