Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
Nacházíte se zde: Úvod » Oblasti

Témata z alespoň jedné oblasti

Legislativa, Normalizace

Rozvaděče nn – stanovené výrobky nebo volně sestavitelné stavebnice?

  • 5.02.2015
Rozvaděče nn – stanovené výrobky nebo volně sestavitelné stavebnice?
Rozvaděče jsou v dnešní době stále částí odborné veřejnosti chápány spíše jako volně sestavitelné stavebnice než jako výrobky podléhající podobným zákonitostem jako třeba automobily. Přitom rozvaděč neodborně sestavený z originálních dílů může být nebezpečný jak z hlediska úrazu elektrickým proudem, tak z hlediska požáru. Proto je rozvaděč podle zákona 22/1997 Sb. stanovený výrobek. Co to znamená pro jeho výrobce?

Podnikové normy energetiky #2

  • 28.01.2015
Podnikové normy energetiky #2
Podnikové normy energetiky jsou obecně nižším stupněm technických norem a vhodným způsobem doplňují soustavu norem ČSN v oblasti elektroenergetiky. Které z těchto norem jsou zaměřené na parametry kvality elektřiny a které na kabely? Jaké nové PNE se připravují pro venkovní vedení nad 1kV? A jak je na tom Česko se zaváděním inteligentních sítí Smart grids? To se dozvíte v druhé části přednášky Jaroslava Bárty.

Zásuvkové obvody a zařízení pro bezpečnostní účely ve zdravotnických prostorech

  • 23.01.2015
Zásuvkové obvody a zařízení pro bezpečnostní účely ve zdravotnických prostorech
Jak mají být uspořádány zásuvkové vývody na všech místech pro pacienty? Jaká je klasifikace důležitých obvodů pro zdravotnické prostory? A jaké všeobecné požadavky platí pro bezpečnostní zdroje pro zdravotnické prostory skupiny 1 a 2? Odpovědi na otázky a další informace k tématu naleznete v tomto článku.

Kdo je výrobce rozvaděče a jak se posuzuje shoda

  • 22.01.2015
Kdo je výrobce rozvaděče a jak se posuzuje shoda
Zákon 22/1997 Sb. definuje výrobce jako osobu, která vyrábí nebo i jen navrhla výrobek. Za výrobce se také za určitých podmínek může považovat i ten, kdo výrobek již uvedený na trh upraví. Tento zákon rovněž definuje postupy a úkony, které musí být splněny při posuzování shody. O jaké postupy se jedná a s jakými technickými předpisy musí být výrobky ve shodě?

Podnikové normy energetiky PNE #1

  • 14.01.2015
Podnikové normy energetiky PNE #1
Podnikové normy energetiky jsou obecně nižším stupněm technických norem a vhodným způsobem doplňují soustavu norem ČSN v oblasti elektroenergetiky. První PNE byla vydána už v roce 1992, základní soubor norem byl pak vypracován v letech 1993 až 1994. Jak se tyto normy tvoří a jakými oblastmi se zabývají? Kdo PNE schvaluje a jak fungovalo jejich schvalování před rokem 2011? Sledujte přednášku Jaroslava Bárty.

OEZ: Normy pro rozvaděče nízkého napětí

  • 9.01.2015
OEZ: Normy pro rozvaděče nízkého napětí
Jaké povinnosti stanovují soubor norem ČSN EN 61439 pro rozvaděče nízkého napětí a norma ČSN EN 62208 zaměřená na prázdné skříně pro tyto rozvaděče? O tom přednášel Jan Šikula ze společnosti OEZ. V přednášce se dozvíte, k jakým došlo změnám v názvosloví, jaké povinnosti má výrobce rozvaděčů i jak se ověřují jednotlivé charakteristiky rozvaděčů. Sledujte tento článek s videospotem.

Martin Hájek o dopadu evropské politiky na teplárny v ČR

  • 6.01.2015
Martin Hájek o dopadu evropské politiky na teplárny v ČR
Ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek hovořil na Dnech teplárenství 2014 o dopadu evropské politiky na teplárny v České republice. Jaké směrnice ovlivní české teplárenství? Jaký důsledek budou mít pro obyvatele a jaký pro teplárny? Proč se lidé připojují či odpojují od teplárenství? Jak je na tom česká distribuční síť a kolik se do ní ročně investuje? A jak se investice do oprav promítají do cen tepla? To se dozvíte v článku s videoklipem.

