Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

Brněnská elektrárna. Elektřina v Brně před 100 léty (4.)


Document Actions
Článek
Pojďme se vrátit zpět do doby, kdy mistr elektrikářský byl vážený odborník. Jaké napětí se používalo v rozvodné síti v roce 1922? Které ulice měly jako první pouliční veřejné osvětlení?
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 4.01.2002
reklama

Předchozí díl.... (Klikni!)
Původně používané sekundární napětí pro 2kV síť již v roce 1922 nestačilo a bylo nutno použít po částečné rekonstrukci sítě napětí 220/380V, zejména na periferiích města. V městě vnitřním bylo ponecháno napětí 110V a kapacita transformačních stanic byla zvyšována na 100-150kVA.

Později nestačilo pro 2kV síť ani primární napětí 2,2kV a kladla se pro periferii města zvláštní síť, která byla zásobovaná primárním napětím 6,6kV.

2kV síť byla vybudována v kabelu a pouze v letech, kdy ceny kabelu byly horentně vysoké, byla vybudována 2kV síť pro nově se tvořící části města provizorně volným vedení. Husovice, Královo Pole, Řečkovice, Medlánky, Komína a Žabovřesky byly zásobovány proudem ze 6kV sítě, Jundrov, Kamenný mlýn, Nový Lískovec ze 2kV sítě.

Technická zpráva z roku 1904.

Pouličním brněnským drahám byl dodáván proud z 2kV sítě, později byly přepojeny na 6kV síť.

Elektrické veřejné osvětlení bylo vybudováno na náměstí Svobody a Wilsonově náměstí (dnešní Nádražní ulice), u městského divadla, v ulici České a ve všech předměstích, kromě Černovic a Komárova.

Budovy používala elektrárna většinou postavené roku 1898. Budova kotelny byla rozšířena v roce 1906, dva roky nato rozvodna.

V roce 1923 pak bylo rozhodnuto vybudovat novou rozvodnu, což vyžadovalo značně rychle postupující rekonstrukce celého zařízení brněnských rozvodných sítí. 

Pokračování .... (Klikni!)

Pro JME a.s. sestavil Ing. Jan Macholán

 
 

 FIREMNÍ TIPY
Izolovaný svod hromosvodu zcela zásadně změnil, usnadnil ochranu před bleskem. Zejména u modernizovaných budov často nelze z architektonických důvodů dosáhnout potřebné oddělovací vzdálenosti svodů. Velké uplatnění nachází také v průmyslových objektech, kde je situace stížená velkým množstvím sousedících technologií. IsCon nabízí ekvivalentní oddělovací vzdálenost 0,75m na vzduchu a 1,5m v pevných materiálech. Co myslíte, je vodič isCon od OBO ekvivalentem izolovaného hromosvodu?
O vedení v podlahách se psalo na portále Elektrika mnohokrát. Tento způsob ukládání vedení se sice užívá především v administrativních budovách, kde se často rozvody doplňují nebo mění. Díky dostupným trasám v podlaze není potřeba pro změnu pracovišť provádět stavební úpravy. Představa investorů, provozovatelů je taková, aby se systém rozvodů dal dle aktuální potřeby měnit a přitom aby vypadal elegantně. Nejlépe pokud by nebyl vidět vůbec. Takovým požadavkům se velice blíží následující systém podlažních rozvodů OBO BETTERMANN ...
Rychlý pohled na technický sešit s pohledem na zásadní sortiment OBO. Mnozí již víme, že OBO BETTERMANN nabízí obrovské množství položek elektroinstalačních prvků. Některé nacházíme v regálech velkoobchodů, mnohé jsou na objednávku a o dalších specialitkách v Česku možná nemáme ani ponětí. Katalog KOMPAKT je jadrný základ, který nachází uplatnění napříč elektroinstalačním spektrem. Co vše tento informační materiál přináší? Jaké podrobnosti objevíme?
Konečně se po dvou letech začínáme volně setkávat. Doposud jsme vše řešili absenčně, prostřednictvím různých elektronických nástrojů. Podobně jako u veletrhů, tak i u seminářů jsme všichni v očekávání, zda nedojde na prognózy digitálních fanoušku a vše se nepřesune na Facebook nebo Instagram. Odborné semináře OEZ máme na mušce objektivu již mnoho let a bylo tomu i letos. Co představil tradiční český výrobce rozvaděčových přístrojů po skončení koronavirové izolace? Jak semináře probíhaly? První část přinášíme v tomto článku ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Světoznámá americká přehrada Hoover Dam na hranici Nevady a Arizony doznala změn. Při naší první návštěvě v roce 2006 byly viditelná první místa pilířů ve skalách. Dnes již chybí ke spojení mostu pouze desítky metrů ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933