Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Přednáška o řadě výkonových jističů NZM vhodné pro systémy distribuce energie, od malých rozvaděčů po velké energetické rozvody. Univerzální použití zvyšuje možnosti návrhů, usnadňuje instalaci a zjednodušuje údržbu. Díky konektivitě a funkcím ...
  • Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 se uskuteční 8.–11. října v Brně. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií přiláká více než 12% firem navíc oproti loňsku, včetně vystavovatelů z 21 zemí. V pavilonu P se představí nové ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Vzdělání

SOLID: Povinnosti OSVČ ve vztahu k bezpečnosti práce a technickým zařízením

  • 11.07.2012
SOLID: Povinnosti OSVČ ve vztahu k bezpečnosti práce a technickým zařízením
Péče o BOZP je nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců, vztahuje se tato povinnost i na OSVČ? Musíte jako OSVČ vést dokumentaci o vyhledávání a vyhodnocování rizik a o přijatých opatřeních? A jaké jsou základní povinnosti OSVČ vzhledem k pracovním úrazům? Jaké má OSVČ povinnosti při provozování VTZ?

Ochrana před bleskem po změnách ČSN EN 62305 z 09 – 2011 až 01 – 2012

  • 4.07.2012
Ochrana před bleskem po změnách ČSN EN 62305 z 09 – 2011 až 01 – 2012
Článek je zaměřen na prevenci rizika před účinky blesku, atmosférického a spínacího přepětí. Přináší novelizovaný soubor harmonizované ČSN EN 62305-1 až 4 po změnách jejich částí 1 a 4 ze září 2011 a části 3 z ledna 2012 ve vazbě na požadavky stavebního zákona a dalších právních předpisů a technických norem. Obdobně je soubor 62305 označen v ostatních členských zemích Evropské unie podle národního zatřídění.

Naši maturanti na SOŠ/SOU Trnkova Brno 2012

  • 4.07.2012
Naši maturanti na SOŠ/SOU Trnkova Brno 2012
Střední odborná škola a střední odborné učiliště na Trnkové v Brně je zaměřeno na obory elektrotechnické a strojírenské. Studovat jde, jak klasické denní studium, tak nástavbové, zkrácené nebo dálkové.

Odpovědnost při činnostech v elektrotechnice

  • 3.07.2012
Odpovědnost při činnostech v elektrotechnice
Případy, kdy jsou pracovníci v elektrotechnice voláni k odpovědnosti za určité události, souvisí v převážné míře s nedbalostním jednáním. Nechci se tím nikoho z elektrotechniků dotknout, ale jsou chvíle, kdy z nejrůznějších důvodů se určité problémy řeší ne zcela podle požadavků legislativy. S určitou mírou rizika spoléháme, že ke škodlivému následku nedojde. Jde v podstatě o nedbalostní jednání, na které ...

DEHN: Školení pro správný návrh a montáž vodiče HVI

  • 21.06.2012
DEHN: Školení pro správný návrh a montáž vodiče HVI
Jak bylo již s předstihem na podzim avizováno. Uskutečnilo se v letošním dubnu školení pro skupinu montážních techniků, projektantů a revizních techniků z České republiky, které bylo zaměřeno na správnou montáž a použití vodiče HVI. Cílem workshopu bylo zvýšení kvalifikace zúčastněných a tak již od rána bylo napilno. Po krátkém entrée začalo vše shrnutím všech základních technických parametrů ...

Princip a měření impedance poruchové smyčky

  • 14.06.2012
Princip a měření impedance poruchové smyčky
Princip měření impedance smyčky je ve všech měřicích přístrojích použit shodný. Měřič impedance je připojen mezi fázový vodič L a vodič PE (případně mezi L a N pokud se měří impedance sítě). Po zahájení měření přístroj změří nejprve napětí zdroje naprázdno U1. Potom do obvodu připojí zatěžovací odpor RZ , kterým proteče měřicí proud I a zároveň změří napětí U2 v obvodu při zatížení.

Ověření jištění proti nadproudům

  • 12.06.2012
Ověření jištění proti nadproudům
Již starší, ale nejspolehlivější pomůckou při měření impedance poruchové smyčky v obvodech s chrániči je jejich zablokování pomocí stejnosměrného proudu. Jak je známo, používají chrániče pro vyhodnocení rozdílového proudu v pracovních vodičích instalace měřicí transformátor s magnetickým jádrem. Teče-li pracovním vodičem přes proudový chránič dostatečně velký stejnosměrný proud, dojde k přesycení magnetického obvodu transformátoru ...

