Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Tajemství městských chodníků (2.) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 29.07.2004
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Tajemství městských chodníků (2.)


kabetele_5.jpg
Některé městské části skrývají pod povrchem pozůstatky minulosti. Spleť různých vedení. Uvést vše do přehledného stavu je často nemožné. Potvrzují to i pracovníci Českého Telecomu....
Miroslav Minařík, ze dne: 29.07.2004

Současně s dopsáním předchozího článku jsem oslovil i tiskové oddělení  Českého Telecomu. V brzké době mne kontaktoval pověřený pracovník, kterému jsem upřesnil svůj dotaz k dané problematice. Odpověď byla rychlá a velmi dobře zpracovaná....

Vlastimil Sršeň:
Článek reaguje na stav inženýrských sítí v městské zástavbě, který je bohužel skutečností. Je nutno si uvědomit, že se jedná o území v historickém jádru města Brna, kde se nachází několik stavebních vrstev z dřívějších období (základy hradeb, sklepy a jiné podzemní prostory, hřbitovy - viz. poslední výkopové práce na Jakubském náměstí), které zasahují do hloubky menší než 40 cm, takže přímo ovlivňují uložení inženýrských sítí. Dále se zde nacházejí sítě, které byly budovány již od počátku 20. století a průběžně dle technického rozvoje doplňovány v době, kdy žádné normy neexistovaly (prostorová norma ČSN 736005 platí od šedesátých let 20. století).

Jedinou možností, jak tuto situaci do budoucna napravit, je výstavba sdružených kolektorů v zastavěném území (zejména historickém) a následné přeložky sítí jednotlivých správců do těchto kolektorů, které jsou ve správě města. Toto řešení je z pohledu investičních prostředků velmi nákladné nejenom na vlastní vybudování kolektorů, ale i na následné překládky inženýrských sítí. V městě Brně probíhá výstavba kolektorů pod historickým jádrem města, ale celkové dokončení je záležitostí ještě minimálně 10-ti let. Do již vybudovaných kolektorů byly kabely Českého Telecomu přeloženy, takže některé lokality, např. ulice Masarykova, Františkánská, Kapucínské nám., Jánská a část Orlí jsou již z tohoto pohledu vyřešeny.

Stávající kabely uložené ve zmiňované zástavbě jsou všech správců včetně městských institucí, tedy Českého Telecomu, energetiky, veřejného osvětlení, již nepoužívaných kabelů pro městský rozhlas, řízení dopravy a Dopravního podniku. Žádný ze správců není v současné době schopen zodpovědně odpovědět na otázku, které kabely jsou historicky jeho. Od kabelů pokládaných a provozovaných v meziválečném období, 2. světové války a dříve neexistuje až na vyjímky žádná dokumentace. Tvrzení zástupců JME se mi jeví jako ne zcela korektní. Určit kabely lze pouze podle stávajících evidenčních podkladů a následně přímo ve výkopu fyzickým zjišťováním jednotlivých kabelů. Jedná o velmi nebezpečnou, časově a finančně náročnou práci.

Z pohledu ohrožení zdraví občanů jsou nejnebezpečnější kabely Dopravního podniku, které mají pomalé jištění a v případě poruchy ještě dlouhou dobu dodávají energii do poškozeného místa včetně dotčených sítí jiných správců. Poruchy těchto kabelů je ohrožují, i když je dodržena prostorová norma (z důvodu velkého energetického výkonu v místě poruchy) který zničí i předepsané pevné překážky. V poslední době Dopravní podnik řeší tento problém u celkových rekonstrukcí komunikací budováním kabelovodů, které značně zvyšují bezpečnost těchto energetických kabelů. Z důvodu omezeného prostoru je toto řešení na úkor jiných správců.

Závěrem je možno konstatovat, že problém je komplexně řešitelný pouze za cenu velmi vysokých finančních nákladů a koordinace všech správců sítí a správních orgánů, tedy prakticky na celém území města neřešitelný.

Vlastimil Sršeň, tiskový odbor ČESKÝ TELECOM, a.s.

 

Již z doposud uveřejněných skutečností, je případná nedůvěra ze zavlečení přepětí po příchozím vedení do budovy opodstatněná. Vždyť nevíme do jaké se to sítě připojujeme. Představme si, že náš počítač je napájen právě kabelem z výše uvedených obrázků. Kdo z případných majitelů sítí tedy dnes může garantovat nemožnost indukce z jiného vedení? Za stávající situace to nemůže žádný vlastník. Podobně jako neochrání svá vedení od náhodného poškození stavební firmou, tak je těžké ochránit vedení od upalující se kabelu dopravního podniku, který je opět ze známých důvodů v nebezpečné blízkosti.

Aniž bych lobboval ve prospěch výrobců přepětových ochran a pojišťoven, vypadá to, že ten, kdo se rozhodne provozovat elektroniku v takových aglomeracích, jsou pro něj ochrany a dobrá pojistka nutností.

Závěr....
Nejsem ovšem v této oblasti přílišný optimista. Mnozí lidé nevěnují pozornost antivirovým ochranám a ti, kteří ano, zase používají místo přepěťových ochran uzel na přívodním kabelu nn. :-(

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.