Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S ukončením platnosti legendární vyhlášky 50/1978Sb. se nám objevuje na scéně požadavek na svéprávnost. V původním předpisu byl ukryt v potvrzení o zdravotní způsobilosti. Noví, mladí čekatelé na osvědčení dle nařízení vlády 194/22Sb. nejsou zatížení ...
Nacházíte se zde: Úvod » Oblasti

Témata z alespoň jedné oblasti

Legislativa, Normalizace

#V50 §1 podle Petra Létala

  • 19.02.2018
#V50 §1 podle Petra Létala
Jak správně vnímat stupně kvalifikace dle vyhlášky 50? Měl by mít pracovník s příslušným vzděláním a délkou praxe automaticky nárok na vyšší paragraf? Neměl by se věčný "šestkař" stydět, že nemá sedmičku nebo osmičku? A co když držitel §7 nebo §8 má podle této vyhlášky oprávnění řídit, ale nemá schopnosti vůdce? Zde panuje hodně představ, dohadů a dlouhodobých zvyků. Prý, když byl vždycky sedmičkář, proč má mít už jen šestku! Jak to vnímáte vy?

V50# §1 Odborná způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb.

  • 12.02.2018
V50# §1 Odborná způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb.
První paragraf pojednává o "stupních odborné způsobilosti". Jak pojem vysvětlit osobě této vyhlášky neznalé? Je stávající počet kvalifikačních stupňů dostatečný nebo jich je příliš? Z výpovědí odborníků jsme se dozvěděli původní filozofii jednotlivých paragrafů. Postupem času výklad každý pochopil s různými odlišnosti, protože je obklopen jinou množinou znalostí. V článku naleznete znění a výklad §1 této vyhlášky

Elektrikář a smlouva o dílo

  • 15.01.2018
Elektrikář a smlouva o dílo
Uzavíráte při zakázkách písemné nebo jen ústní dohody? Pamatujete na způsob uvedení ceny ve smlouvě? Co vše je objednatel povinen dohodnout a následně přesně vymezit? Jak moc je pravda, že je zhotovitel povinen provést dílo na svůj náklad a na své nebezpečí ve sjednané době? K čemu by se mělo přihlížet při stanovení data splatnosti? V kterém případě může zhotovitel díla pověřit jeho provedením jinou osobu?

Rozvodnice EATON jako úplné kryty dle ČSN EN 60670-24

  • 27.11.2017
Rozvodnice EATON jako úplné kryty dle ČSN EN 60670-24
Pevně věřím, že o rozvaděčích a rozvodnicích bylo napsáno a na přednáškách řečeno vše. Ovšem pohledem na dotazy, mi občas připadá, že asi ne tak důkladně. Našel jsem pěkně seřazené odpovědi u EATONU. Jak se má živnostník vypořádat s požadavkem ověření návrhu a kusového ověření pokud někomu sestaví rozvodnici na místě? A kam instalovat počítačové příslušenství a třeba síťové prvky? Asi všichni známe ta zadrátovaná hnízda různě po domě. Plná prachu a v podstatě nerozmotatelná. Správně by mělo být ve vhodné skříni.

Fenomén Michal Kříž a IN-EL

  • 22.02.2017
Fenomén Michal Kříž a IN-EL
Michala Kříže není třeba elektrotechnikům nijak dlouho představovat. Je neodmyslitelně spjatý s technickou normalizací, ale také s odborným vzděláváním v oboru. Dokáže zodpovědět snad jakýkoliv elektrotechnický dotaz. Původně studoval výrobu a rozvod na FEL ČVUT, poté měl namířeno do výzkumu, ale souběhem okolností skončil na Úřadě pro normalizaci. Co dalšího nám o sobě prozradil?

Judikáty v ČR a elektrotechnika

  • 20.07.2016
Judikáty v ČR a elektrotechnika
Judikát v širším slova smyslu znamená soudní rozhodnutí, vždy by měl být jakýmsi vodítkem v dané konkrétní věci pro vyšší soud. Abychom měli určitou hierarchii, máme zde publikaci judikátů, což vede k právní jistotě - je tedy možné předvídat rozhodnutí soudu. Jak je to s judikáty a českými technickými normami? Poslechněte si výklad odborníka z Unie soudních znalců.

Oprava versus rekonstrukce hromosvodu podle platné právní úpravy ČR

  • 19.02.2016
Oprava versus rekonstrukce hromosvodu podle platné právní úpravy ČR
Problematika správného posouzení technického zhodnocení a oprav patří neustále k velkým daňovým problémům, protože mají rozdílný daňový režim. Zatímco náklady na opravy lze zahrnout do výdajů (nákladů) vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů přímo bez ohledu na jejich výši, u výdajů (nákladů) na technické zhodnocení, pokud přesáhne u jednotlivého majetku ve zdaňovacím období částku 40.000 Kč, tak lze učinit až prostřednictvím daňových odpisů.

