Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Zapojení asynchronních motorů, rozběh Y/D (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 15.11.1999
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Zapojení asynchronních motorů, rozběh Y/D


V případě, že rozběh motoru je těžký a způsobuje buď nežádoucí reakci ochrany před přetížením nebo dokonce pokles napětí v síti, je třeba rozběh řídit. Nejjednodušší způsob, jak řídit rozběh, je přepínač hvězda - trojúhelník. V principu jde o to, že necháme motor po určitou dobu rozbíhat v zapojení Y. Při tom je na cívkách napětí 231V (u soustavy 3x400/231VAC). Výkon takového motoru je tedy ...
Autorský článek, ze dne: 15.11.1999



V případě, že rozběh motoru je těžký a způsobuje buď nežádoucí reakci ochrany před přetížením nebo dokonce pokles napětí v síti, je třeba rozběh řídit. Nejjednodušší způsob, jak řídit rozběh, je přepínač hvězda - trojúhelník. V principu jde o to, že necháme motor po určitou dobu rozbíhat v zapojení Y.

Při tom je na cívkách napětí 231V (u soustavy 3x400/231VAC). Výkon takového motoru je tedy menší a záběrový proud rovněž. Po té, co rotor dosáhne jmenovitých otáček, přepneme vinutí do trojúhelníka (400V na cívce) a motor poběží na jmenovitých hodnotách. Upozorňuji, že ne každý motor lze takto přepínat (viz předchozí díl příručky). Smysl nemá rozbíhat malé motory, obecně lze říct, že přepínání má smysl až od 11-15kW.

Některé motory není třeba rozbíhat vůbec. Ty mají upravené vinutí tak, aby byl rozběh plynulý i při přímém připojení, tato skutečnost je vyznačena v dokumentaci. Pokud tato dokumentace chybí, poznáme takový motor pouze pokusem - do hvězdy se obvykle nerozběhne vůbec. Nejjednodušší způsob přepnutí je pomocí paketového přepínače Y/D. Tuto triviální možnost popisovat doufám nemusím.

 

Základní schéma zapojení obvodů:

Zapojení silových obvodů pro rozběh Y/D

Pokud je tepelná ochrana zapojena ve větvi stykače KM2, je její činnost vyřazena po dobu rozběhu motoru do trojúhelníka. To zaručí, že nebude reagovat při velkých nadproudech při těžkém rozběhu. Lze použít i stykač pro překlenutí ochrany.

Upozornění: Takto zapojená ochrana se nenastavuje na jmenovitý proud motoru, ale na hodnotu IN/Ö3! Je to z toho důvodu, že proud, který teče do vinutí motoru se v tomto poměru dělí mezi jednotlivé větve.

Ze stejného důvodu není třeba dimenzovat stykače a kabely na plný jmenovitý proud. Velikosti stykačů obvykle předepisuje výrobce. Obecně lze říct, že hlavní stykač lze naddimenzovat na hodnotu Ö3 krát menší než jmenovitý proud (nejbližší vyšší hodnotu) a stykač pro hvězdu ještě o jednu jmenovitou hodnotu níže (běží pouze několik vteřin). Dimenzování kabelů se opět řídí hodnotou skutečného proudu (ne jmenovitého).

Příklad:
Motor o výkonu 60kW, se jmenovitým proudem 100A při 400V. Ochrana bude nastavena na 58A. Hlavní stykač a stykač pro trojúhelník bude mít jmenovitý proud 60A a stykač pro hvězdu 45A. Kabely budou dimenzovány na 58A (provedení 4B a 3A).

Doba rozběhu takového motoru je závislá na hmotnosti (momentu), kterou musí motor "rozhýbat". Nastavuje se v rozmezí cca 2-15 sekund. Pokud se motor ani po takové době nedokáže rozběhnout, je třeba zvážit, zda není pohon poddimenzován.

Typické zapojení obvodů:

Zapojení ovládacích obvodů pro rozběh Y/D

Pro rozběh motoru je použito časové relé se spožděným rozběhem. Po nastavené době relé přepne z hvězdy do trojúhelníka. Stykače KM2 a KM3 nikdy nesmí být sepnuty současně - způsobí zkrat a přetavení pojistek. Kontakt časového relé je příliš rychlý při přepnutí a hlavní kontakty stykačů nestačí odpadnout. Proto se do ovládacích obvodů zapojují pomocné kontakty a pro doplnění mechanické blokování stykačů.

Zapojení ovládacích obvodů s blokem zpožděných kontaktů:

Zapojení ovládacích obvodů pro rozběh Y/D

Časové relé se dá elegantně nahradit blokem zpožděných kontaktů, který se montuje přímo na stykač KM1. Pracuje na pneumatickém principu (s láskou vzpomínám na schodišťové spínače). Je ovládán přímo pohybem hlavních kontaktů stykače. Existuje verze, která zaručí určitou prodlevu mezi rozepnutím a sepnutím kontaktů. Odpadá použití rozpínacích kontaktů v ovládacích obvodech. Pro případ slepení silových kontaktů lze použití mechanického blokování doporučit i zde.














TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.