Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Efektivní ...

Jste projektant silnoproudu/slaboproudu a dokumentaci zpracováváte pouze pomocí ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 990
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

Bude po robotickém stavaři následovat robotický elektrikář?


Document Actions
Bude po robotickém stavaři následovat robotický elektrikář?
Vývoj technologií se neodehrává pouze na poli polovodičů, procesorů a elektronických zařízení. Následně se mění mnoho pracovních postupů a procesů. Ve stavebnictví se vyvíjí robotický zedník, který může za určitých okolností být rychlejší a přesnější než skutečný řemeslník. Za určitých okolností ... Už jste uvažovali, co by se mohlo vlivem digitalizace a robotizace změnit v elektrikářském řemesle? Budou elektrikáři v budoucnosti na stavbách sabotovat práci robotů nebo naopak bude jejich pomoc vítaná? Kde by se v elektroinstalaci rodinného domu mohl uplatnit 3D tisk?
Miroslav Minařík, ze dne: 25.11.2021
reklama


Stavebniny DEK a ČVUT vyvíjí robotického stavaře. Unikátní technologie dokáže konstruovat stěny přímo v místě staveb ... uvádí tisková zpráva.
I když každý, kdo stavěl třeba vlastní dům ví, že doba, kdy si pozveme partu robotů, je ještě daleko. Ovšem na druhou stranu pokud se vyvíjí robotický šikula ve stavebnictví, pak je otázkou, co alternativního lze očekávat v oblasti elektroinstalací.

Co by to mohlo být?
Pokud se podíváme na hrubý proces realizace běžné elektroinstalace, pak nebude těžké odhadnout, že univerzální robot nebude v brzké době reálný. Ale stejně, kde by mohlo být něco robotického?

  • návrh a projekce
  • sekání drážek
  • uložení vodičů
  • upevnění krabic
  • osazení krabic přístroji
  • zapojení zařízení
  • výroba rozvaděčů
  • testování
  • revize
  • opravy, úpravy


Pro větší náhled kliknout!

Samozřejmě souvisejících činností je podstatně více, ovšem tato úvaha má poukázat na vývoj a budoucnost. Pokud se již několik let iniciativa Průmyslu 4.0 zmiňuje o využití dat a v té souvislosti, přijdou o práci některé profese, pak právě tento robotický stavař hodně napovídá!

Pokud se podíváme retrospektivně na vývoj nářadí a strojů, pak šlo vždy o usnadnění práce, ušetření času a pracovního místa. Nutno podotknout, že nikdo z vývojářů, při své práci, neřešil téma nezaměstnanosti nebo rekvalifikací těch, kteří díky jeho práci přijdou o místo. A následně všichni majitelé provozů, kteří takové produkty nakupují, uvažují nad vylepšením pracovních procesů, nikoliv nad sociální politikou.

Kdo může v oblasti elektroinstalací přijít o práci?
V seriálu #R4M několikrát zaznělo, že to budou všichni, kteří umí nabídnout pouze své ruce, bez další přidané hodnoty. Dnes ovšem vidíme pravý opak, přehršel digitálních marketérů, koučů, copywriterů, či specialistu na SEO a sociální sítě. A ti, kteří nabízí především "ruce" jsou totálně nedostatkovým zbožím.

Pokud si pozorně přečtete zprávu, zmiňuje, že "je cílem konstruovat stěny přímo v místě staveb, a to automaticky s využitím průmyslových robotů a také za pomoci 3D tisku". Zkuste zapojit svou fantazii, kde by se v naší praxi uplatnilo něco souvisejícího!

Kde by se v elektroinstalaci rodinného domu
mohl uplatnit 3D tisk?
Dejte svou myšlenku vědět v níže zvedené diskusi!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Další detailní rozbor katalogu, který nabízí mnoho různých uložení vedení. V článku se dozvíte nejen podrobný komentář dlouholetého specialisty k vyráběnému portfóliu, ale také odkaz na příslušný katalog. Ten prozrazuje kromě technických podrobností také praktické zkušenosti. Například jak zvolit správný rozměr ukládacího kanálu vzhledem k plánovanému počtu kabelů, tedy velice praktická pomůcka projektanta. Celou problematikou provází Jiří Mráz slovem, písmem i obrazem ...
Katalog, ve kterém se poprvé objevuje více produktů než by byl český trh schopen nakupovat! Je zaměřen na rozvaděče a rozvaděčové přístroje. Objevíme přes dva tisíce nových prvků na více než tisíci stránkách vážící přes dva kilogramy. Z produktů nové kompaktní jističe, obloukové ochrany AFDD, spínací hodiny s možností nastavování pomocí smartphone a software v češtině, bezšroubové přístroje a patřičné příslušenství. Na krátký pohled se podívejte v recenzi ...
Co vše se u trvale připojených elektrických zařízení a přístrojů ověřuje prohlídkou? Které technické normy potřebujeme znát v souvislosti s prohlídkami a kontrolami? Kdy se mají prohlídky a zkoušky provádět? A čemu musí prohlídka předcházet? Jak se postupuje při prohlídce, namátkou, pouze něco, nebo existuje jiný postup? Nadrilujme si také body: bezpečnostní požadavky, správná volba a instalace, viditelné poškození, způsob ochrany, požární přepážky, zvolené vodiče, jistící prvky, přepěťové ochrany, vnější vlivy a mechanické namáhání, označení vodičů ... a co ještě?
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Vnější atmosférické vlivy působí na ocel a vytvářejí různě velké riziko koroze. Vhodně zvolená povrchová úprava kabelového systému je účinnou ochranou proti korozní agresivitě. Podle průměrného korozního úbytku tloušťky zinku v daném korozním prostředí je možné vybrat vhodnou povrchovou úpravu. Kopos Kolín nabízí ...
Myšlenka navštívit dceřinnou společnost Kopos v Dubaji vznikla na letošním Amperu v Praze. Jak prosperuje český výrobce elektroinstalačních materiálů v islámské zemi? Jak vypadá tamní staveniště? Na tyto a další otázky jsme si přiletěli pro odpovědi za Zdeňkem Slováčkem, českým pracovníkem Koposu Kolín. Na krátký autentický videozáznam se můžete podívat zde ...
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933