Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Intenzivní kritika v tisku vedla k sáhodlouhé odpovědi od Westinghouse, která však neospravedlnila vysoké napětí a kritizovala Edisonovy instalace. Proslulý elektrotechnik Harold Brown ukončil polemiku klasickou odpovědí a navrhl souboj, který ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Dějepis

Principy (42.) Nezapomněli jsme na měření velmi slabých proudů?

  • 12.08.2004
Principy (42.) Nezapomněli jsme na měření velmi slabých proudů?
Docela obyčejný galvanometr vyrobíme z magnetky, podepřené jehlou zapuštěnou do podlouhlého prkénka. Můžeme k tomu použít třeba střelky z kompasu...

Zářivka v kuchyni - proč ne?

  • 5.08.2004
Zářivka v kuchyni - proč ne?
Kuchyň je ve většině domácností jednou z nejfrekventovanějších místností, kde je prováděna celá řada pracovních úkonů – od vaření přes žehlení, zašívání až po čtení či psaní domácích úkolů dětí.

Principy (41.) Jak budeme měřit elektrické napětí

  • 2.08.2004
Principy (41.) Jak budeme měřit elektrické napětí
Oprášíme si Ohmův zákon, který budeme potřebovat při konstrukci voltmetrů pro měření elektrického napětí a s ostře ořezanou tužkou se pustíme do rýsování stupnic přístrojů.

Principy (40.) Přednost má silný elektrický proud

  • 25.07.2004
Principy (40.) Přednost má silný elektrický proud
Šikovné ruce jsou zlatý důl, proto zde máme opět něco pro kutily. Budeme pájet, pilovat, ohýbat, šroubovat......až nám vznikne ampérmetr.

Principy (39.) Jak se k sobě chovají dva proudy

  • 20.07.2004
Principy (39.) Jak se k sobě chovají dva proudy
"Dva rovnoběžné vodiče se přitahují, prochází-li jimi proud souhlasným směrem, a odpuzují se, prochází-li jimi proud směrem opačným." Jistě víte, kdo pronesl tato slova. Pro ostatní, co by museli déle pátrat, prozradíme, že to byl francouzský matematik, fyzik a zakladatel elektromagnetismu André Maria Ampére (1775-1836).

Principy (38.) Jak se zvoní střídavým proudem?

  • 9.07.2004
Principy (38.) Jak se zvoní střídavým proudem?
Zase zvonek. Někdy se nemůžeme dočkat jeho zazvonění, jindy nás děsí a nejraději bychom všechny zvonky na světě zlikvidovali. Ale pokud jsme aspoň trošku zruční, můžeme si tuto hračičku předělat ke svému obrazu a máme po starostech.

K dvěstěpadesátému výročí postavení hromosvodu Prokopem Divišem v Příměticích

  • 1.07.2004
K dvěstěpadesátému výročí postavení hromosvodu Prokopem Divišem v Příměticích
Dne 15.června tohoto roku jsme vzpomněli dvěstěpadesátého výročí postavení hromosvodu v Příměticích u Znojma Prokopem Divišem (26. III. 1698 - 21. XII. 1765), významným českým přírodovědcem XVIII století (obr. 1).

Principy (37.) Zkuste svoji dovednost

  • 30.06.2004
Principy (37.) Zkuste svoji dovednost
Elektrický zvonek je velmi užitečná věc. Pojďme si ho vyrobit a vyzkoušet si na něm svou zručnost, pro budoucího elektrotechnika to bude jistě hračkou.

Principy (36.) Silák elektromagnet

  • 21.06.2004
Principy (36.) Silák elektromagnet
Elektromagnet je jednou z nejdůležitějších komponent elektrotechniky. My ho budeme potřebovat do několika následujících pokusů také a proto si ho vyrobíme. Je to snadné.

Principy (35.) Elektromagnetické pole = magnetické pole magnetu?

  • 12.06.2004
Principy (35.) Elektromagnetické pole = magnetické pole magnetu?
Všechny látky můžeme rozdělit na ferromagnetické, paramagnetické a diamagnetické. Že to všechno dávno víte? Potom pro vás bude jistě hračkou zařadit správně do těchto skupin následující látky: vizmut, železo, olovo a dřevo. Doufám, že to bude přesná trefa.

Principy (34.) První měřící přístroj

  • 4.06.2004
Principy (34.) První měřící přístroj
Jak můžete zvážit sílu magnetického pole a jaký je princip měřícího elektromagnetického přístroje, tak to vám poradíme zde. Ale jak by jste si poměřili síly s tímto chlapíkem, nechám raději na vás.

Principy (33.) Jak vypadá elektromagnetické pole kolem vodiče?

  • 25.05.2004
Principy (33.) Jak vypadá elektromagnetické pole kolem vodiče?
Vždycky mě velice bavilo dělat různé pokusy, tajně jsem totiž doufala, že objevím pro svět něco nového. Jak to však v životě chodí, nakonec mi ke štěstí stačilo, že jsem nepřišla k úrazu. Vy se následujícího experimentu tolik bát nemusíte, ale trošku vás vyzkouším, pamatujete si ještě jak se používá pravidla pravé ruky k určení pólů a směru pole?

Jaká je dostupnost trojrámečků?

  • 25.05.2004
Jaká je dostupnost trojrámečků?
Jak všichni víme, na trhu existuje velké množství designů domovních vypínačů a zásuvek. Ovšem napadlo vás již, jak jsou tyto přístroje dostupné pro neodbornou veřejnost?

Principy (32.) Magnet z měděného drátu

  • 15.05.2004
Principy (32.) Magnet z měděného drátu
"Přitahuje mě jako magnet..." často slýcháváme. Je tu krásně spodobněno, jak může působit přitažlivost u člověka. Určitě nalezneme i jiné - jako například ve "zmagnetizování" zcela nevinných objektů. Ovšem to bude asi tak všechno, protože ona lidská síla, jak všichni víme, pramení zcela jinde. Proto hurá na magnety, je to bezpečnější.

Principy (31.) Objev, který zrušil vzdálenosti

  • 6.05.2004
Principy (31.) Objev, který zrušil vzdálenosti
Řekněme si něco o objevu, který kdysi znamenal úplný převrat v rozhlasovém vysílání a v mnoha jiných oborech elektrotechniky.
FIREMNÍ TIPY
Informační sešit je určen pro elektrotechniky. Při projektování elektrických instalací je klíčové zajistit ochranu proti požáru, a to prostřednictvím tří hlavních cílů. Zachování požárních úseků, zabezpečení únikových cest a zachování funkčnosti. Tušíte, jaké systémy přepážek mohou účinně zabránit šíření ohně mezi jednotlivými úseky? Jakými metodami lze zajistit bezpečnost únikových cest v případě požáru? Sledujte krátký pohled na tento katalog OBO ...
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Co je transformátor a jaký je jeho princip fungování? Jaké jsou hlavní části transformátoru a jakou mají funkci? Jak funguje transformace střídavého proudu v transformátoru? Proč jsou transformátory důležité pro přenos a distribuci elektrické energie? Jaký je rozdíl mezi primárním a sekundárním vinutím v transformátoru?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933