Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Noviny

Noviny

Document Actions

Slovo noviny označuje lehkou a disponibilní publikaci (přesněji periodikum), obvykle vytištěnou na laciném papíře zvaném novinový papír. Noviny obsahují převážně zpravodajské informace o obecných nebo speciálních tématech a mohou být publikovány denně, týdně, každé 2 týdny, měsíčně, každé 2 měsíce nebo čtvrtletně.

Obecné noviny jsou obvykle deníky nových zpráv na mnoho témat. Mohou obsahovat politické události, ekonomii, sport a komentáře (úvodníky, rubriky nebo politické skicy). Mnohé též obsahují zprávy o počasí a předpovědi. Noviny často obsahují fotografie na ilustraci článků, kreslené seriály a jinou zábavu, např. křížovky. Noviny často využívají služeb tiskových agentur pro získávání informací.

Většina novin vychází denně (deníky), často s výjimkou neděle a některých státních svátků. Týdeníky, vycházející jednou týdně, jsou též časté a obvykle jsou menší a méne prestižní než deníky.

Ve většině států existují aspoň jedny noviny, které cirkulují po celé zemi - tzv. celostátní noviny (v kontrastu s místními novinami pro město nebo region). Ve Spojených státech a Kanadě je málo opravdu celostátních novin, kromě výjimek jako USA Today v USA a The Globe and Mail a The National Post v Kanadě. Velké metropolitní noviny s rozšířenými distribučními sítěmi jako The New York Times, The Washington Post a The Toronto Star mohou do značné míry de facto plnit roli národních novin.

Vlastník novin nebo zodpovědný pracovník je vydavatelem. Osoba odpovědna za obsah je šéfredaktor, výkonný redaktor, nebo redaktor.

Publikovány jsou i noviny se specifickým zaměřením jako např. zprávy pro obchodníky v daném průmyslu, fanoušky určitých sportů nebo umění a pro zájemce o určitý druh aktivit nebo životní styl.

Zdroj
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Příbuzné termíny


Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933