Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Připomínky z teorie

GND#1d: Řízení potenciálu

  • 30.06.2021
GND#1d: Řízení potenciálu
Proč řídíme potenciál v ochraně před bleskem a čím ho řídíme? Někdo se s řízením potenciálu setkává vědomě zřídka, technici sítí mobilních operátorů naopak velmi často! Jak vidí řízení potenciálu ze své praxe Oldřich Morávek? O tom, že záměrně manipulujeme potenciály hovoří i Radim Strycharski. Nakoukněme také chvíli na dráhu. Té je řízení potenciálu příznačné, ovšem vůbec není tak jednoduché, jak si myslíme. František Kosmák vysvětluje řízení potenciálu svou vyhlášenou obrazností v příběhu. A jak to pochopí člověk fyziky zrovna ne příliš znalý? Je úder blesku přírodní, spontánní zkrat? Pokud blesk udeří do země, způsobí přírodní zkrat, jakou koná práci a čím? Blesk udeří do jímače, sjede po svodu přes zemnič do země, tak přitom hromosvod zahřeje a to je z té práce všechno?

Princip ochrany oddělením obvodů

  • 27.06.2021
Princip ochrany oddělením obvodů
Připomeňme si dávnou učební látku ochrany oddělením obvodů! Zajistí se tím, že se vytvoří dokonale izolačně oddělený proudový obvod pro jediný (jednotlivý) spotřebič, oddělený galvanicky od obvodu rozvodné soustavy. Tím se vytváří izolovaná soustava, vzniká nezávislost na druhu ochrany vlastní rozvodné sítě, a podstatně se tak zmenšuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Zamezí se tím rovněž zavlečení případ­ných nedovolených dotykových napětí z rozvodné sítě na neživé části chráněných zařízení ...

eDEHN#50: Veselé příhody z ochrany před bleskem a přepětím

  • 24.06.2021
eDEHN#50: Veselé příhody z ochrany před bleskem a přepětím
Výroční díl eDehn bude tentokrát jiný! Ochrana před bleskem je veskrze jednoduchým oborem, ve kterém se mohou pohybovat i lidé, kterým chybí základní přehled o fyzikálních veličinách. Ukážeme si nejenom chyby, kterým se odborník zasměje a laik nechápavě mžourá, ale zároveň si řekneme, jak to udělat správně. Říká se, že není dobré opakovat stejnou chybu znovu. Co se honí Janu Hájkovi hlavou, pokud opakuje stejná varování už dvacet let?

GND#1c: Relativita potenciálu

  • 18.06.2021
GND#1c: Relativita potenciálu
Nezřídka slyšíme, že to nemůže “kopat”, když je to zem - a někteří víme, že jde o jakousi polopravdu. Skutečnost, že je vodič označen značkou uzemnění pro zkušeného elektrotechnika ještě nic neznamená, pokud nemá jistotu zapojení opačného konce vodiče. Takto a podobně jsme dostávali rady od starších praktiků na montážích. Do okamžiku, kdy nám to po rozpojení dvou zemnících soustav pěkně zajiskřilo, jsme byli jako kluci na praxi přesvědčení, že zem je přece nula. A nula přece jiskřit nemůže! Opravdu je nutné, aby k tomuto poznání přicházeli studenti až v terénu?

LIVE EATON: Požární a signalizační jednotky

  • 15.06.2021
LIVE EATON: Požární a signalizační jednotky
Představení sortimentu požárních a signalizačních jednotek. Siréna, maják, nebo zvonek nemusí vždy indikovat požár. Tato zařízení mohou být použita i jako signalizační jednotky, například pro průmyslové využití. Víte, že požární ústředny EATON naleznou široké užití v instalacích od velkých továren, vodních elektráren, hokejových hal, univerzitních komplexů, hotelových a lázeňských rezortů až po ochranu hlubinných dolů? V této části se zaměřme na určitou výseč problematiky ...

