Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

Zapojení asynchronních motorů, rozběh Y/D


Document Actions
Článek
V případě, že rozběh motoru je těžký a způsobuje buď nežádoucí reakci ochrany před přetížením nebo dokonce pokles napětí v síti, je třeba rozběh řídit. Nejjednodušší způsob, jak řídit rozběh, je přepínač hvězda - trojúhelník. V principu jde o to, že necháme motor po určitou dobu rozbíhat v zapojení Y. Při tom je na cívkách napětí 231V (u soustavy 3x400/231VAC). Výkon takového motoru je tedy ...
Autorský článek, ze dne: 15.11.1999
reklama


V případě, že rozběh motoru je těžký a způsobuje buď nežádoucí reakci ochrany před přetížením nebo dokonce pokles napětí v síti, je třeba rozběh řídit. Nejjednodušší způsob, jak řídit rozběh, je přepínač hvězda - trojúhelník. V principu jde o to, že necháme motor po určitou dobu rozbíhat v zapojení Y.

Při tom je na cívkách napětí 231V (u soustavy 3x400/231VAC). Výkon takového motoru je tedy menší a záběrový proud rovněž. Po té, co rotor dosáhne jmenovitých otáček, přepneme vinutí do trojúhelníka (400V na cívce) a motor poběží na jmenovitých hodnotách. Upozorňuji, že ne každý motor lze takto přepínat (viz předchozí díl příručky). Smysl nemá rozbíhat malé motory, obecně lze říct, že přepínání má smysl až od 11-15kW.

Některé motory není třeba rozbíhat vůbec. Ty mají upravené vinutí tak, aby byl rozběh plynulý i při přímém připojení, tato skutečnost je vyznačena v dokumentaci. Pokud tato dokumentace chybí, poznáme takový motor pouze pokusem - do hvězdy se obvykle nerozběhne vůbec. Nejjednodušší způsob přepnutí je pomocí paketového přepínače Y/D. Tuto triviální možnost popisovat doufám nemusím.

 

Základní schéma zapojení obvodů:

Zapojení silových obvodů pro rozběh Y/D

Pokud je tepelná ochrana zapojena ve větvi stykače KM2, je její činnost vyřazena po dobu rozběhu motoru do trojúhelníka. To zaručí, že nebude reagovat při velkých nadproudech při těžkém rozběhu. Lze použít i stykač pro překlenutí ochrany.

Upozornění: Takto zapojená ochrana se nenastavuje na jmenovitý proud motoru, ale na hodnotu IN/Ö3! Je to z toho důvodu, že proud, který teče do vinutí motoru se v tomto poměru dělí mezi jednotlivé větve.

Ze stejného důvodu není třeba dimenzovat stykače a kabely na plný jmenovitý proud. Velikosti stykačů obvykle předepisuje výrobce. Obecně lze říct, že hlavní stykač lze naddimenzovat na hodnotu Ö3 krát menší než jmenovitý proud (nejbližší vyšší hodnotu) a stykač pro hvězdu ještě o jednu jmenovitou hodnotu níže (běží pouze několik vteřin). Dimenzování kabelů se opět řídí hodnotou skutečného proudu (ne jmenovitého).

Příklad:
Motor o výkonu 60kW, se jmenovitým proudem 100A při 400V. Ochrana bude nastavena na 58A. Hlavní stykač a stykač pro trojúhelník bude mít jmenovitý proud 60A a stykač pro hvězdu 45A. Kabely budou dimenzovány na 58A (provedení 4B a 3A).

Doba rozběhu takového motoru je závislá na hmotnosti (momentu), kterou musí motor "rozhýbat". Nastavuje se v rozmezí cca 2-15 sekund. Pokud se motor ani po takové době nedokáže rozběhnout, je třeba zvážit, zda není pohon poddimenzován.

Typické zapojení obvodů:

Zapojení ovládacích obvodů pro rozběh Y/D

Pro rozběh motoru je použito časové relé se spožděným rozběhem. Po nastavené době relé přepne z hvězdy do trojúhelníka. Stykače KM2 a KM3 nikdy nesmí být sepnuty současně - způsobí zkrat a přetavení pojistek. Kontakt časového relé je příliš rychlý při přepnutí a hlavní kontakty stykačů nestačí odpadnout. Proto se do ovládacích obvodů zapojují pomocné kontakty a pro doplnění mechanické blokování stykačů.

Zapojení ovládacích obvodů s blokem zpožděných kontaktů:

Zapojení ovládacích obvodů pro rozběh Y/D

Časové relé se dá elegantně nahradit blokem zpožděných kontaktů, který se montuje přímo na stykač KM1. Pracuje na pneumatickém principu (s láskou vzpomínám na schodišťové spínače). Je ovládán přímo pohybem hlavních kontaktů stykače. Existuje verze, která zaručí určitou prodlevu mezi rozepnutím a sepnutím kontaktů. Odpadá použití rozpínacích kontaktů v ovládacích obvodech. Pro případ slepení silových kontaktů lze použití mechanického blokování doporučit i zde.














 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Máte z ploužení autem v městské dopravě či hledání místa k parkování stresové stavy? Neholdujete motorkám a jízdu na kole spojujete s námahou, pocením a nutným převlékáním? Elektrická kola eliminují nevýhody klasických kol a stávají se novým fenoménem v dopravě ...
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933