Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Světelné zdroje a svítidla jsou v elektrotechnice samostatnou disciplínou. Nás elektrotechniky zajímá především způsob zapojení, instalace a výběr vodného typu aby splňoval předepsané normativní parametry. Podstatně větší byznys se však odehrává se ...
  • Projektanti budou muset zahrnout nové požadavky na požární zabezpečení již ve fázi návrhu. Budou potřeba detailnější plány a dokumentace, aby bylo zajištěno splnění všech požárních norem. Montážní práce budou časově náročnější a nákladnější. Budou ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Autotransformátory a děliče napětí (rok 1913)

Autotransformátory a děliče napětí (rok 1913)

Document Actions

Autotransformátory a děliče napětí
Není-li rozdíl mezi napětím primerním a sekunderním příliš velký, možno docíliti transformace napětí též jedinou cívkou v každé fázi. Transformátory, opatřené na každém jádru pouze jednou cívkou, nazýváme autotransformátory čili transformátory úsporné. Připojíme-li ku př. na síťové napětí pouze část cívky, kdežto další vedení připojíme k oběma koncům téže cívky, zvýší se nám napětí v poměru počtu závitů. Sestává-li ku př. celá cívka dle obr. 122. AB ze 30 závitů, z nichž pouze část mezi BC - pozůstávající ze 20 závitů - připojena je na síťové napětí o 120 V, bude napětí na koncích cívky, tudíž také v odcházejícím vedení, v poměru 30 : 20 větší, t. j. bude 180 voltů. Kdybychom naopak připojili celou cívku AB na síťové napětí 120 V a odcházející vedení odbočili u dvacátého závitu, bude napětí v odcházejícím vedení v poměru 20 : 30 menší, t. j. bude 80 voltů.

Kdybychom konečně připojili celou cívku na síťové napětí 120 V a odcházející vedení mezi A a C t. j. mezi dvacátý a poslední závit, bude napětí v odcházejícím vedení menší v poměru 10 : 30, t. j. bude 40 voltů. Vidíme tedy, že můžeme síťové napětí autotransformátorem libovolně děliti a nazýváme autotransformátory k tomuto účelu sloužící též děliče napětí čili divisory. Divisory slouží zejména ku připojení obloukových lamp, ku př. 40ti voltových na síť o napětí 120 voltů. Připojíme přívod k obloukové lampě jednoduše na příslušný počet závitu, v našem případě na třetinu cívky, jak na obr. 123. naznačeno, a lampa bude hořeti s napětím 40 voltů, ač stávající napětí v síti jest 120 voltů.
Bylo by ovšem možno jedním divisorem napájeti tři takové obloukové lampy, neboť 3 X 40 rovno 120 voltů, při čemž bychom na každou třetinu cívky připojili jednu lampu. Oproti řadění tří obloukových lamp za sebou čili v serii na 120 voltů má připojení lamp pomocí divisoru tu výhodu, že možno každou jednotlivou lampu dle potřeby kdykoli vypnouti, kdežto při řadění tří lamp v serii bez divisoru možno zapnouti nebo vypnouti pouze všecky tři lampy jedné serie současně. V třífázových sítích zapínají se divisory mezi libovolné dvě fáze. Samozřejmě musí býti divisor opatřen dvoupolovou pojistkou; rovněž tak musí býti připojena každá jednotlivá lampa přes dvoupolovou pojistku a dvoupolový vypínač.

Autor
Ing. V. Machytka
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933