Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Evropská unie umožňuje firmám a OSVČ poskytovat služby po celé EU, aby se snížila byrokracie a zlepšila spolupráce mezi zeměmi. V Česku platí zákony, které toto upravují. Firmy mohou posílat zaměstnance na zakázky do jiných zemí a podnikatelé mohou ...
  • Konference plná informací o kybernetické bezpečnosti, bezpečnosti datových sítí, monitoringu, výstavbě sítí, legislativě a třeba i souvislostí s ai. Zajímat to nebude jen majitele firem ale hlavně techniky, kteří bezpečnost realizují. A co ti, co řeší ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Elektromagnetické přístroje (rok 1913)

Elektromagnetické přístroje (rok 1913)

Document Actions

Nejčastěji používané měřící přístroje jsou ampermetry, sloužící ku měření síly proudu v amperech, voltmetry, ku měření napětí proudu ve voltech a wattmetry ku měření výkonu elektrického proudu ve wattech. Známe několik druhů těchto přístrojů, jichž princip se vesměs zakládá na známých nám již účincích elektrického proudu. V prvé řadě jsou to přístroje elektromagnetické s elektromagnetickou cívkou a železným jádrem. U těchto přístrojů používá se vlivu cívky na železné jádro, neboť, prochází-li cívkou proud, vtáhne tato železné jádro do sebe, kterýžto pohyb převádí se pak na ručičku přístroje (obr. 19.).

Přerušíme-li proud v cívce, vrátí se ručička buď vlivem závažíčka A nebo zpružinky B (obr. 20.) opět do své nulové polohy. Čím silnější jest proud, který cívkou prochází, tím větší jest ovšem výkyv ručičky. Přístroje tyto jsou buď voltmetry, neb ampermetry a hodí se jak pro stejnosměrný, tak i střídavý proud, neboť oběma těmito druhy proudu se cívka zmagnetisuje. Aby se ručička přístroje při změnách proudu dlouho nekývala, provádí se tyto přístroje se vzdušným tlumením, totiž závažíčko vytvořeno jest ve formě malého pístu, který se pohybuje v trůbce s uzavřeným dnem. Při pohybu tohoto pístu vzduch jen poznenáhlu může úzkou mezerou mezi pístem a stěnou ustupovati, čímž se zabrání kolísání ručičky (obr. 21.)
Takové přístroje nazýváme aperiodické. Elektromagnetické přístroje nejsou zvlášt přesné a hodí se proto pouze na malé rozváděče, kde na přesnosti měření tak mnoho nezáleží.

Autor
Ing. V. Machytka
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933