Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod » Oblasti

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Inspekce, revize

Revize zdrojů malého napětí podle normy ČSN 33 1600 ed.2

  • 6.03.2015
Revize zdrojů malého napětí podle normy ČSN 33 1600 ed.2
U míst vnějšího připojení k bezpečnému malému napětí, které je generováno ve spotřebiči, se ověřuje, zda není překročena mezní dovolená hodnota bezpečného malého napětí. V důsledku tohoto ustanovení se kontroluje výstupní napětí dobíjecích zdrojů, napáječů různých elektrických zařízení a dalších zařízení. Jak probíhá například revize síťového dobíjecího zdroje k mobilnímu telefonu?

Revize prodlužovacích přívodů podle normy ČSN 33 1600 ed.2

  • 27.02.2015
Revize prodlužovacích přívodů podle normy ČSN 33 1600 ed.2
Kabelové navijáky, odpojitelné a prodlužovací přívody a jejich příslušenství se musí podle normy podrobit zkouškám podle situací, při nichž by mohlo dojít k ohrožení. Ustanovení se týká především prodlužovacích přívodů, které bývají zdrojem poměrně značného nebezpečí úrazu elektrickým proudem nebo vzniku škod na majetku. Jak postupovat při revizi prodlužovacího přívodu?

Musí být přístroje používané k revizím elektrických zařízení kalibrované?

  • 25.02.2015
Musí být přístroje používané k revizím elektrických zařízení kalibrované?
Ze zákona je možné dovodit, že správnost měřidel a měření musí být zajištěna cestou metrologické návaznosti měřidel, tedy v případě pracovních měřidel kalibrací. Pokud je tedy přístroj používán k revizím, je třeba jej pravidelně kalibrovat. Kalibrace revizního měřicího přístroje doložená kalibračním listem se může ukázat velmi důležitou také v případě, že elektrické zařízení, k jehož revizi byl přístroj použit, způsobí úraz nebo škodu na majetku. Podle jakého zákona se poškozený může domáhat doložení návaznosti přístroje?

Postup při revizi záložního zdroje (UPS)

  • 20.02.2015
Postup při revizi záložního zdroje (UPS)
Záložní zdroje jsou svým určením i konstrukcí poněkud výjimečným spotřebičem v rámci PC sestavy. Z hlediska měření mají UPS jednu společnou vlastnost s prodlužovacími přívody. Slouží také pro propojení spotřebiče s elektrickou sítí a na to je třeba brát zřetel při ověřování spojitosti obvodu ochranného vodiče. Na co ještě při měření UPS zaměřit pozornost a jak měření probíhá?

Automatické odpojení při poruše ve zdravotnických prostorech

  • 19.02.2015
Automatické odpojení při poruše ve zdravotnických prostorech
V případě poruchy v síti se vyžaduje automatické odpojení. Úvodním požadavkem u této ochrany je, aby při současném připojení více elektrických zařízení k jednomu obvodu, nedocházelo k jeho nežádoucímu vypínání proudovým chráničem. V jakých skupinách lékařských prostorů jsou požadované proudové chrániče a jaké typy proudových chráničů tu můžeme použít? Jaké proudové chrániče se požívají u sítě TN a jaké u sítě TT? To se dozvíte v tomto článku.

Zásuvkové obvody a zařízení pro bezpečnostní účely ve zdravotnických prostorech

  • 23.01.2015
Zásuvkové obvody a zařízení pro bezpečnostní účely ve zdravotnických prostorech
Jak mají být uspořádány zásuvkové vývody na všech místech pro pacienty? Jaká je klasifikace důležitých obvodů pro zdravotnické prostory? A jaké všeobecné požadavky platí pro bezpečnostní zdroje pro zdravotnické prostory skupiny 1 a 2? Odpovědi na otázky a další informace k tématu naleznete v tomto článku.

Měření izolačního odporu

  • 7.01.2015
Měření izolačního odporu
Izolační odpor elektrické instalace se musí měřit mezi každým pracovním vodičem a ochranným vodičem spojeným se zemničem. Pro účely této zkoušky se mohou pracovní vodiče spolu navzájem spojit. Jestliže je pravděpodobné, že výsledky měření mohou být ovlivňovány přepěťovými ochranami nebo jinými přístroji, nebo jestliže takové přístroje mohou být měřením poškozeny, mají se tyto přístroje před měřením odpojit. Podrobnější informace o měření izolačního odporu se dozvíte v tomto článku.

