Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: #EH: Stavba stožárů (teorie) ... (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 12.02.2021
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

#EH: Stavba stožárů (teorie) ...


#EH: Stavba stožárů (teorie) ...
... před půl stoletím už je také historie. Stavbu stožáru dnes, v době digitalizace, nepřeberných možností ukládání vedení a třeba i bezdrátových spojů, se stavba dřevěného sloupu řadí spíše do kuriozit než do učebních osnov středních odborných škol. Ovšem jak mnozí víme, být odborníkem znamená znát a umět mnoho souvisejících činností, které nejsou obvykle vyžadovány nebo dokonce očekávány. Před padesáti lety snad každý elektrikář uměl lézt na sloup, znal jeho konstrukci a způsob instalace. Kdo to zná dnes, má možná malé, lehce smazatelné plus. O jaké informace jde? Sledujte zde ...
František Tuček, ze dne: 12.02.2021



Dnešní učební osnovy odborných škol (asi logicky) vypouští informace o technologických postupech elektrických zařízení, které jsou dnes nahrazeny novými. Pokud by chtěl dnešní učeň, student pátrat, jak to bylo kdysi běžné, musel by zajít do studovny některé z knihoven nebo intenzivně hledat na Aukru nebo antikvariátech. Jak se tedy kdysi stavěly sloupy?

Trasu budoucího venkovního vedení zaměříme a jednotlivé pod­pěrné body vykolíkujeme. V těchto místech pak kopeme jámy pro stožáry. Tvar výkopu se řídí druhem stožáru podle obr. 18 až 21. Hloubka výkopu pak délkou stožáru a únosností zeminy, zpravidla 1/6 až 1/5 délky stožáru.


Obr. 18. Profil a rozměry výkopu pro stožár I

Na obrázku 18 je tvar výkopu pro stožár I, na obrázku 19 pro stožár D.


Obr. 19. Profil a rozměry výkopu pro  stožár D

Obrázek 20 znázorňuje výkop pro stožár A, popřípadě U a Š. Pak je však délka výkopu kratší podle rozkročení stožáru. Šířka výkopu je co nejmenší (u stožáru I na šířku lopaty, u ostatních pak na šířku pražců).


Obr. 20. Profil a rozměry výkopu pro stožár A

Na obrázku 21 je výkop pro stožár I se vzpěrou.


Obr. 21. Umístěni výkopů pro stožár I se vzpěrou


Výstroj a montáž podpěrných bodů (ocelové součásti pro nn vy­hovují podle ČSN 34 8401 pro rozpětí do 40m). Výstroj a montáž zedních konzol: Konzol používáme pro vedení po stěnách objektů tam, kde jsou objekty dostatečně vysoké a kde je nad okny dostatek místa. Konzoly se zhotovují z válcované profilové oceli U 80/45 mm pro sítě nn a U 65/45mm pro venkovní přípojky. Po zhotovení a vyvrtání otvorů se opatří ochranným nátěrem suříku a základní fermežové barvy. Zední konzoly montujeme se sklonem od zdi, aby po nich nezatékala voda na zdivo. Sklon volíme asi 5mm na 1m. Dlouhé vyložené konzoly zajišťujeme podpěrou.


Obr. 22. Upevnění izolátorů na hácích na dřevěný stožár


Zední konzoly zazdíváme ce­mentovou maltou 1:2 do plného pevného zdivá do hloubky alespoň 25cm a nejméně 40cm od rohu, aby byla zajištěna dostatečná pev­nost. Je-li štítová zeď slabá, pak konzolu připevňujeme až k trámo­vé konstrukci za zdí. Rámové kon­zoly zazdíváme do hloubky 30cm. Končí-li na rámové konzole vede­ní do průřezu 25mm2 u mědi nebo 35mm2 Alfe, pak lze toto vedení zakončit na izolátorech i kladkách uspořádaných pro vodiče pod sebou. Je-li průřez vodičů větší, pak se tyto vodiče ukončují jedině na kladkách zavěšených na konzole na svornicích s příložkami. Proto se při vodičích pod sebou musí použít dvou konzol.

Výstroj a montáž dřevěných stožárů. Na průběžné vedení s vodiči pod sebou s mírnými lomy směru vedení se používá izolátorů na hácích, které se montují 15cm od špičky stožáru. Ostatní druhy vedení se upevňují na konzoly. Oba způsoby jsou znázorněny na obr. 22 a 23.


Obr. 23. Vystrojení dřevěného stožáru izolátoru na hácích a
na konzolách při použití pátého vodiče pro veřejné osvětlení


Stožáry se vystrojují na zemi, dokud není stožár ještě vztyčen. Navrtávákem (nebozezem) se navrtají díry pro vrut na háku a izolátor s hákem se našroubuje do stožáru. Zde je nutno dodržovat vzdálenosti jednotli­vých vodičů jak od sebe navzájem, tak od částí konstrukce stožáru. Konzoly se montují tak, že se stožár provrtá a konzola se upevní ke stožáru svorníkem M20. Kromě toho se ještě konzola zajišťuje proti otočení vrutem (u svařované konzoly) podle obr. 7.

Ve skalnaté půdě, kde 3/4 výkopu tvoří skála, je dovoleno zapustit stožár na 1/8 délky. Jámy pro stožáry J a D se kopou vždy ve směru trasy vedení, jámy pro kozlíky vždy ve směru výslednice tahů. V ze­minách málo únosných se pata stožáru podkládá betonovou deskou, aby se zmenšil měrný tlak na zeminu. Jámy se ponejvíce kopou ručně krumpáčem, lopatou a dloubákem. Při použití mechanizace se jámy vrtají mechanickým nebozezem, nebo se za odborné asistence střílejí trhavinou.

Květoslav Kučera, František Soukup, Technologie, SNTL 1970

Námět na reportáž.
Pokud by chtěl někdo před redakční kamerou postavit podobný stožár, volejte prosím 773 123 100.
Děkujeme


Více o sloupech ...
  • v redakční knihovně zde
  • v diskusním fóru zde
  • na Elektrika.TV zde
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.