Výpočet rizika dle vyhlášky číslo 268/2009 Sb. a jímače ESE

  • 19.01.2016
Výpočet rizika dle vyhlášky číslo 268/2009 Sb. a jímače ESE
V časopise Elektroinstalatér vyšly články, ve kterých Velkoobchod Vysočina obhajoval použití aktivních jímačů NIMBUS. V reakci na tyto články a dotazy čtenářů zveřejnilo vedení subkomise Ochrana před bleskem při TNK 22 odbornou reakci na výše uvedené články. Rovněž já osobně se své praxi neustále setkávám s dotazy, jak je to s výpočtem rizika u alternativních hromosvodů, které mají fungovat na jiném principu než klasické pasivní jímací soustavy. Proto jsem se odborné stanovisko předsedy a místopředsedy subkomise rozhodl rozšířit podrobněji o souvislosti plynoucí přímo z vlastního výpočtu rizika.

DEHN: Ochrana před bleskem v souladu s platnou legislativou ČR

  • 8.01.2016
DEHN: Ochrana před bleskem v souladu s platnou legislativou ČR
Tento příspěvek nabízí odbornou reakci na sérii článků, které byly uveřejněny v časopise Elektroinstalatér číslo 4/2015 - Účinná vnější ochrana pomoci jímacího systému NIMBUS a číslo 5/2015 – Technický popis aktivních a pasivních hromosvodů. Čtenáři časopisu se obraceli na vedení subkomise Ochrana před bleskem při TNK22 s žádostí, aby byly uvedeny zásadní skutečnosti, které jsou v souladu s legislativou ČR v oblasti ochrany před bleskem a čtenáři tak měli možnost vytvořit si ucelený pohled na problematiku vnější ochrany před bleskem.

Šokující výpovědi Jana Hájka #10: Podle čeho se řídit při plánování ochrany před bleskem?

  • 28.12.2015
Šokující výpovědi Jana Hájka #10: Podle čeho se řídit při plánování ochrany před bleskem?
Zřízení či nezřízení ochrany před bleskem nezávisí na subjektivních dojmech. K rozhodnutí existuje objektivní nástroj a tím je analýza rizika. Stavební zákon přitom jasně říká, že na všechny činnosti, na které člověk sám nestačí, má mít najatého odborníka. První kroky každého laika by proto měly směřovat k autorizovanému odborníkovi.

Požadavky na prodlužovací přívody podle převzaté mezinárodní normy IEC 60884-2-7+A1

  • 24.12.2015
Požadavky na prodlužovací přívody podle převzaté mezinárodní normy IEC 60884-2-7+A1
Jedním z běžně používaných elektrických předmětů, a to jak v domácnostech, tak v pracovním procesu, jsou pohyblivé prodlužovací přívody pro připojení elektrických spotřebičů, různého elektrického nářadí a obdobných zařízení nízkého napětí k pevnému rozvodu elektrické energie. Bezpečnostní požadavky nejen na prodlužovací přívody, ale i na ostatní druhy pohyblivých přívodů a šňůrová vedení stanovovala a dosud stanovuje česká technická norma ČSN 34 0350 ed. 2 Bezpečnostní požadavky na pohyblivé přívody a šňůrová vedení vydaná v listopadu 2009.

Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?

  • 16.12.2015
Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
Hrozí realizátorovi aktivního hromosvodu dodatečně nějaký postih? Tuto otázku jsme položili odborníkovi na ochranu před bleskem a přepětím Janu Hájkovi. Ve většině případů v České republice zaplatil selhání ochrany prostřednictvím aktivního hromosvodu majitel objektu. Jak je to s platností norem a ochranou před bleskem u veřejných zakázek? A jak přistupují úředníci k nahlášení špatného provedení hromosvodu?

Šokující výpovědi Jana Hájka #8: Pravda o STN 34 1398

  • 30.11.2015
Šokující výpovědi Jana Hájka #8: Pravda o STN 34 1398
Slovenská norma STN 34 1398 zaměřená na ochranu před účinky blesku a aktivní hromosvody je špatný vtip. Podle této normy mají materiály úplně jiné izolační vlastnosti, než vyplývá ze všech vědeckých prací. A to není zdaleka vše. Co si o této normě, která až nyní prochází připomínkování ze strany odborné veřejnosti, myslí odborník na ochranu před bleskem a přepětím Jan Hájek?

Šokující výpovědi Jana Hájka #7: Jak může být aktivní hromosvod na letištní hale?

  • 5.11.2015
Šokující výpovědi Jana Hájka #7: Jak může být aktivní hromosvod na letištní hale?
Odletová hala brněnského letiště v Tuřanech dostala v roce 2007 ocenění Stavba roku. Přitom je na ní ale instalován aktivní hromosvod, jehož instalace na místech sloužících jako shromaždiště osob je v rozporu s předpisy. Jak je možné, že někdo takové provedení hromosvodu navrhl a schválil? A kdo za tuto chybu nese trestní odpovědnost? Na tyto a další otázky odpovídal odborník na ochranu před bleskem a přepětím Jan Hájek.

Jaký význam mají technické normy?

  • 3.11.2015
Jaký význam mají technické normy?
Mají technické normy skutečný praktický význam nebo se jedná jen o výmysly úředníků? Tuto otázku jsme na výstavě Sonepar 2015 položili Wolfgangovi Marksovi ze společnosti Hromosvodní technika M.P. Normativní řešení podle něj nabízí minimální hodnotu spolehlivosti a jakosti řešení problému. Dodržet normu je tedy tím minimem, které musíme udělat pro bezpečnost daného řešení.
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933