Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

ČNTL: Domácí elektrospotřebiče - Varné desky


Document Actions
ČNTL: Domácí elektrospotřebiče - Varné desky
Elektrické vaření začínalo před sto lety otevřenými šamotovými plotýnkami s topnou spirálou uloženou v jejich spirálové drážce. Až do přelomu 21. století převládaly vařiče a varné desky s litinovými plotýnkami. V současnosti je ...
Jan Tůma, ze dne: 6.03.2008
reklama

... dokončení

Varné desky

Elektrické vaření začínalo před sto lety otevřenými šamotovými plotýnkami s topnou spirálou uloženou v jejich spirálové drážce. Až do přelomu 21. století převládaly vařiče a varné desky s litinovými plotýnkami. V současnosti je vytlačují jednoduše udržovatelné sklokeramické desky s varnými zónami, které jsou vyhřívány odporovými články nebo jsou s indukčním ohřevem, patentovaným roku 1986 společností Telefunken. Jsou buď součástí kombinovaného sporáku, což omezuje jejich šířku na 60cm, nebo se nabízejí jako vestavné panely se šíří 30, 60 a 90cm s různou úpravou okrajů – osazené rámečkem nebo se sbroušenými hranami, a převážně se ovládají dotykovými senzorovými tlačítky. Výrobu dodnes nepřekonaných sklokeramických desek z ceranu zahájil a hromadně produkuje světový koncern Schott Glas.
Levnější panely s litinovými nebo smaltovanými plotýnkami se stále ještě nabízejí s průměry od 110 do 180mm, umožňují nastavení až šesti regulačních stupňů výkonu obvykle od 150 do 1500W. Účinnost ohřevu je i u nejnovějšího rychlovarného typu (odlišeného červeným terčíkem ve středu plotýnky) asi 50%, rozběh po zapnutí je příliš pomalý, většina uživatelů nedokáže optimálně využít tzv. zbytkového tepla plotýnek.
Oproti nim se opticky vyznačené varné zóny na povrchu sklokeramických desek rozehřejí působením až tříokruhových odporových těles do červeného žáru na teplotu 600 až 800°C již několik vteřin po zapnutí. Novější rychlovarné zóny s označením High Speed, Hi-light apod. mají příkon 1200, 1800 až 2300W, takže nejrozšířenější varné desky se čtyřmi zónami mají celkový příkon až 7,4kW, což zvládne jen napojení na třífázovou soustavu 400V 3N.
Nabízejí se jako vestavné se senzorovým ovládáním přímo na desce nebo bez ovládání, které je přeneseno na panel vestavného sporáku nebo trouby. Zóny obvykle umožňují nastavení 9 až 12 stupňů výkonu, z nichž nejnižší slouží k udržování pokrmu na servírovací teplotě. Komfortní sklokeramické panely (např. Gaggenau, Miele, Siemens) s tzv. autofokusem přizpůsobují díky senzorové technice velikost zóny automaticky rozměru dna použitého kovového nádobí, po jeho sejmutí přívod proudu odpojí. Vlastní elektronika (obvykle 5V) i silový přívod a rozvod (230V) jsou umístěny ve skříňce pod sklokeramickou deskou.


Nejnovější úprava senzorového ovládání varné desky dotykem prstu na symbolech, natištěných na fazetce panelu (Foto Siemens)

Inteligentní elektronika s mikroprocesorem dokáže blokovat nesprávnou manipulaci, po zapnutí přepne nejvyšší výkon (tzv. Jet-start), který po náběhu automaticky přepne na nastavený stupeň výkonu, a v roli dětské pojistky zabraňuje nežádoucímu přepínání například při čištění desky.
Ještě rychleji se ohřívají zóny s halogenovými trubicemi, s nimiž poprvé pod názvem „Pure halogen“ přišel Bauknecht roku 1996. Wolframové spirály v halogenovém plynu se mohou rozžhavit až na 2100°C a intenzivní tepelné záření je na zónu soustředěno hliníkovými parabolami. Trubice však vykazují nízkou životnost, proto většina výrobců přichází s kompromisem – kombinují jako společný zdroj tepla pod varnou zónou odporovou elektrickou spirálu a halogenovou trubici. Halogenová trubice bleskurychle naběhne na plný výkon a automaticky se vypne, jakmile odporové spirály dosáhnou požadované teploty.

