Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
  • Jak naplno využít schopností programovatelných relé easyE4? Podívejte se jaké možnosti vám dávají nové přístroje. Od různých způsobů vizualizace procesů až po komunikaci s okolním světem. Ovládněte programování relé easyE4 a staňte se expertem v ...

Co je to SELV, PELV a FELV?


Document Actions
Článek
Co znamenají kombinace písmen SELV, PELV a FELV? Z jakého anglického spojení je vytvořen jejich základ ELV? Jaká opatření se pod těmito písmeny skrývají? Co se dříve skrývalo pod označením MELV, od kterého se dnes již upustilo? Čím je zajištěna ochrana při poruše u ochranného opatření FELV? To se dozvíte v tomto článku.
Michal Kříž, ze dne: 5.11.2014
reklama


SELV, PELV a FELV
Přestože kombinace písmen SELV a PELV se pro označení definovaných opatření na ochranu před úrazem elektrickým proudem v naší technické praxi používá již více než deset let, jejich význam není technické veřejnosti vždy zcela zřejmý. A z toho vyplývá, že technická veřejnost nemusí úplně rozumět opatřením, která jsou těmito písmeny označována. Proto zde uvedeme, jaký je původ uvedených označení.

Jejich základem je zkratka ELV. Ta označuje zařízení, obvod nebo sít‚ malého napětí (ELV – z anglického „extra low voltage“ tedy „velmi nízké napětí“, což je naše „malé napětí“). Před tuto zkratku se doplňovala další písmena, jako S – od „safety“ (bezpečné) nebo P – od „protective“ (ochranné), podle toho, jaká další ochranná opatření (kromě malého napětí) se u daných zařízení a obvodů prováděla. Pokud se v samotném obvodu s malým napětím další ochranná opatření neprováděla, předřadilo se písmeno F – od „functinal“ tedy „funkční“ nebo možná výstižněji „pracovní“, takže obvod s označením FELV označuje, že je v něm použito malé napětí pouze z funkčních (pracovních), nikoliv ochranných důvodů.

Poznámka
Vedle uvedených označení se ještě dnes můžeme setkat se zařízeními, na nichž je označení MELV. To mohlo označovat obvody bezpečného malého napětí ve strojních zařízeních (od "machine") nebo v zařízeních pro zdravotnictví (M – od "medical"). Dnes již se od tohoto značení upustilo a jak u strojních, tak u zdravotnických zařízení se používá zařízení s označením SELV nebo PELV.

SELV

SELV je ochranné opatření, při němž je ochrana zajištěna:
  • omezením napětí v obvodu (síti SELV),
  • a ochranným oddělením (viz kapitola 6.4.3.2) sítě SELV od všech obvodů jiných než SELV a PELV,
  • a jednoduchým oddělením (viz kapitola 6.4.2.5) sítě SELV od ostatních sítí SELV, od sítí PELV a od země,
  • přičemž není dovoleno úmyslné připojení neživých částí k ochrannému vodiči nebo k zemi.
Ve zvláštních prostorech, kde je požadováno SELV a kde je použito ochranné stínění, musí být ochranné stínění (spojené např. s ochranným pospojováním napájecí sítě) odděleno od každého sousedního obvodu základní izolací určenou pro nejvyšší vyskytující se napětí.

PELV
PELV je ochranné opatření, při němž je ochrana zajištěna:
  • omezením napětí v obvodu, který může být uzemněn anebo na neživých částech, které mohou být uzemněny (sít‚ PELV),
  • a ochranným oddělením sítě PELV od všech ostatních obvodů jiných než SELV a PELV. 
Jestliže je obvod PELV uzemněn a jestliže je použito ochranné stínění podle kapitoly 6.4.2.3, je nutné mezi ochranným stíněním a sítí PELV použít základní izolaci.

Poznámka
Při současném dotyku živých částí sítě PELV a vodivých částí, na nichž se v případě poruchy může objevit napětí napájecího obvodu, může být mezi těmito částmi při poruše nebezpečné dotykové napětí. Proto je v takovém případě třeba uzemnit obvod PELV a všechny vodivé části, na nichž se v případě poruchy může objevit napětí napájecího obvodu, zahrnout do ochranného pospojování.

FELV
Poznámka:
Přestože funkční malé napětí FELV nespadá do kategorie bezpečných malých napětí, kterými jsou napětí SELV a PELV, je zde ve skupině se SELV a PELV tato ochrana uvedena. Je to proto, že použitá napětí u SELV, PELV i FELV spadají do kategorie malých napětí, i proto, aby se ukázalo na odlišnost obvodů FELV na jedné straně od obvodů SELV a PELV na straně druhé. Proč se funkční malé napětí FELV používá? Je to proto, že malé napětí (označuje se ELV) není někdy třeba uplatňovat z důvodu zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem – není tudíž třeba, aby obvody s tímto malým napětím splňovaly podmínky pro SELV nebo PELV, nicméně použití malého napětí však vyžadují z funkčních důvodů např. přístroje v řídicích obvodech. Toto napětí se používá tedy proto, že to vyžaduje funkce obvodu s malým napětím – proto tedy funkční malé napětí. Samozřejmě, že by uvedené přístroje mohly být napájeny i z obvodů SELV nebo PELV, bylo by to však dražší. Pokud to z hlediska ochrany před úrazem elektrickým proudem není nutné, nemusí být splňovány podmínky pro SELV nebo PELV, ale jako ochranné opatření je možné uplatnit funkční malé napětí FELV (viz níže).

FELV je ochranné opatření, u něhož:
  • základní ochrana je zajištěna:
  • základní izolací (její úroveň nemusí odpovídat požadavkům na 230 V),
  • nebo přepážkami nebo kryty,
  • ochrana při poruše je zajištěna:
  • spojením neživých částí obvodu s ochranným vodičem zdroje (napájecího obvodu), přičemž se předpokládá, že vstupní obvod je chráněn automatickým odpojením od zdroje, což je důvod, proč je FELV dnes přiřazeno k ochraně automatickým odpojením od zdroje,
    • zdrojem malého napětí, kterým je transformátor zajišťující alespoň jednoduché oddělení vinutí vstupní strany od strany výstupní.
Poznámka
Takovým transformátorem je např. ten, který odpovídá ČSN EN 61558-2-1 ed.2. Při použití jiných zařízení, která takové oddělení nezaručují (jako autotransformátorů, potenciometrů, polovodičových přístrojů), se výstupní obvod považuje pouze za rozšíření vstupního obvodu a jeho ochrana by měla být zajištěna ochranným opatřením (např. automatickým odpojením uplatněným pro vstupní obvod).

Více ke své přípravě naleznete v Příručce pro zkoušky elektrotechniků 2014.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933