Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Provedení připojení buněk na pevnou elektrickou instalaci (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 18.05.2006
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Provedení připojení buněk na pevnou elektrickou instalaci


Provedení připojení buněk na pevnou elektrickou instalaci
Pro připojení na pevnou elektrickou instalaci je doporučující podmínkou znalost účinnosti ochranných opatření v elektrické instalaci ke které hodláme buňku připojit. Jedná se o neporušenou celistvost ochranného vodiče (PE) v napájecí instalaci ... Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech - mobilní nebo transportovatelné buňky (ČSN 33 2000-7-717, ČSN 33 2000-1 až 6)
Petr Létal, ze dne: 18.05.2006

Provedení připojení buněk na pevnou elektrickou instalaci Využití ochrany samočinným odpojením v napájecí instalaci -
Pro připojení na pevnou elektrickou instalaci je doporučující podmínkou znalost účinnosti ochranných opatření v elektrické instalaci ke které hodláme buňku připojit. Jedná se o neporušenou celistvost ochranného vodiče (PE) v napájecí instalaci. Přesvědčit se o naplnění tohoto požadavku je možné ověřením ochranné účinnosti (měřením vypínacího proudu) proudového chrániče ve vstupním obvodu připojené buňky. Pokud samočinné odpojení proudovým chráničem v instalaci buňky skutečně vinou závady na vodiči PE v napájecí instalaci není účinné, lze tento problém odstranit realizací uzemnění (poz.18) dle obr.3. Jedná se přechod na síť TT. Použití zemničů jen pokud je to potřebné.


Klik pro větší náhled
Obr. 3 – Připojení k pevnému rozvodu provedení TN-S , nebo TT s ohranou samočinným odpojení od zdroje pomocí proudového chrániče.

Pokud je vnitřní povrch buňky nevodivý, lze chráněné neživé části vnitřních spotřebičů a ochranné kontakty vnitřních zásuvek spojit do neuzemněného místního pospojování. Zásuvky umístěné na vnější straně buňky ale musí mít ochranný vodič připojený do ochranného obvodu napájecí instalace. Tento stav je ukázán na obr. 4.


Klik pro větší náhled
Obr.4 – Připojení k vnějšímu rozvodu stejné jako v obr.3, ochrana před úrazem je realizována neuzemněným místním pospojováním s nevodivým vnitřním povrchem.

Poznámka ST Olomouc
k obr. 4: Pro ověření účinnosti proudového chrániče (16a) pro samočinné odpojení vnějších zásuvek, platí stejný postup jako pro obr. 3

Připojení elektrické instalace buňky k napájecí instalaci přes transformátorová oddělení od napájecí elektrické instalace

Toto připojení je charakterizováno:
• z pevné instalace jsou na přívodku buňky připojeny jenom vodiče fázové
• vstupní obvod je tvořen galvanickým rozhranním (transformátorem) se zapojením vinutí D-Y.
• nulový (střední) vodič N pro fázové napětí je realizován až z vnitřní instalace buňky
• pokud není vodič N rozveden je napětí o velikosti fázového pro jednofázové vnější zásuvky získáno z převodového transformátoru 400/230V.
• transformátor oddělení a ochranný prvek instalace buňky jsou ve vnitřní instalaci uloženy izolovaně (v izolačním krytu).
Příklady připojení k napájecí instalaci a provedení instalace přes transformátorová oddělení jsou uvedeny na obr. 5, 6, 7a 8.

Na obr. 5, 6 a 7 jsou ukázány možnosti použití tzv. „jednoduchého oddělení“. S touto terminologií se poprvé setkáváme v normě ČSN EN 61140 Ochrana před úrazem elektrickým proudem – Společná hlediska pro instalaci a zařízení, jako prostředku ochrany při poruše.

Poznámka ST Olomouc:
OCHRANA PŘI PORUŠE - ve smyslu ČSN EN 61140 je ochrana před úrazem elektrickým proudem za podmínek tzv. „jedné poruchy“ – např. porucha ZÁKLADNÍ IZOLACE. V ČSN 33 2000-4-41 se termínem OCHRANA PŘI PORUŠE setkáváme při ochraně před nebezpečným dotykem na neživé části.
Jednoduchého oddělení mezi elektrickými obvody a/nebo od země se dosahuje použitím základní izolace. Izolační technické parametry musí být stanoveny na hodnotu nejvyššího se vyskytujícího napětí.
Při sinusovém průběhu napětí, kde Un je jmenovitá (efektivní) hodnota napětí mezi L–N (např. 230V), je maximální hodnota vyskytujícího se napětí Umax= Un.√2 =325V.
Při výskytu elektrické součástky mezi „jednoduše elektricky“ oddělenými obvody musí tato zabezpečit, že proud přes ní procházející nepřekročí maximální povolenou hranici ustáleného DOTYKOVÉHO PROUDU. Norma ČSN EN 61140 obsahuje upřesnění, že do hodnot 3,5mA AC a frekvence do 100Hz, nebo 10mA DC, není nutno realizovat žádná opatření na omezení dotykového proudu.

 

Pokud se chcete seznámit s celým obsahem tohoto dílu, pokračujte zde!

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Solid Team s.r.o. - Holická 140/70, Olomouc - 585 243 683 - solidteam@solidteam.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.