Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S ukončením platnosti legendární vyhlášky 50/1978Sb. se nám objevuje na scéně požadavek na svéprávnost. V původním předpisu byl ukryt v potvrzení o zdravotní způsobilosti. Noví, mladí čekatelé na osvědčení dle nařízení vlády 194/22Sb. nejsou zatížení ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Řazení a paralelní spojení třífázových generátorů pro nízké napětí (rok 1913)

Řazení a paralelní spojení třífázových generátorů pro nízké napětí (rok 1913)

Document Actions

Řadění a paralelní spojení třífázových generátorů pro nízké napětí
Schema řadění pro třífázový generátor naznačeno jest na obr. 95. Ku připojení stroje na přípojnice rozváděčové slouží třípolový vypínač s třípolovou pojistkou.

Strojové napětí ukazuje voltmetr V; intensitu proudu odečítáme na ampermetru A a výkon stroje na wattmetru W. Budící proud dodává zvláštní dynamka, jejíž napětí se reguluje derivačním regulátorem DR. Síla proudu v magnetech generátoru a tím napětí generátoru reguluje se hlavním regulačním odporem HR, vloženým do magnetového vedení. Intensitu budícího proudu v magnetech generátoru odečítáme na budičovém ampermetru. U menších generátorů hlavní regulátor HR odpadá a regulujeme pak napětí regulátoru pouze derivačním regulátorem DR tím, že dle potřeby zvyšujeme nebo snižujeme napětí budiče. Jak ze schematu patrno, jest voltmetr připojen na napětí sdružené (viz předešlý odstavec), kdežto wattmetr jest připojen na napětí fázové (mezi příslušné vedení do kterého jest zapnuta proudová cívka wattmetru a nulovÝm bodem generátoru).
Ve větších elektrárnách třífázových postaveno bývá zpravidla více strojů, které dle potřeby pracují paralelně na společné rozváděčové přípojnice. Chceme-li ku generátoru v pohonu se nalézajícímu paralelně připojiti druhý generátor, nestačí, vyregulujeme-li týž na stejné napětí, nýbrž nutno též vyregulovati obrátky stroje tak, aby dával proud přesně téže frekvence čili o témž počtu period jako generátor nacházející se již v pohonu. Konečně musí běžeti oba stroje v okamžiku paralelního řadění ve stejné fáze, což značí, že střídavé napětí dosahuje u obou strojů současně hodnotu nejvyšší a současně hodnotu nulu. Je-li této podmínce vyhověna, pravíme, že oba stroje běží synchronně.
Počet period regulujeme tím způsobem, že měníme obrátky poháněného stroje. Každý stroj poháněcí, ať parní stroj či vodní turbina, opatřen jest vždy regulátorem, který samočinně musí regulovati obrátky stroje při různém zatížení. Abychom tudíž mohli obrátky stroje přizpůsobiti obrátkám stroje v pohonu se nalézajícího, musí býti regulátor tak zařízen, aby umožněno bylo ruční nastavování obrátek stroje. Nastavování to děje se zpravidla posunováním vhodně umístěného závaží na páce regulátoru, buď ručně nebo pomoci malého elektromotorku, jemuž přivádíme proud buď v jednom či ve druhém směru. K tomu účelu slouží malý přepínač přímo na hlavním rozváděči umístěný (obr. 96.).

Ku zjištění, zda oba generátory běží se stejnými periodami a ve stejné fáze, slouží fázové žárovky, zařaděné dle obr. 97.