Doplňující ochranné pospojování ve zdravotnických prostorech

  • 5.01.2015
Doplňující ochranné pospojování ve zdravotnických prostorech
V každém zdravotnickém prostoru skupin 1 a 2 musí být provedeno doplňující ochranné pospojování. Jak má být správně připojeno? Mezi jaké části se instalují vodiče zajišťující vyrovnání potenciálů? Jaká kontrola se při revizi provádí u elektrostaticky vodivých podlah? To se dozvíte v tomto článku.

Poznatky inspektora práce z kontrolní činnosti

  • 23.12.2014
Poznatky inspektora práce z kontrolní činnosti
Jaké jsou nejčastější nedostatky zjištěné při kontrolách inspektorátu práce? S jakými chybami se inspektoři setkávají u pracovních postupů, hromosvodů nebo prodlužovacích šňůr? O tom přednášel inspektor Radomír Kočíb z Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj. V přednášce se také dozvíte, v jakých předpisech mají být zapracovány ochranné pomůcky nebo co přesně znamená spojení "udržování ve vhodném stavu".

Rozvaděče ve zdravotnických prostorách

  • 19.12.2014
Rozvaděče ve zdravotnických prostorách
Rozvaděče ve zdravotnickém prostředí musí splňovat požadavky uvedené v souboru norem ČSN EN 61439. Jakou dokumentaci je nutné požadovat při jejich revizi? Jak mají být umístěny rozvaděče k napájení hlavních rozvodů a bezpečnostních obvodů? To se dozvíte v tomto článku.

Měření spojitosti ochranných vodičů a vodičů pospojování

  • 15.12.2014
Měření spojitosti ochranných vodičů a vodičů pospojování
Jak se provádí měření spojitosti ochranných vodičů? Kdy se výsledek zkoušky požaduje za vyhovující a jakou velikost by měl mít proud, který se při zkoušce používá? Jak velký má být průřez vodičů ochranného pospojování určených pro připojení k hlavní uzemňovací svorce? A jakou vodivost má mít vodič ochranného pospojování spojující navzájem dvě neživé části? To se dozvíte v tomto článku.

Revize a kontroly elektrického ručního nářadí

  • 12.12.2014
Revize a kontroly elektrického ručního nářadí
Přestože se v mnohých případech považuje nebezpečí vznikající při užívání elektrického ručního nářadí za naléhavější než nebezpečí vyplývající z užívání běžných elektrických spotřebičů, lhůty revizí nářadí jsou stanoveny stejným způsobem jako pro elektrické spotřebiče. Jaké lhůty platí pro nářadí skupin A až C? Jak se liší lhůty u nářadí drženého v ruce a u ostatního nářadí? A jaké zásady platí při provádění revizí a kontrol? To se dozvíte v tomto článku.

Kdy se revidují a kontrolují spotřebiče

  • 28.11.2014
Kdy se revidují a kontrolují spotřebiče
Elektrické spotřebiče se klasicky revidují po opravách. Kromě toho je třeba dbát na to, aby se kontrolovaly a revidovaly v pravidelných lhůtách. Od čeho se tyto lhůty odvozují? Jak se spotřebiče rozdělují podle provedení a jak podle způsobu využívání? A jak často má provozovatel provádět revize u jednotlivých skupin a tříd ochrany spotřebičů? To se dozvíte v tomto článku.

Trestní odpovědnost inspektora státního technického dozoru

  • 19.11.2014
Trestní odpovědnost inspektora státního technického dozoru
Inspektor státního technického dozoru není vyňat z trestní odpovědnosti. V souvislosti se svou prací se může dopustit sedmi trestných činů. Nejtypičtějším z nich je zneužití pravomoci úřední osoby. Jaké další trestní činy připadají u tohoto povolání v úvahu a jaké postihy za ně hrozí? To se dozvíte v přednášce advokátního koncipienta Roberta Kabáta z Unie soudních znalců v tomto článku s videoklipem.

Provoz, údržba a revize přípojek vysokého napětí

  • 18.11.2014
Provoz, údržba a revize přípojek vysokého napětí
Pracujete s vysokým napětím? Petr Létal na 46. konferenci elektrotechniků přednášel na téma provozu, údržby a revizí přípojek vysokého napětí. Zaměřil se přitom na běžné nejčastější případy, jako jsou kioskové trafostanice s vývodní TNC sítí. Ve své přednášce zodpověděl základní otázky jako: Jak provádět revize? Jak často? Kdo je provádí? Kdo za ně nese odpovědnost? A jak se provádí revize transformátoru nebo měření zemničů?
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933