Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Unikající proud a napětí u svařovacího zařízení (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 14.01.2010
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Unikající proud a napětí u svařovacího zařízení


Unikající proud a napětí u svařovacího zařízení
Jak se zkouší svařovací zařízení? Jakou maximální hodnotu může mít unikající proud vlastního svařovacího obvodu? Jaká napětí se při chodu naprázdno měří? Jaké hodnoty jsou přípustné? Záleží na pracovních podmínkách a charakteru zařízení?
Komerční sdělení, ze dne: 14.01.2010


Unikající proud svařovacího obvodu
Měří se proud tekoucí mezi výstupem svařovacího obvodu, tj. držákem elektrod nebo svorkou zpětného svařovacího proudu a ochranným obvodem, tj. uzemněním instalace. Cílem zkoušky je zjistit, zda z některé části svařovacího obvodu neuniká do země vyšší než povolený proud.


Příklady praktického provedení měření unikajícího proudu svařovacího obvodu pro jedno- a trojfázovou svářečku

Zkouška probíhá za stejných podmínek jako měření primárního unikajícího proudu a měřicí obvod musí mít parametry stejné, jako obvod znázorněný na obr. Parametry obvodu simulují odpor těla člověka dotýkajícího se zkoumané části svařovacího zařízení.
Proud unikající ze svařovacího obvodu do země přes měřicí obvod nesmí přesáhnout 10mA.

Napětí naprázdno
Při zkoušce se měří napětí mezi svorkami svařovacího obvodu a zjišťuje se, zda nepřekračuje hodnoty bezpečného napětí uvedeného v příslušných normách.

V průběhu zkoušky se měří:

Pracovní podmínky Jmenovité napětí naprázdno
Prostory se zvýšeným nebezpečím úrazu el. proudem DC 113V – vrcholová hodnota
AC 68V – vrcholová hodnota
48V – efektivní hodnota
Prostředí bez nebezpečí úrazu el. proudem DC 113V – vrcholová hodnota
AC 113V – vrcholová hodnota
80V – efektivní hodnota
Mechanicky upevněné hořáky se zvýšenou ochranou svářeče DC 141V – vrcholová hodnota
AC 141V – vrcholová hodnota
100V – efektivní hodnota
Plazmové řezání  DC 500V – vrcholová hodnota

Měřicí zařízení pro provádění zkoušek musí splňovat tyto požadavky:

Zkouška funkce
Pro ověření bezpečnosti svařovacího zařízení po opravě je požadováno provedení funkční zkoušky. Tato zkouška se při pravidelné kontrole nepožaduje, ale lze ji doporučit.

Při funkční zkoušce je nutno prověřit každou funkci, která se týká bezpečnosti. Kontroluje se zejména:

Dokumentace
Po provedené zkoušce je nutno zkontrolované zařízení označit štítkem dokladujícím provedení kontroly a vyhotovit protokol o zkoušce.

Štítek musí obsahovat datum provedení kontroly.

Protokol o zkoušce musí obsahovat:

Závěr
Norma EN 60974-4 poměrně podrobně upravuje oblast zkoušení bezpečnosti provozu svařovacích zařízení. Její ustanovení, týkající se měření při kontrole, jsou v souladu s normami řady EN 61557 a tam, kde kontrola svářecího zařízení vyžaduje specifický postup odlišný od postupů prováděných při kontrolách a revizích jiných elektrických zařízení, přebírá požadavky z normy EN 60974-1 určené ke konstrukci svářeček.

Z výše uvedeného je zřejmé, že pro kontroly svářecích zařízení je nutno použít takové měřicí přístroje, u kterých výrobce toto použití výslovně uvádí. Vzhledem k tomu, že v současné době na trhu nejsou dostupné speciální přístroje určené k revizím svářeček, nabízí se pro jejich kontroly použít přístroje určené k revizím elektrických spotřebičů, které se svými měřicími funkcemi nejvíce blíží požadavkům na měření při kontrolách svářeček. Ty však nemusí vždy splňovat ustanovení EN 60974-4 týkající se parametrů měřicích obvodů, a proto je vhodné si tuto skutečnost u prodejce či výrobce přístroje ověřit.

Ing. Leoš Koupý

Více informací z oblasti naleznete zde ...

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.