Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Řazení akumulátorových baterií (rok 1913)

Řazení akumulátorových baterií (rok 1913)

Document Actions

Řadění akkumulátorových baterií
Spojení stejnosměrného stroje s akkumulátorovou baterií naznačeno jest obr. 83.

Připojení stroje na společné přípojnice provedeno jest pomocí jednopolového vypínače na jednom polu a minimálního automatu na druhém polu. Minimální automat chrání stroj před zpětným proudem z baterie v případu, kdyby z nahodilých příčin anebo nesprávnou manipulací přiřadění napětí stroje kleslo pod napětí v přípojnici. Jeden pol derivačního vinutí připojen jest jak ze schematu vidno až za minimálním automatem, a to z toho důvodu, aby stroj, je-li od přípojnic odepnut, tedy při spouštění, dostal ihned plné buzení a aby zajištěna byla při paralelním spojení s baterií vždy správná polarita stroje. Jedno vedení, obdrží mimo minimální automat ještě jednopolový přepínač, sloužící ku přepojení stroje buď na přípojnice, t. j. přímo na síť, anebo na baterii. Kladný pol baterie připojen jest na kladnou přípojnici, záporný pak na přípojnici zápornou. Ampermetr pro baterii proveden jest s nulovým bodem uprostřed stupnice, takže dle směru ve kterém ručička přístroje se vychýlí, možno souditi, zda se baterie nabíjí, čili vybíjí. Druhý pol baterie spojen jest s přípojnicí přes vybíjecí kliku dvojitého zařaďovače článku. Přípojka nabíjecí vedena jest od přepínače dynamky přes druhou kliku nabíjecí, takže možno nabíjecí a vybíjecí napětí neodvisle regulovati.

Při pohonu nastati mohou následujíci čtyři případy:

1. Stroj pracuje ku př. se 120 V přímo na síť, přepínač strojový postaven do polohy S, baterie může býti odepnuta.
2. Akkumulátorová baterie pracuje sama na sít a stroj je odstaven (v noci nebo hodinách malého konsumu). Konstantní napětí udržuje se pomocí vybíjecí kliky zařaďovače tím, že dle potřeby s postupujícím vybíjením další články přiřaďujeme.
3. Stroj a baterie pracuje paralelně do sítě v době nejvyššího konsumu, kdy by stroj sám nevystačoval. Samozřejmě, že před paralelním zapnutím stroje nutno uvésti nejdříve stroj na stejné napětí jaké právě panuje v síti obdobně jako při paralelním řadění dvou stejnosměrných strojů (porovnání napětí děje se voltmetrovým přepínačem).
4. Baterie se ze stroje nabíjí, k čemuž nutno přepínač strojový přesunouti na kontakt B. Jelikož napětí jednotlivých článků a tudíž i celé baterie s postupujícím nabíjením stoupá, ku konci až o 50 %, nutno napětí stroje postupně rovněž zvyšovati, an by jinak do baterie vůbec žádný proud nešel. Stroj musí býti tedy tak zařízen, aby se jeho napětí pomocí derivačního regulátoru dalo zvýšiti až o 50%, ku př. v zařízeních, pracujících se 120 V, až na 180 voltů. Poslední články baterie, které nebyly úplně vybity, jsou ovšem dříve nabity, nežli ostatní články baterie a nutno je pomocí nabíjecí kliky zařaďovací s postupujícím nabíjením postupně odepínati. Stroj, jehož napětí při nabíjení baterie značně převyšuje napětí v síti, nemůže ovšem současně dávati proud do sítě, a jest také od této odpojen. Současně s nabíjením možno však bráti proud pro napájení sítě z baterie, nutno ale pomocí vybíjecí kliky zařaďovače odpojiti od sítě tolik článků, aby napětí zbývajících článků činilo 120 voltů. Na kontaktech 1-1 voltmetrového přepínače měříme napětí stroje, na kontaktech 2-2 vybíjecí napětí baterie, a na kontaktech 3-3 napětí nabíjecí.

Autor
Ing. V. Machytka
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933