Doplňující ochranné pospojování ve zdravotnických prostorech

  • 5.01.2015
Doplňující ochranné pospojování ve zdravotnických prostorech
V každém zdravotnickém prostoru skupin 1 a 2 musí být provedeno doplňující ochranné pospojování. Jak má být správně připojeno? Mezi jaké části se instalují vodiče zajišťující vyrovnání potenciálů? Jaká kontrola se při revizi provádí u elektrostaticky vodivých podlah? To se dozvíte v tomto článku.

Užité definice dle vyhlášek č.246/2001 Sb. a č.23/2008 Sb.

  • 2.01.2015
Užité definice dle vyhlášek č.246/2001 Sb. a č.23/2008 Sb.
Jak vyhlášky o požární prevenci a o technických podmínkách požární ochrany staveb definují jednotlivé pojmy požární bezpečnosti? Co je ohlašovna požárů a co požárně technická charakteristika? A co se řadí mezi vyhrazené druhy požárně bezpečnostních zařízení? To se dozvíte v tomto článku.

Rozvaděče ve zdravotnických prostorách

  • 19.12.2014
Rozvaděče ve zdravotnických prostorách
Rozvaděče ve zdravotnickém prostředí musí splňovat požadavky uvedené v souboru norem ČSN EN 61439. Jakou dokumentaci je nutné požadovat při jejich revizi? Jak mají být umístěny rozvaděče k napájení hlavních rozvodů a bezpečnostních obvodů? To se dozvíte v tomto článku.

Vypínání elektrické energie při požárech a mimořádných událostech podle ČSN 73 0848

  • 11.12.2014
Vypínání elektrické energie při požárech a mimořádných událostech podle ČSN 73 0848
Kabelové trasy musí být navrženy tak, aby bylo zajištěno bezpečné vypnutí elektrické energie v objektu a tím zajištěn bezpečný zásah jednotek požární ochrany. Co říká norma ČSN 73 0848 o kabelových trasách pro ovládání vypínacích prvků CENTRAL STOP a TOTAL STOP? Jaký dokument platí pro zdolávání požárů elektrických zařízení a rozvodů jednotkami požární ochrany? Jaká je bezpečná vzdálenost a minimální tlak na proudnici při hašení elektrických zařízení a vedení pod napětím do 400V? Odpovědi na otázky a další informace se dozvíte v článku Zdeňka Hoška z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Rozvaděče obsluhované laiky

  • 2.12.2014
Rozvaděče obsluhované laiky
Rozvaděče užívané laiky. Na toto téma přednášel na 24. celostátním setkání elektrotechniků Ondřej Adamec. Co bylo účelem vytvoření nového souboru norem 61439? Jak se správně značí rozvaděč a co vše musí obsahovat jeho štítek? Jaké jsou požadavky na technickou dokumentaci rozvodnice? Jak probíhá certifikace rozvaděče a co musí splňovat hlavní elektrické obvody? Odpovědi na otázky a další informace naleznete v článku s videoklipem.

Trestní odpovědnost inspektora státního technického dozoru

  • 19.11.2014
Trestní odpovědnost inspektora státního technického dozoru
Inspektor státního technického dozoru není vyňat z trestní odpovědnosti. V souvislosti se svou prací se může dopustit sedmi trestných činů. Nejtypičtějším z nich je zneužití pravomoci úřední osoby. Jaké další trestní činy připadají u tohoto povolání v úvahu a jaké postihy za ně hrozí? To se dozvíte v přednášce advokátního koncipienta Roberta Kabáta z Unie soudních znalců v tomto článku s videoklipem.

EMC a ochrana proti blesku a přepětí 1

  • 14.11.2014
EMC a ochrana proti blesku a přepětí 1
Jak správně vypadá systém ochrany před bleskem? K čemu projektant musí znát měrný odpor půdy? Jak se počítá bezpečnostní vzdálenost? Jaká ochrana se používá na vstupu do budovy? A jaký odstup je třeba zachovat mezi slaboproudem a silnoproudem? To se dozvíte v této přednášce soudního znalce Vojtěcha Kopeckého zaměřené na EMC a ochranu proti blesku a přepětí, kterou doplnil řadou ukázek z praxe.

Požární bezpečnost staveb a elektrické rozvody

  • 14.11.2014
Požární bezpečnost staveb a elektrické rozvody
Závady elektroinstalace jsou podle aktuálních statistik nejčastější příčinou požáru budov. Jaké zákony a vyhlášky upravují požární bezpečnost? Jaký postup je nutné dodržet při požárním zásahu? Co podle vyhlášky patří mezi bezpečnostní zařízení? A jaké jsou výhody a nevýhody normových nosných tras? Odpovědi na otázky a další informace se dozvíte v článku autorizovaného inženýra Jiřího Horáka.
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933