Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Evropská unie umožňuje firmám a OSVČ poskytovat služby po celé EU, aby se snížila byrokracie a zlepšila spolupráce mezi zeměmi. V Česku platí zákony, které toto upravují. Firmy mohou posílat zaměstnance na zakázky do jiných zemí a podnikatelé mohou ...
  • Konference plná informací o kybernetické bezpečnosti, bezpečnosti datových sítí, monitoringu, výstavbě sítí, legislativě a třeba i souvislostí s ai. Zajímat to nebude jen majitele firem ale hlavně techniky, kteří bezpečnost realizují. A co ti, co řeší ...

EL-SOFT: Černobílá nebo šedá?


Document Actions
EL-SOFT: Černobílá nebo šedá?
Ideální ochrana staveb a inženýrských sítí je uzavření chráněného objektu uvnitř uzemněného a dokonale vodivého souvislého stínění s odpovídající tloušťkou a na vstupu ... Hromosvody, aneb mé cesty v kruzích Část 4
David Klimša, ze dne: 11.09.2007
reklama

Ideální ochrana staveb a inženýrských sítí je uzavření chráněného objektu uvnitř uzemněného a dokonale vodivého souvislého stínění s odpovídající tloušťkou a na vstupu do stínění zajištění odpovídajícího pospojování inženýrských sítí přivedených do stavby. Ideální je vedení bleskových proudů mimo, neboli dostatečně vzdálenou cestou od vnitřních vodivých částí stavby a elektrických vedení. Moc se mi líbí věta v ČSN EN 62305-1, část 8: V praxi často není možné ani cenově efektivní jít do takového rozsahu, aby byla zajištěna optimální ochrana.

ČSN EN 62305-3 nabízí dvě varianty vedení bleskového proudu:
1) Izolovaně od stavby neboli s dodržením dostatečné vzdálenosti od vnitřních vodivých částí stavby. V tomto případě jsou hromosvod a vodivé části stavby spojeny jen na úrovni terénu (viz ČSN EN 62305-6.2.2 a/). Tato varianta vylučuje pronikání bleskového proudu do stavby.
2) Způsobem „spoj vše se vším.“ V tomto případě se dostatečná vzdálenost nedodržuje. Naopak, nebezpečnému jiskření mezi hromosvodem a vodivými částmi budovy se bráníme jejich spojením tam, kde není dodržena dostatečná vzdálenost (viz ČSN EN 62305-6.2.2 b/). Tato varianta znamená pronikání bleskových proudů do stavby. Z toho vyplývá potřeba eliminace těchto dílčích bleskových proudů. Je nutné zabránit, aby dílčí bleskové proudy neběhaly po silových a sdělovacích vedeních.
Projektanti stojí před rozhodnutím, zda použijí nákladnou izolovanou jímací soustavu a svody, nebo nákladnou SPD ochranu v případě dílčích bleskových proudů pronikajících do stavby a běžících po elektrických vedeních od zařízení umístěných na střeše, nebo na zdech stavby.

Teď přichází zásadní otázka: To, co poběží po vedení je dílčí bleskový proud, nebo jen zbytkové zatížení? Proč je tato otázka zásadní? Protože odpověď na ní rozhodne, zda bude na vedení použita ochrana SPD typ 1 nebo bude stačit SPD typ 2 (viz čárkovaný spoj).


Klik pro celý náhled obrázku.

Pokud se jedná jen o zbytkové zatížení, je potřebná míra ochrany na stejné úrovni jako u izolované soustavy a jedná se tudíž o nejlevnější variantu hromosvodní soustavy. Co rozhodne o tom, zda přes spojení potečou dílčí bleskové proudy nebo jen zbytkové zatížení? Řekl bych, že měření, nebo přesný výpočet na základě počítačové simulace je zatím hudbou budoucnosti a to kdo ví jestli. Obecně se dá řídit větou: Pokud bude cesta svodu a el. vedení přibližně stejná, pak po el. vedení rozhodně potečou dílčí bleskové proudy a musíme použít svodiče bleskových proudů SPD typ 1. Pokud bude svodů více a k zemi povedou podstatně kratší a přímější cestou, pak lze pro ochranu na el. vedení použít i jen svodič přepětí SPD typ 2. Každé rozhodnutí se bude odvíjet od konkrétní situace.
Teď možná přichází chvíle pro kompromis. Jsme v bodě, kdy se nebudeme řídit černobílou vizí z normy, ale dopustíme se mazanosti. Velkou plochu střechu nebo její část provedeme jako izolovanou soustavu a budeme dodržovat dostatečnou vzdálenost, ale armované nebo vodivé stěny stavby spojíme se svody, nebo je jako svody využijeme. Takovým trikem můžeme dosáhnout pocitu, že se sice celkově nejedná o izolovanou soustavu, ale po vedeních již nepoběží dílčí bleskové proudy, ale jen zbytkové zatížení, které nevyžaduje tak nákladnou SPD ochranu. Pro projektanta je to opět zvážení náročnosti provedení a nákladů.
Zase je to pořád dokola: chce to rozumět principům ochrany a chytře vše uvážit. Někdy se budeme setkávat s krajními názory. Jedním z nich je přehnaná snaha každý případ tlačit do dokonale izolované soustavy. Za každou cenu dodržet dostatečnou vzdálenost od střechy až po zem. Z předchozí úvahy ale jednoznačně vyplývá, že menší nároky na provedení a finance může mít soustava typu „spoj všechno se vším,“ nebo kompromis, který sice není variantou pocházející z normy, ale přesto logickou a možnou, že část soustavy provedeme jako izolovanou a část jakou pospojovanou. Normy samotné nevyznívají nijak fanaticky ani upjatě, ale jak je vidět z úvodního odstavce, vše je o rozumném kompromisu.

Když už mluvíme o krajních názorech, zmíním se o prapodivném jevu, který přesně nechápu. Často se u návrhů hromosvodních soustav setkávám se snahou navrhnout jakýsi centrální masivní vodič, nejlépe z mědi, který odvede vše zlé do země. Překvapivě i u ocelových konstrukcí, které obnášejí bezpočet masivních a poměrně přímých vodivých cest do země. Zajímalo by mne, proč by měl blesk téci převážně strojeným vodičem. Blesk není stejnosměrný ustálený proud, ale řada výbojů – vln, které provázejí vysokofrekvenční jevy. Magnetické pole prvního výboje může být charakterizováno typickým kmitočtem 25kHz a magnetická pole následných výbojů kmitočtem 1MHz (viz ČSN EN 62305-4 A 2.1 čl. 5). Proto si nelze rozdělení proudu mezi svody představovat podle ohmova zákona. Daleko více záleží na délce a přímosti všech svodů. Dokonce i nedokonalé spoje nemusí znamenat katastrofu, jak vyplývá např. z ČSN EN 62305-3, příloha E, pod obrázkem 9: „Konstrukce s ocelovým skeletem obvykle používá ocelové střešní nosníky spojené pomocí spojovacích svorníků. Jsou-li svorníky utaženy tak, aby bylo dosaženo požadované mechanické pevnosti, je dovoleno je považovat za elektricky vzájemně spojené. Tenká vrstva barvy bude bleskovým proudem při prvním výboji proražena a dojde k vytvoření vodivého spojení.“
A opět dokola to samé, kdo rozumí principům, vyhýbá se nesmyslům.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
El soft - Klimša David
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a nainstalovat vše potřebné v jakémkoliv vozidle. Přečtěte si nebo sledujte v instruktážním videu, jak může tato novinka může zjednodušit práci na střechách ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933