Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Paní volala na hlavní číslo portálu se stížností. Objednala si změnu přípojky z jedné fáze na tři fáze. Technik přijel, přepojil vedení, ale jeho chybou polovina spotřebičů v bytě přestala fungovat. I když pojištění existuje, jeho plnění bude trvat ...
  • Zdá se někomu dnešní svět přetechnizovaný? Diví se někdo dnešnímu počtu norem? Vždyť před sto léty stačila malá brožurka a elektrotechnikům bylo vše jasné. Samozřejmě, pokrok a vývoj technologií nás dostal do tohoto stavu. Co vše je dnes v normalizaci ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Švarcsystém

Švarcsystém

Document Actions

Paragraf 13 zákona o zaměstnanosti se začal mediálně nazývat zákazem takzvaného švarcsystému, za jehož použití hrozí podnikatelům vysoké pokuty. Ty jim mohou udělovat od živnostenských a finančních úřadů přes správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny také úřady práce.

Ví ale každý, odkud se tento název vzal?

Je spojován s podnikatelem Miroslavem Švarcem, který v době, kdy to bylo zcela zákonné (1989-1991), všechny své zaměstnance změnil na osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ), čímž značně ušetřil zejména na sociálním a zdravotním pojištění. Tento nápad se zalíbil i dalším zaměstnavatelům, proto došlo k novelizaci zákona o zaměstnanosti k 1. 1. 1992, podle které byl tzv. švarcsystém téměř zakázán. Podstata spočívá v okamžiku povinnosti plnění běžných úkolů až na výjimky pouze svými zaměstnanci. V další úpravě z října 2004 zůstává tato úprava téměř stejná, pouze se přesunula do inkriminovaného §13. Návrh předložený sněmovně má odstranit tento zásadní nedostatek v §13 a umožnit uzavírání obchodních smluv mez.i zadavatelem a OSVČ bez zaměstnanců, pokud jsou na plněny základní znaky samostatné činnosti specifikované živnostenským zákonem.


Paragraf 13 zákona o zaměstnanosti (účinnost od 1. října 2004)

  • (1) Právnická nebo fyzická osoba je povinna plnění běžných úkolů vyplývajících z předmětu její činnosti zajišťovat svými zaměstnanci, které k tomu účelu zaměstnává v pracovněprávních vztazích podle zákoníku práce.
  • (2) Běžnými úkoly vyplývajícími z předmětu činnosti právnické nebo fyzické osoby se rozumí úkoly přímo související se zajištěním výroby nebo poskytováním služeb a obdobnou činností podle zvláštních právních předpisů, které právnická nebo fyzická osoba provádí v zařízeních určených pro tyto činnosti nebo na místech obvyklých pro jejich výkon, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost.
  • (3) Povinnost stanovená v odstavci 1 neplatí v případech, kdy plnění běžných úkolů:
    a) zajišťuje fyzická osoba sama nebo s pomocí svého manžela nebo dětí, nebo právnická osoba prostřednictvím svých společníků nebo členů,
    b) zajišťuje právnická nebo fyzická osoba dočasně přidělenými zaměstnanci agentury práce (§ 66), nebo
    c) právnická nebo fyzická osoba svěří jinému zaměstnavateli.
  • (4) Plnění běžných úkolů podle odstavce 3 písmeno c) lze svěřit jen zaměstnavateli, který má činnosti (úkoly), které mu mají být svěřeny, zahrnuty v předmětu své činnosti a bude je zajišťovat svými zaměstnanci, které k tomuto účelu zaměstnává v pracovněprávních vztazích podle zákoníku práce.
Autor
HK ČR
Zdroj
Měsíčník Podnikatelské lobby


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933