Spolehlivost v elektrotechnice

  • 7.06.2012
Spolehlivost v elektrotechnice
Hlavním cílem předkládaného textu je seznámit čtenáře se základními koncepty a metodami teorie spolehlivosti specificky pro potřeby elektrotechnické praxe. Po představení základních tezí, je na konkrétních příkladech představen způsob výpočtu spolehlivosti komplexních systémů na základě znalosti dílčích spolehlivostních charakteristiky.

Praktické řešení energocenter s garantovanou spolehlivostí

  • 4.06.2012
Praktické řešení energocenter s garantovanou spolehlivostí
O tom, že záložní energocentrum by mělo být spolehlivé, asi není pochyb. Je ale otázka, co je to vlastně "spolehlivé" energocentrum. Je to energocentrum, které se neporouchá? Ale takové přece není – jakékoli technické zařízení se může porouchat. Spolehlivost energocentra je založena na třech vlastnostech ...

Ověření jištění proti nadproudům

  • 28.05.2012
Ověření jištění proti nadproudům
Ukažme praktický postup při ověření jištění u konkrétního ochranného obvodu. Aby z příkladu vyplynula i úvaha o vhodnosti volby měřicího přístroje, byl zvolen případ ověření jištění stroje napájeného napětím 400V, který je jištěn pojistkami o jmenovitém vypínacím proudu In=250A ...

Vyjádření přesnosti měření a výpočet chyby

  • 28.05.2012
Vyjádření přesnosti měření a výpočet chyby
V technických parametrech měřicího přístroje je přesnost měření vyjádřena absolutní chybou. Obvykle se chyba měření skládá ze dvou částí. První část bývá proměnná a její absolutní hodnota závisí na velikosti naměřené hodnoty. Nazývá se chybou z měřené hodnoty. Druhá část je konstantní v celém měřicím rozsahu, na velikosti naměřené hodnoty nezávisí a nazývá se chybou z měřicího rozsahu.

Požadavky na přesnost měření impedance poruchové smyčky

  • 24.05.2012
Požadavky na přesnost měření impedance poruchové smyčky
Jak ví jistě každý, kdo má alespoň základní elektrotechnické znalosti, nejsou hodnoty naměřené měřicím přístrojem absolutně přesné. Skutečná hodnota měřené veličiny se této přístrojem zobrazené hodnotě více či méně blíží a nachází se v intervalu definovaném chybou měřicího přístroje.

Impedance poruchové smyčky a proudový chránič

  • 7.05.2012
Impedance poruchové smyčky a proudový chránič
Jedním z nejdůležitějších způsobů ochrany před nepříznivými účinky elektrického proudu je samočinné odpojení elektrického obvodu od zdroje v případě, kdy se vlivem poruchy izolace dostane nebezpečné napětí na neživé části obvodu. Tím dojde ke změně v síti, obvykle k průtoku poruchového proudu jinou cestou, než pracovními vodiči, což uvede do činnosti jistící prvek, který odpojí elektrický obvod od zdroje.

Pozvánka na 3. seminář "Rozbor mimořádných událostí z pohledu soudních znalců"

  • 30.03.2012
Pozvánka na 3. seminář "Rozbor mimořádných událostí z pohledu soudních znalců"
Unie soudních znalců pořádá již třetí seminář, tentokrát na téma "Rozbor mimořádných událostí z pohledu soudních znalců". Seminář je určen nejen soudním znalcům, ale i revizním technikům, projektantům a pracovníkům v oboru elektro. Neváhejte, termín uzávěrky přihlášek je již 4. 5. 2012!

DEHN: POZVÁNKA NA ODBORNÝ SEMINÁR na Slovensku

  • 26.03.2012
DEHN: POZVÁNKA NA ODBORNÝ SEMINÁR na Slovensku
Zastúpenie firmy DEHN+SÖHNE G.m.b.H na Slovensku a Centrum informačných technológií pri Technickej univerzite vo Zvolene organizujú dvojdenný odborný seminár: Vypracovanie analýzi rizika v zmysle STN EN 62305-2 "Ochrana pred bleskom, časť 2. –Manažérstvo rizika". Cieľom semináru je účastníkom objasniť základné princípy výpočtu tolerovateľného rizika a definovania minimálnych potrebných ochranných opatrení pre objekt.
FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933