Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Jak správně použít můstkové vodiče


Document Actions
Jak správně použít můstkové vodiče
Vše se zdá jasné, ale pro kontrolu ... co víme o správné instalaci? Co se před malováním interiéru kontroluje? Při připojování zásuvek je třeba zajistit správný sled fází a jednotnost zapojení. Jak se můstkové vodiče zavádí do plechových rozvaděčů? Jak se musí zakončovat stropní výstupy můstkových vodičů? Jak jinak než sádrou upevňovat můstkové vodiče ve zdivu? Kdo z praxe je ochoten popsat práci s tímto typem vedení?
Jiří Macháček, Michal Kříž, ze dne: 28.05.2024
reklama


Po mém pátrání mezi omladinou se ptát na můstkové vodiče je jako se ptát na "autobusovou zastávku na Měsíci". Přece víme, že to jsou vodiče určené k ukládání do omítky nebo do zdiva. 
Michal Kříž k můstkovým vodičům uvádí ...
Můstkové vodiče musí být do plechových skříní zavedeny přes vývodku. Rovněž k upevnění můstkových vodičů se nemá používat sádra. Stropní výstupy můstkových vodičů musí být zabezpečeny koncovými objímkami z izolační hmoty. Při pokládání několika můstkových vodičů vedle sebe se pro zajištění adheze omítky doporučuje ponechat mezi obvody odpovídající vzdálenost.

Před konečnou úpravou interiéru (před započetím malířských prací) je dobré přezkoušet můstkové vodiče a kabelové rozvody položené přímo pod omítkou na přechodové odpory při průchodu proudu a na izolační odpor.Při připojování třífázových zásuvek je třeba překontrolovat, aby sled fází v nich byl stejný jako v celém objektu. Obdobně je důležité zachovat jednotnost zapojení jednofázových zásuvek (u domovních zásuvek kolík nahoře, fázová zdířka vlevo a zdířka nulového vodiče (N) vpravo – viz obr. 11c, str. 52). Pohyblivé a poddajné napájecí přívody musí být opatřeny odlehčením od tahu.

U více než dvou paralelně probíhajících vedení s průřezy většími než 2x4mm² nebo 4x2,5mm² musí být místo odbočných krabic zabudovány skříně z plastu o velikosti 100x100mm, resp. odbočné skříně pro kabely. Pro více než čtyři paralelně probíhající vedení se použijí pouze skříně z plastu. V odbočných skříních musí být potřebné svorky pevně našroubovány.Ve vlhkých, mokrých a venkovních prostorách musí být bez výjimky použit nekorodující montážní materiál. Pro upevnění šroubů na stropech mohou být použity pouze hmoždinky odpovídající namáhání uvedenému v atestu hmoždinek (potvrzené výrobcem).

Je vhodné, aby jako běžné spínače, zásuvky, světelná tlačítka a jejich kombinace byly v celém objektu nebo alespoň v prostoru použity výrobky jedné firmy a stejného provedení. Musí být dodržena jednotná orientace spínačů (u spínačů – poloha páčky nebo tlačítka nahoru znamená zapnuto, dolů vypnuto). Přístroje pro montáž pod omítku jsou vybaveny upevňovacími šrouby.

Silové přístroje (např. spínače/zásuvky) nesmějí být integrovány do jedné rámcové kombinace s přístroji pro jiné aplikace (např. anténou, telefonem, počítačovou sítí apod.).

Při instalaci větších spotřebičů průmyslového charakteru, jako jsou pracovní stroje v rozsáhlejších celcích, je nutné dbát na jejich vzájemné pospojování a pospojování s cizími vodivými částmi. Veškerá zařízení, na jejichž neživých částech nebo cizích vodivých částech by se v případě poruchy základní izolace mohlo vyskytnout napětí, musí být opatřena označenou šroubovou svorkou ochranného uzemnění (a pospojování). K ní musí být připojen ochranný vodič dostatečného průřezu označený izolací v barevné kombinaci zelená/žlutá.
Jak pracujete s můstkovými vodiči vy? A jak často?


 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 6)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Informační sešit je určen pro elektrotechniky. Při projektování elektrických instalací je klíčové zajistit ochranu proti požáru, a to prostřednictvím tří hlavních cílů. Zachování požárních úseků, zabezpečení únikových cest a zachování funkčnosti. Tušíte, jaké systémy přepážek mohou účinně zabránit šíření ohně mezi jednotlivými úseky? Jakými metodami lze zajistit bezpečnost únikových cest v případě požáru? Sledujte krátký pohled na tento katalog OBO ...
Katalog "Rozvodnicové a rozvaděčové skříně DI01-2024-CZ" od OEZ detailně popisuje různé typy skříní pro bytové, domovní a průmyslové aplikace. Obsahuje specifikace, montážní instrukce, obsah balení a příslušenství pro skříně DistriTon (oceloplastové, oceloplechové a plastové), DistriSet (pro domovní a infrastrukturní aplikace) a DistriBox (pro průmyslové aplikace). Nabízí také informace o systémech přípojnic a náhradních dílech, včetně technické podpory a servisních služeb.
S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a nainstalovat vše potřebné v jakémkoliv vozidle. Přečtěte si nebo sledujte v instruktážním videu, jak může tato novinka může zjednodušit práci na střechách ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933