Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Pojistky (rok 1913)

Pojistky (rok 1913)

Document Actions

Pojistky
Všude tam, kde se nejedná o abnormální silné proudy, nebo kde jako v případech v odstavci předešlém uvedených nebyly by výhodnější automaty, užívá se tavitelných pojistek. Do vedení, které se má chrániti, vloží se na patřičném místě vložky ze snadno tavitelného kovu, zpravidla olova. Překročí-li pak síla proudu buď přetížením anebo krátkým spojením přípustnou, průřezem dotyčného vedení určenou mez, vložka se roztaví, vedení tím samočinně přeruší a ohroženou část vedení odpojí. Z toho vysvítá, že nutno vložiti pojistky do vedení zásadně všude tam, kde se průřez vedení směrem k místům spotřeby proudu zmenšuje, dále pak předevšechny stroje a přístroje proud potřebující.
Umístění a síla pojistek pro různé průřezy vedení stanoveny jsou přesně bezpečnostními předpisy a budiž tímto na příslušné odstavce těchto předpisů poukázáno.
Co se provedení týče, používá se pojistek zátkových, páskových a trubkových. Pojistky zátkové, jichž užívá se od 6 až do 60 amperů, vykazují různá provedení, z nichž uvedena budiž pouze pojistka Edisonova. U této jest, jak v obr. 35. naznačeno, tavící vložka z olověného drátu uzavřena v porcelánové zátce, opatřené normálním, jednotným závitem, t. zv. Edisonovým.

Konce tavícího drátu spojeny jsou jednak s tímto závitem A, jednak s kontaktem B. Vespodku pojistky, taktéž porcelánovém, připojeny jsou pak konce vedení na závit A a kontakt C. Zašroubováním zátky do spodku zařadí se rychlým a pohodlným způsobem tavící drát do vedení. Aby zamezeno bylo vkládání silnějších pojistek, nežli přípustno - buď neznalostí nebo zúmyslností obsluhujícího personálu - jest pro zátkové pojistky bezpečnostními předpisy nařízena nezaměnitelnost zátek. Nezaměnitelnost docílí se tím způsobem, že zátky pro různé ampery opatřeny jsou na spodku různě vysokými kontakty, a to tím nižšími, čím silnější jest pojistka. Spodky pak opatřeny jsou různě vysokými kontaktovými šrouby, a to opět tím vyššími, čím vyšší je proud, pro nějž jest pojistka určena. Jak na obr. 36. naznačeno, nelze tudíž do pojistky pro 10 A vložiti zátku pro 20 amperů.

Zátkové pojistky vyrábí se ve třech velikostech, a to pro: 1, 2, 4 a 6 amperů s malým závitem Edisonovým (t.zv. Mignonky), pro 10, 15, 20, 25 a 30 amperů s normálním závitem a pro 40, 50 a 60 amper s velkým závitem Edisonovým; ve všech velikostech pak jedno-, dvou- nebo třípolové pro napěti až do 250 voltů, ve zvláštním provedení pak, s vyššími isolačním kroužkem opatřenými zátkami, až do 500 voltů.
Pro pojistky motorové, jakož i pojistky umístěné na rozváděčích používá se většinou pojistek páskových. U těchto pojistek uložena jest tavící drátěná vložka, nebo pro silnější proudy pásková, mezi dva kontakty a k těmto pevně přišroubována.
Oba kontakty pak obdrží, jako u vypínačů pákových, buď kabelová oka, nebo svorníky, procházející mramorovou isolační podložkou, ku připojení přívodných vedení. Pojistky provádí se v různých velikostech od 30 až do 1000 amperů jedno-, dvou- nebo třípolové. U vícepolových pojistek vloženy jsou mezi jednotlivými poly příčné mramorové mezistěny. Pojistek těchto používá se z pravidla pouze až do 250 voltů (obr. 37.).

Za účelem dobrého kontaktu mezi vložkou a kontaktními špalíky obdrží vložky oboustranně mosazné botky (obr. 38.).

Vložky jsou tak dimensovány, že se roztaví při dvojnásobném proudu normálním, větší pojistky při proudu 1 1/2 másobném.
V místnostech, přístupných neškolenému personálu nutno pojistky stejně jako vypínače opatřiti isolačním krytem.
Pro napětí přes 250 až do 500 voltů užívá se též pojistek trubkových, u nichž tavící drát uzavřen jest do trubky čili patrony z isolační látky. Patrona opatřena jest noži, spodek pojistky pak pérovými kontakty, takže výměna pojistkové vložky jest snadno a bez nebezpečí doteků proudovodných částí proveditelná (obr. 39.).

Tavící drát jest pomocí šroubků na nožích patrony připevněn a dá se taktéž snadno nahraditi novým. Prasknutím pojistky zahřeje se vzduch vnitř trubky tak značně, že okamžitě vyrazí hořejším otvorem ven a tím světelné oblouky, vzniknuvší mezi konci roztavených drátů, rychle uhasnou. O pojistkách pro vysoké napětí bude pojednáno později.

Autor
Ing. V. Machytka
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933