Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Regulace otáček (rok 1913)

Regulace otáček (rok 1913)

Document Actions

Regulace obrátek
Jak jsme již popsali, klesají obrátky stejnosměrného motoru, snížíme-li napětí na svorkách; můžeme tudíž předražením odporu, který část síťového napětí sám spotřebuje, snížiti obrátky motoru. Regulační odpor předražný slouží pak současně též ku spouštění motoru a liší se od obyčejného spouštěče jen tím, že jak kontakty, tak i jednotlivé odporové spirály jsou - co do průřezů - dimensovány na trvalý proud oproti obyčejnému spouštěči, u něhož odporovými spirálami prochází proud pouze v okamžiku spuštění a které proto mohou býti slabší. U spouštěče regulačního můžeme kliku nechati státi na libovolném kontaktu, dle toho, jak rychle motor má běžeti. Regulace takové užívá se ovšem jen ve výminečných případech, an jest velmi nehospodárná, neboť musíme uvážiti, že se v předražném odporu značná část elektrické energie ztrácí, zůstavši tak nevyužitkovaná.
Mnohem hospodárnějším jest proto regulování zvyšováním nebo snižováním obrátek nad normální rychlost motoru ležících. Jak jsme poznali, docílíme zvýšení obrátek seslabením magnetů, t. j. seslabováním budícího proudu. Stačí tudíž u motoru derivačního vložiti do magnetového vedení regulační odpor, jímž dle potřeby sílu budícího proudu můžeme měniti (obr. 62.).

Magnetovými cívkami proudí jen nepatrná část hlavního proudu a jsou tudíž i ztráty v derivačním odporu nepatrné, odpor sám pak má jen malé rozměry. Derivační odpor musí býti tak seřízen, aby v žádné poloze regulační kliky nenastalo úplné přerušení proudu, čímž by se magnety tou měrou seslabily, že by se stroj - jak v předešlém odstavci podotknuto ­ mohl snadno rozlétnouti. Spouštěcí odpor a derivační regulátor spojí se často v jednom přístroji, opatřeném pouze jednou klikou (obr. 63.).

Postupným pohybem kliky od polohy 1 do 2 spouštíme motor vypínáním předražených odporů. V krajní poloze 1 v levo jest motor vypnut, v poloze 2 běží s normálními obrátkami. Posuneme-li pak klikou dále na právo, pozorujeme, že předražený odpor spouštěcí zůstává na dále vypnut, avšak do derivačního vinutí zapínáme postupně víc a více odporu. TÍm se magnety stroje seslabují a obrátky motoru stoupají až v krajní poloze 3 dosáhne motor největšího počtu obrátek. Jsou-li spouštěcí odpory mezi polohou 1 a 2 dimensovány pro trvalé zatížení, pak můžeme tímtéž přístrojem obrátky stroje také pod normální počet snižovati; třeba jen kliku posunouti dle potřeby do některé polohy mezi 1 a 2. Magnety jsou pak buzeny plným napětím, avšak odpor předražen kotvě. Předražením odporu do hlavního proudu můžeme docíliti u stejnosměrného motoru snížení obrátek až na 50% pod normální, vkládáním odporu do vinutí derivačního pak zvýšení obrátek až o 20% nad normální.

Autor
Ing. V. Machytka
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933