Jaké informace a dokumentaci potřebujeme k revizi

  • 12.06.2021
Jaké informace a dokumentaci potřebujeme k revizi
Nejen neodborná veřejnost, ale často i někteří elektrotechnici netuší, co vše za dokumenty potřebujeme k provedení revize elektrické instalace. V soukromých budovách obvykle stačí umožnit reviznímu technikovi přístup a ten si nějakým kouzlem vystačí s vlastní intuicí a nějakou detektivní dovedností. Světe, div se, vše zahrnuto v ceně! A to nejde pouze o dokumenty, jde také o související informace. Na tyto tradice zapomeňme a připomeňme si korektní postup. Které dokumenty jsou k revizi opravdu nutné? A snad nakonec je dobré vědět, kam je uložit, aby byly dostupné.

eDEHN#49: Ochrana čerpacích stanic a podobných technologií před bleskem a přepětím

  • 10.06.2021
eDEHN#49: Ochrana čerpacích stanic a podobných technologií před bleskem a přepětím
Mnohé instinktivně nenapadá při tankování u stojanu čerpací stanice si zapalovat cigaretu, co ovšem běžného člověka napadá při pomyšlení na ochranu takového skladiště pohonných hmot před bleskem a přepětím? Jak má vypadat správný hromosvod a následné prvky ochrany proti přepětí je nejen dobré si opakovat, ale především poopravit. Tuto problematiku si v relaci připravil Jiří Kutáč.

GND#1a: Potenciál, jeho definice

  • 31.05.2021
GND#1a: Potenciál, jeho definice
Pokud zpozorníme, můžeme si uvědomit, že rozdílné potenciály a jejich vyrovnávání je svou podstatou tou první a nejčastější činností lidstva a přírody samotné. Výraz potenciál může tedy obecně představovat více než význam, který známe z fyziky, respektive elektrotechniky. A pro nás z tohoto oboru je pochopení definice potenciálu předpoklad zjištění velikosti konkrétního napětí. Než se začínající elektrikář pustí do rozsáhlé nauky potřebných rutinních dovedností, musí dobře rozumět všem souvislostem spojených s rozdílem potenciálů. Jak vysvětlují potenciál odborníci různých podoborů elektrotechniky? Odkud čerpat další informace? Sledujte v této části!

Odbočka elektroměru uložená v liště na průchozí krabici?

  • 24.05.2021
Odbočka elektroměru uložená v liště na průchozí krabici?
Už dobře víme, že kromě jiného má být odbočka k elektroměru provedena tak, aby byl černý odběr nikoliv znemožněn, ale ztížen. Inu, snad proto, že znemožnit je nemožné. Vzpomínáte si, za jakých okolností lze zřizovat jednofázové přípojky? Odbočka k elektroměru musí být z celistvých vodičů, pokud možno bez krabic a zbytečných ohybů. Nelze-li se bez nich obejít, musí být upraveny tak, aby je bylo možno spolehlivě zaplombovat jednou plombou a umístit jen na místech veřejně přístupných. A pokud jsou již krabice použity, jak mají být uloženy?

LIVE EATON: Selektivita jističů

  • 11.05.2021
LIVE EATON: Selektivita jističů
Co s bytovou selektivitou? Malinká žárovka 25W v mikrovlnce pravidelně vyhodí hlavní jistič budovy! A nikdo neví co s tím! Všeobecná pravidla pro koordinaci nízkonapěťových přístrojů týkající se selektivity a záložního jištění v elektrických instalacích jsou uvedeny v několika normách (IEC 60364-1, IEC 60364-5-53, atd.). Pro zajištění správného výběru jisticích přístrojů je třeba postupovat podle definice parametrů a vlastností jisticích přístrojů. Poslechněte si teorii o selektivitě jištění a určení selektivního chování jističů už nebude jen otázkou lidových dohadů ...

