Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S ukončením platnosti legendární vyhlášky 50/1978Sb. se nám objevuje na scéně požadavek na svéprávnost. V původním předpisu byl ukryt v potvrzení o zdravotní způsobilosti. Noví, mladí čekatelé na osvědčení dle nařízení vlády 194/22Sb. nejsou zatížení ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Měření

Jak se provádí měření při revizi spotřebiče

  • 19.08.2016
Jak se provádí měření při revizi spotřebiče
Pro měření při revizi spotřebičů norma definuje základní a náhradní postup měření. Základní postup slouží pro ověření veškerých možných parametrů ochran spotřebiče a skládá se z měření odporu ochranného obvodu, měření izolačního odporu a z měření unikajícího a dotykového proudu. Náhradní postup je určen pro spotřebiče, které není možné v době konání revize odpojit od sítě a lze tedy vykonat pouze měření proveditelná za provozu. Co postup zahrnuje?

Problematika měření izolačního odporu u spotřebiče

  • 5.08.2016
Problematika měření izolačního odporu u spotřebiče
Překážkou při ověření stavu izolací spotřebiče měřením jejich odporu napětím DC 500V bývají elektronické obvody spotřebiče. Obvykle sice nehrozí jejich poškození měřicím napětím, neboť elektronika spotřebiče musí být navržena tak, aby při typových zkouškách výrobků snesla vyšší napětí. Elektronika spotřebiče má ale na výsledky měření izolačního odporu jiný vliv, a tím je schopnost oddělit měřicí napětí od dalších živých částí spotřebiče. Jaké jsou konkrétní příklady?

Izolované uložení spotřebičů při přímém měření unikajícího proudu

  • 8.07.2016
Izolované uložení spotřebičů při přímém měření unikajícího proudu
Izolované uložení spotřebiče znamená, že není spojen se zemí jiným způsobem, než přes ochranný vodič napájecího přívodu. Při použití metody přímého měření je nutné od spotřebiče odpojit veškerá náhodná uzemnění a položit jej na izolační podložku dostatečné tloušťky, aby se zabránilo nejen přímému dotyku vodivých částí spotřebiče s uzemněným podložím, ale i případné kapacitní vazbě mezi nimi.

Měření dotykového proudu u spotřebiče

  • 10.06.2016
Měření dotykového proudu u spotřebiče
Měření dotykového proudu se provádí u vodivých, dotyku přístupných částí spotřebičů třídy II a III a u těch částí spotřebičů třídy I, které nejsou konstrukčně spojeny s PE vodičem. Jak vypadá schéma zapojení pro měření dotykového proudu takzvanou přímou metodou a jak při měření rozdílovou metodou?

Měření spotřebičů obsahujících elektronické prvky

  • 27.05.2016
Měření spotřebičů obsahujících elektronické prvky
Přístroje různých výrobců mohou reagovat na zkreslující složky proudu různě. U některých spotřebičů lze tedy různými typy měřicích přístrojů naměřit odlišné hodnoty unikajícího proudu. Rušení a zkreslující či usměrněné složky unikajícího proudu mohou být i důvodem, proč tímtéž přístrojem naměříme u spotřebiče rozdílný výsledek metodou přímého měření a metodou měření rozdílového proudu. Kvalitnější přístroje ovšem mají tento problém do značné míry ošetřen.

Měření náhradního unikajícího proudu u spotřebičů obsahujících elektronické prvky

  • 20.05.2016
Měření náhradního unikajícího proudu u spotřebičů obsahujících elektronické prvky
Při měření náhradního unikajícího proudu u spotřebičů obsahujících elektronické prvky platí určitá omezení. Spotřebič totiž není při měření v provozním stavu a elektronika zabrání průniku měřicího napětí do celé síťové části. Případná závada izolace spotřebiče tak nemusí být odhalena.

VENIO: Jak snadno zobrazit potřebnou měřenou veličinu na panelu

  • 17.05.2016
VENIO: Jak snadno zobrazit potřebnou měřenou veličinu na panelu
Jak v době digitalizace, kdy je vše měřeno a registrováno a vznikají časté požadavky na zobrazování dílčích parametrů, zobrazovat důležitá data obsluze snadno? Pokud potřebujete vyřešit takový přenos informace s tím, že si nejste jistí volným prostorem pro zobrazovací jednotku, rádi byste zobrazované hodnoty upravili dle svých potřeb nebo byste rádi využili již existujících otvorů v panelech nebo rozvaděčích, pak se seznamte s tímto jednoduchým a levným řešením v podobě nového zobrazovače ITP11 pro signál 4-20mA.

Bezpečnost při měření

  • 11.05.2016
Bezpečnost při měření
Při měření v elektrickém rozvodu a všude tam, kde může být napětí vyšší, než je dovolené dotykové napětí, musíme pracovat velmi opatrně a dodržovat bezpečnostní předpisy, aby nedošlo k úrazu elektrickým prou­dem. Jde o práci pod napětím, a proto mohou tato měření provádět jen osoby s odbornou kvalifikací, znalé pracovních a provozních předpisů.