 
Induktory, vysokofrekvenční generátor a tištěný panel s ovládací elektronikou po sejmutí indukční varné desky

Rychlostí ohřevu a komfortem překonávají sklokeramické panely s indukčním ohřevem všechny předchozí způsoby. Pod každou varnou zónou je umístěn vysokofrekvenčním generátorem (20–35kHz) napájený induktor, usměrňující elektromagnetické pole ke dnu nádobí z ferromagnetického kovu. V něm se indukují vířivé proudy, které dno i pokrm uvnitř ohřívají – deska sama však zůstává chladná.


Varný senzor na okraji sklokeramického panelu kontroluje teplotu pokrmu s přesností 1°C

Nejrozšířenější vestavné desky s varnými indukčními zónami přijdou na 15 až 30 tisíc korun, jsou však prakticky nezničitelné a zaplatí se úsporami na energii a času.
K automatizaci vaření a tepelné úpravy pokrmů nejvíce přispívají buď varné senzory (patent Siemens), které kontrolují teplotu povrchu varné nádoby s přesností kolem 1°C, nebo pečící senzory, signalizující kontrolkou i akusticky dosažení požadované či programované teploty pokrmu. Uživatel si může odskočit od vaření, protože automatika zabrání překypění nebo rozvaření pokrmu.

Ing. Jan Tůma

Seriál vyšel v časopisu Elektroinstalatér.
Více o tomto dvouměsíčníku se můžete
dozvědět zde.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
ELEKTROINSTALATÉR, ČNTL, spol. s r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Úvodní, stručná verze rozhovoru s Jiřím Konečným zmiňuje, jak různé technologické trendy a požadavky na funkčnost a adaptabilitu ovlivňující vývoj systémů chytrých domů ve světě. Jak se český trh snaží v této oblasti držet krok s německými trendy. Diskutuje o vlivu levných produktů na trhu a jak se výrobci musí vyrovnávat s očekáváními spotřebitelů po vyšší kvalitě a více funkcích. Jak velké technologické firmy jako Google, Amazon nebo Apple formují trh s chytrými domy vytvářením komplexních ekosystémů. Předpovídá, že budoucnost bude směřovat k ještě větší integraci a inovacím v oblasti chytrých domovů, které budou přístupné širšímu spektru spotřebitelů. Více zde ...
S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a nainstalovat vše potřebné v jakémkoliv vozidle. Přečtěte si nebo sledujte v instruktážním videu, jak může tato novinka může zjednodušit práci na střechách ...
Repríza KNX výroční konference k 30. výročí KNX ve světě. Událostí prováděl Josef Kunc s Vítem Pivoňkou. Z programu této události očekávejte významné novinky pro všechny partnery KNX, jejich hodnocení a doporučování potencionálním zákazníkům, poznatky z vynikajícího projektu KNX systémové instalace, chyby v projektech a při jejich realizaci a předcházení jim, představení všech ...
Vnější atmosférické vlivy působí na ocel a vytvářejí různě velké riziko koroze. Vhodně zvolená povrchová úprava kabelového systému je účinnou ochranou proti korozní agresivitě. Podle průměrného korozního úbytku tloušťky zinku v daném korozním prostředí je možné vybrat vhodnou povrchovou úpravu. Kopos Kolín nabízí ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Jak výhodné je bydlet pod vedením vvn. A jak jsou nebezpeční sousedi když nesmyslně kopete na zahradě jámu. Vedení velmi vysokého napětí nad pozemkem, obzvlášť, když fázová lana mají průvěs nad vaším nejoblíbenějším místem, je doposud předmět diskuzí mnoha občanů a odborníků.
Sortiment energeticky úsporných světelných zdrojů zažil po "pádu" klasických žárovek nebývalý rozvoj a neustále je rozšiřován. Velkých změn doznaly jak variabilita tvarů, tak i účinnost a délka životnosti. Pojďme se podívat, co na to přední výrobce světelných zdrojů, společnost OSRAM ...
Podívejte se, jak vypadá nová linka! Videospot ukazuje výrobu nosných systému na nové lince! Stavba nové výrobní haly a nákup technologie na výrobu kabelových žlabů dovoluje Koposu Kolín nabídnout zákazníkům kabelové nosné systémy vyráběné na vlastním výrobním zařízení. Jde především o nové kabelové žlaby Jupiter s mnoha technickými přednostmi a inovované kabelové žlaby Mars přizpůsobené potřebám montážníků ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933