Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
  • Jak naplno využít schopností programovatelných relé easyE4? Podívejte se jaké možnosti vám dávají nové přístroje. Od různých způsobů vizualizace procesů až po komunikaci s okolním světem. Ovládněte programování relé easyE4 a staňte se expertem v ...

Provedení připojení buněk na pevnou elektrickou instalaci


Document Actions
Provedení připojení buněk na pevnou elektrickou instalaci
Pro připojení na pevnou elektrickou instalaci je doporučující podmínkou znalost účinnosti ochranných opatření v elektrické instalaci ke které hodláme buňku připojit. Jedná se o neporušenou celistvost ochranného vodiče (PE) v napájecí instalaci ... Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech - mobilní nebo transportovatelné buňky (ČSN 33 2000-7-717, ČSN 33 2000-1 až 6)
Petr Létal, ze dne: 18.05.2006
reklama

Provedení připojení buněk na pevnou elektrickou instalaci Využití ochrany samočinným odpojením v napájecí instalaci -
Pro připojení na pevnou elektrickou instalaci je doporučující podmínkou znalost účinnosti ochranných opatření v elektrické instalaci ke které hodláme buňku připojit. Jedná se o neporušenou celistvost ochranného vodiče (PE) v napájecí instalaci. Přesvědčit se o naplnění tohoto požadavku je možné ověřením ochranné účinnosti (měřením vypínacího proudu) proudového chrániče ve vstupním obvodu připojené buňky. Pokud samočinné odpojení proudovým chráničem v instalaci buňky skutečně vinou závady na vodiči PE v napájecí instalaci není účinné, lze tento problém odstranit realizací uzemnění (poz.18) dle obr.3. Jedná se přechod na síť TT. Použití zemničů jen pokud je to potřebné.


Klik pro větší náhled
Obr. 3 – Připojení k pevnému rozvodu provedení TN-S , nebo TT s ohranou samočinným odpojení od zdroje pomocí proudového chrániče.

Pokud je vnitřní povrch buňky nevodivý, lze chráněné neživé části vnitřních spotřebičů a ochranné kontakty vnitřních zásuvek spojit do neuzemněného místního pospojování. Zásuvky umístěné na vnější straně buňky ale musí mít ochranný vodič připojený do ochranného obvodu napájecí instalace. Tento stav je ukázán na obr. 4.


Klik pro větší náhled
Obr.4 – Připojení k vnějšímu rozvodu stejné jako v obr.3, ochrana před úrazem je realizována neuzemněným místním pospojováním s nevodivým vnitřním povrchem.

Poznámka ST Olomouc
k obr. 4: Pro ověření účinnosti proudového chrániče (16a) pro samočinné odpojení vnějších zásuvek, platí stejný postup jako pro obr. 3

Připojení elektrické instalace buňky k napájecí instalaci přes transformátorová oddělení od napájecí elektrické instalace

Toto připojení je charakterizováno:
• z pevné instalace jsou na přívodku buňky připojeny jenom vodiče fázové
• vstupní obvod je tvořen galvanickým rozhranním (transformátorem) se zapojením vinutí D-Y.
• nulový (střední) vodič N pro fázové napětí je realizován až z vnitřní instalace buňky
• pokud není vodič N rozveden je napětí o velikosti fázového pro jednofázové vnější zásuvky získáno z převodového transformátoru 400/230V.
• transformátor oddělení a ochranný prvek instalace buňky jsou ve vnitřní instalaci uloženy izolovaně (v izolačním krytu).
Příklady připojení k napájecí instalaci a provedení instalace přes transformátorová oddělení jsou uvedeny na obr. 5, 6, 7a 8.

Na obr. 5, 6 a 7 jsou ukázány možnosti použití tzv. „jednoduchého oddělení“. S touto terminologií se poprvé setkáváme v normě ČSN EN 61140 Ochrana před úrazem elektrickým proudem – Společná hlediska pro instalaci a zařízení, jako prostředku ochrany při poruše.

Poznámka ST Olomouc:
OCHRANA PŘI PORUŠE - ve smyslu ČSN EN 61140 je ochrana před úrazem elektrickým proudem za podmínek tzv. „jedné poruchy“ – např. porucha ZÁKLADNÍ IZOLACE. V ČSN 33 2000-4-41 se termínem OCHRANA PŘI PORUŠE setkáváme při ochraně před nebezpečným dotykem na neživé části.
Jednoduchého oddělení mezi elektrickými obvody a/nebo od země se dosahuje použitím základní izolace. Izolační technické parametry musí být stanoveny na hodnotu nejvyššího se vyskytujícího napětí.
Při sinusovém průběhu napětí, kde Un je jmenovitá (efektivní) hodnota napětí mezi L–N (např. 230V), je maximální hodnota vyskytujícího se napětí Umax= Un.√2 =325V.
Při výskytu elektrické součástky mezi „jednoduše elektricky“ oddělenými obvody musí tato zabezpečit, že proud přes ní procházející nepřekročí maximální povolenou hranici ustáleného DOTYKOVÉHO PROUDU. Norma ČSN EN 61140 obsahuje upřesnění, že do hodnot 3,5mA AC a frekvence do 100Hz, nebo 10mA DC, není nutno realizovat žádná opatření na omezení dotykového proudu.

 

Pokud se chcete seznámit s celým obsahem tohoto dílu, pokračujte zde!

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Solid Team s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Podívejte se, jak vypadá nová linka! Videospot ukazuje výrobu nosných systému na nové lince! Stavba nové výrobní haly a nákup technologie na výrobu kabelových žlabů dovoluje Koposu Kolín nabídnout zákazníkům kabelové nosné systémy vyráběné na vlastním výrobním zařízení. Jde především o nové kabelové žlaby Jupiter s mnoha technickými přednostmi a inovované kabelové žlaby Mars přizpůsobené potřebám montážníků ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933