Co je to HDV hlavní domovní vedení

  • 3.05.2021
Co je to HDV hlavní domovní vedení
Jaká je stručná definice silnoproudého rozvodu v budově? Jak se dělí jeho vedení? Jak je to s průřezy vedení, odbočkami a jejich jištění? Kde se hlavní stoupací vedení, nebo jednotlivá větev hlavního domovního vedení správně jistí? Jak a kde se připojují přívody výtahů? Jak se ukládá zeleno/žlutý vodič spolu s ostatními vodiči obvodu? Jak se hlavní domovní vedení ukládá dnes? Jaká jsou pravidla? Například v současnosti již není přípustné, aby části hlavního do­movního vedení s neměřenou elektřinou procházely byty (či jejich příslušenstvím pod uzavřením) ani při rekonstrukci. Co vše je ještě jinak?

Jak volíme jistící prvek

  • 23.04.2021
Jak volíme jistící prvek
Pokud patříte mezi ty, kterým nestačí jak to dělá soused dvacet let a ještě si nikdo nestěžoval, pak znáte více kritérií, podle kterých jistící prvek navrhujeme. Tuto oblast popisují tři technické normy. Nedovedu si představit projektanta nebo revizního technika, který by ty tři ČSN neznal a přesto by používal některou ze softwarových aplikací pro jištění a dimenzování vedení. Na toto téma existuje mnoho knih, článků a také na Elektrika.cz bezpočet diskusních témat. Zkusme si připomenout základní body volby jistícíh prvků. Od těch se pak můžeme odrážet k dalším podtématům ...

LIVE RITTAL: Výroba rozvaděčů v souladu s ČSN EN 61439 DNES od 13:00 hod

  • 7.04.2021
LIVE RITTAL: Výroba rozvaděčů v souladu s ČSN EN 61439 DNES od 13:00 hod
V první části se zaměříme na návrh přípojnic a jejich jmenovitých proudů uvnitř rozvaděčových skříní v závislosti na teplotě. Je to důležitý krok k funkčnosti a bezpečnosti celého zařízení. Na tuto problematiku se podíváme z pohledu několika norem. Dozvíme se také pomocí jakého principu můžeme zohledňovat teplotu okolí v průřezech přípojnic. Zmíníme i některá nová označování parametrů rozvaděčů. Následné semináře budou zaměřené na zkratové proudy, ověřování návrhu a tvorbu potřebné dokumentace k rozvaděči.

LIVE EATON: Základy k instalačním jističům

  • 30.03.2021
LIVE EATON: Základy k instalačním jističům
Jistič je nedílnou součástí každé seriozní elektroinstalace. Jeho jednoduché zapojení však skrývá ve svém obalu přístroj. Ten pracuje na nějakém principu a za konkrétních okolností lze od něj očekávat automatické reakce. Pokud se chceme nazvat elektrotechniky, co všechno musíme o instalačních jističích znát? Postačí znalosti z fyziky, učiliště, přezkoušení podle vyhlášky padesát, nebo potřebujeme doktorát? Relevantní data se dozvíme v této přednášce. Možná bude pro někoho pouhým opakováním, ale určitě ne pro všechny ...

LIVE RITTAL: Kapalinové chlazení

  • 24.03.2021
LIVE RITTAL: Kapalinové chlazení
... ventilátory, výměníky vzduch/vzduch, regulace ... Kapalinové chlazení se používá při chlazení obráběcích strojů, výrobních procesů, ale i při chlazení rozvaděčů, pokud složité okolní podmínky nedovolí chladit vzduchem nebo chladicími jednotkami. V tomto on-line semináři projdeme základy návrhu chilleru, seznámíme se s nabídkou chillerů a výměníků tepla vzduch/voda, a nakonec si povíme pár slov o důležitém tématu - a tím je problematika chladiv. #210324
FIREMNÍ TIPY
Katalog "Rozvodnicové a rozvaděčové skříně DI01-2024-CZ" od OEZ detailně popisuje různé typy skříní pro bytové, domovní a průmyslové aplikace. Obsahuje specifikace, montážní instrukce, obsah balení a příslušenství pro skříně DistriTon (oceloplastové, oceloplechové a plastové), DistriSet (pro domovní a infrastrukturní aplikace) a DistriBox (pro průmyslové aplikace). Nabízí také informace o systémech přípojnic a náhradních dílech, včetně technické podpory a servisních služeb.
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933