Náhradní unikající proud trojfázových spotřebičů

  • 6.05.2016
Náhradní unikající proud trojfázových spotřebičů
Při měření trojfázových spotřebičů je nutno měřit unikající proud mezi spojenými pracovními vodiči a PE vodičem. Možné je provést měření unikajícího proudu u každého pracovního vodiče zvlášť, ovšem pouze za předpokladu, že síťová část spotřebiče obsahuje zátěž s velice malými odpory ve srovnání s odporem izolací. Jak se provádí měření, pokud tato podmínka není splněna?

Zlepšení účiníku

  • 28.04.2016
Zlepšení účiníku
V elektrických rozvodech vzniká jalový výkon, a tím také složka jalo­vého proudu magnetizačními účinky střídavého proudu. Složku jalového proudu lze zmenšit tzv. kompenzací, tj. vyrovnáním, jež spočívá v tom, že se do místa, kde je velká spotřeba magnetizačního proudu, zapojí kondenzátor. Po zlepšení účiníku lze daným průřezem vodičů přenést větší výkon a zlepší se celková energetická bilance jak v elektrárně, tak i u odbě­ratele. Ke kompenzaci použijeme statických kondenzátorů s pevným dielektrikem.

Měření náhradního unikajícího proudu u spotřebiče

  • 22.04.2016
Měření náhradního unikajícího proudu u spotřebiče
Metoda měření náhradního unikajícího proudu je u současných elektronikou vybavených spotřebičů méně využitelná, neboť její některé společné rysy s měřením izolačního odporu s sebou nesou i obdobné problémy při měření. Na druhé straně je ovšem pro obsluhu i měřicí přístroj bezpečnější při měření potenciálně vadných spotřebičů a je vhodným doplňkem k měření izolačních odporů u spotřebičů neobsahujících elektronické obvody.

Zjišťování místa izolační poruchy v kabelu nebo ve venkovním vedení

  • 14.04.2016
Zjišťování místa izolační poruchy v kabelu nebo ve venkovním vedení
Jak se zjišťuje místo poruchy? Buď metodami můstkovými, nebo měřicími soupravami s vysokou frekvencí. U můstkových metod rozlišujeme měření podle Murraye, měření podle Grafa a měření kapacitním můstkem. Měřicí metody, které nejsou založeny na odporovém můstku, pak lze zhruba rozdělit do tří skupin: impulsní metoda (odrazu impulsů), indukční metoda (magnetického pole) a rázová metoda (akustická).

Izolované uložení spotřebičů při měření dotykového proudu

  • 8.04.2016
Izolované uložení spotřebičů při měření dotykového proudu
Mluvíme-li v souvislosti s měřením dotykového proudu přímou metodou o izolovaném uložení spotřebičů, platí to jen pro měřené části spotřebiče. Případné náhodné uzemnění jakýchkoliv jiných částí spotřebiče, které nejsou s měřenou částí vodivě spojeny, nemá na výsledek měření vliv. Na co si ale dát pozor?

Měření elektrické energie v ac/dc soustavách

  • 31.03.2016
Měření elektrické energie v ac/dc soustavách
Podívejme se na historická zapojení elektroměrů pro měření stejnosměrné a střídavé sítě. Zapojování elektroměrů, sledování odběrů a čtení elektrické práce jsou častou a odpovědnou činností elektromontéra. I když jsou elektroměr nebo elektro­měrová souprava neměnným celkem, je třeba znát jednotlivé druhy elektroměrů, jejich vlastnosti, použití a správné připojení.

Dotykový proud u spotřebiče

  • 25.03.2016
Dotykový proud u spotřebiče
Dotykový proud se nazývá dotykový, neboť vzniká jen tehdy, dotkne-li se povrchu spotřebiče s vadnou izolací člověk, přes kterého dotykový proud odtéká do země. Dotykový proud je tedy proud unikající, který ovšem vzniká pouze při dotyku uzemněného vodiče - zpravidla člověka - s dotyku přístupnou částí spotřebiče nespojenou s ochranným vodičem.
FIREMNÍ TIPY
S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a nainstalovat vše potřebné v jakémkoliv vozidle. Přečtěte si nebo sledujte v instruktážním videu, jak může tato novinka může zjednodušit práci na střechách ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Tajemství rychlé práce i tak zručného elektrikáře. Zručnost není pouze otázkou hbitých prstů, ale také dostatečných vědomostí, co a kdy použít za nástroj. Například odizolovací nářadí Quickstrip, nářadí k upevnění krycích dutinek pro laněné vodiče ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
#EH: Jak jsme podrobili svorky WAGO a IDEAL totálnímu zkratu. Před deseti lety proběhlo na učilišti v Sokolnicích neobvyklé testování krabicových svorek. Sešlo se třicet kvalifikovaných specialistů z různých elektrotechnických podoborů, aby prověřili bezšroubové německé svorky WAGO a americké stáčecí konektory IDEAL těžké zkoušce pětinásobkem udávaného jmenovitého proudu. Kdo si pamatuje jak testování dopadlo? Málokdo ví, že tento spontánní pokus vstoupil do historie jako zásadní argument! Připomeňme si videozáznam sami zde!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933