Stroj I nalézá se v pohonu, stroj II se má k prvnímu stroji přiřaditi paralelně, 1 2 3 jsou svorky prvního stroje, 1' 2' 3' jsou příslušné svorky stroje druhého. Fázové žárovky jsou obyčejné žárovky pro stejné napětí jako jest napětí generátorové a zařaděny jsou: jedna mezi vedení 1 a 1´, druhá mezi vedení 2 a 2'. V každém okamžiku, kdy napětí jednoho stroje mezi 1 a 2 úplně nesouhlasí s napětím druhého stroje mezi 1' a 2', prochází žárovkami od jednoho stroje ke druhému vyrovnávací proud a žárovky svítí. Pokud tedy chod strojů jest nestejný, budou žárovky brzy rozsvícené, brzy shasnuté. Toto střídavé rozsvěcování a opětné shášení fázových žárovek bude se díti tím pomaleji, čím více se generátory budou přibližovati synchronnímu chodu, až nastane okamžik, kdy žárovky zůstanou po delší dobu rozsvícené a na to opět po delší dobu shasnuté.
Úkaz, že žárovky po delší dobu klidně svítí, nám praví, že generátory běží sice stejně rychle, tudíž se stejnými periodami, avšak fáze jsou opačné, totiž: je-li napětí jednoho generátoru právě nejvyšší, jest v tomtéž okamžiku napětí druhého generátoru rovno nule, takže žárovky - kterými nyní proudí trvale vyrovnávací proud od jednoho stroje ku druhému - klidně svítí. Jelikož samozřejmě jest nemyslitelno, že by stroje běžely trvale úplně stejně rychle, nastane po nějaké chvilce opět zvolné shasínání žárovek, načež žárovky opět po delší dobu zůstanou tmavé. Úkaz ten nám praví, že nyní stroje běží rovněž stejně rychle, avšak současně též ve stejné fázi, totiž, že napětí v obou generátorech současně dosáhne nejvyšší hodnoty a současně jest rovno nule. Nemůže tedy v žádném okamžiku nastati mezi generátory vyrovnávací proud a žárovky zůstanou trvale tmavé. V tomto momentu, kdy stroje běží synchronně, můžeme vypínač druhého stroje zapnouti, t. j. zařaditi stroj paralelně na společné přípojnice; žárovky zůstanou ovšem při paralelním chodu trvale tmavé. Jsou-li generátory jednou zapnuty paralelně, pak již samočinně udržují synchronní chod, a to i při rozdílném zatížení, neboť: kdyby jeden ze strojů zůstával pozadu, tak jej druhý stroj samočinně udržuje v synchronním chodu, t. j. stroje se vzájemně buď popohání nebo zdržují.
Rozdělení zatížení na jednotlivé stroje nelze u třífázových generátorů docíliti týmž způsobem jako u strojů stejnosměrných regulováním budícího proudu v magnetech, nýbrž musíme regulovati přímo výkony příslušných strojů poháněcích. Chceme-li tedy jeden generátor více zatížiti, musíme zvýšiti výkon dotyčného poháněcího stroje. U parního stroje pootevřeme parní ventil anebo regulátor stroje nastavíme na větší výkon, u vodní turbiny pootevřeme přítok vody a pod.
Paralelně s fázovými žárovkami zapíná se často voltmetr, an tento přístroj ještě přesněji ukazuje, kdy vyrovnávací proud mezi oběma generátory zmizí. Při synchronním chodu stojí ručička voltmetru na nule. Ku porovnání napětí obou generátorů před paralelním zapnutím slouží společný voltmetr, který pomocí voltmetrového přepínače na jeden či druhý generátor připojíme.
Při prvním uvedení do chodu musíme se ovšem přesvědčiti o tom, zda jednotlivé fáze obou generátorů jsou též ve správném pořadu spojeny s příslušnými přípojnicemi na rozváděči, neboť při nesprávném spojení by paralelní zapínání vůbec nebylo možno. Zkoušku na správné připojení generátorů provedeme jednoduše tím způsobem, že při prvém uvedení generátorů do chodu zapojíme dle obr. 98. do každé fáze mezi vypínačové kontakty po jedné žárovce a generátory na zkoušku pustíme a uvedeme pod napětí.

Spojení generátorů na přípojnice jest správné, když všechny tři žárovky se současně rozsvěcují a současně shasínají. Nenastává-li toto střídavé rozsvěcování a shasínání u všech žárovek současně, prohodíme na přípojnicích dva přívody generátorové, načež spojení bude správné. Těchto tří žárovek možno použíti rovněž při paralelním řadění, uvážíme-li, že při synchronním chodu, kdy tedy vypínač můžeme zapnouti, musí býti všechny 3 žárovky tmavé. Při normálním napětí generátorů museli bychom však zapnouti vždy 2 žárovky za sebou nebo použíti žárovek pro dvojnásobné napětí. Žárovek použijeme proto vždy dvou za sebou spojených, an napětí mezi oběma generátory, pracují-li proti sobě, jest dvakrát tak velké a žárovka jedna by se tudíž propálila. Ze stejného důvodu musí býti stupnice synchronního voltmetru značena pro dvakráte tak velké napětí, než jest napětí generátorové. Úplné schema řadění veškerých potřebných přístrojů pro dva paralelně pracující generátory naznačeno jest na obr. 99.

Fázové žárovky, jakož í fázový voltmetr připojeny jsou na přípojnice a pomocí přepínače podobného přepínači voltmetrovému se dle potřeby přepínají buď na jeden anebo na druhý stroj, dle toho, který ze strojů jest v pohonu a který z nich se má k tomuto paralelně přiřaditi. U generátorů pro vysoké napětí nelze připojiti fázové žárovky a fázový voltmetr přímo, nýbrž nutno stejně jako pro ostatní měřící přístroje použíti malých transformátorů, kterými se vysoké napětí generátorové transformuje na nízké napětí žárovkové, z pravidla na 110 voltů.

Autor
Ing. V. Machytka
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933