Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: STAVENIŠTĚ: Prozatímní zařízení v průmyslových závodech (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 26.01.2012
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

STAVENIŠTĚ: Prozatímní zařízení v průmyslových závodech


STAVENIŠTĚ: Prozatímní zařízení v průmyslových závodech
Prozatímní zařízení v průmyslových závodech je takové zařízení, které je nainstalováno dočasně. Pod pojmem závod máme na mysli objekty určené pro výrobu, skladování případně distribuci výrobků. Co vše je požadováno pro zřízení provizorního zařízení?
Filip Horáček, ze dne: 26.01.2012


Prozatímní zařízení v průmyslových závodech:
Pod pojmem závod máme na mysli objekty určené pro výrobu, skladování případně distribuci výrobků, ale mohou to být i výzkumná nebo vývojová pracoviště. Prozatímní zařízení lze zřizovat jen v případech nezbytné nutnosti. Jeho zřizování v prostorách mokrých nebo agresIvních se nedoporučuje, v prostorách s nebezpečím požáru nebo výbuchu je podobně jako na stavbách přímo zakázáno.

Provedení je stejně jako na staveništích ekonomicky výhodnější než stabilní rozvody a řídí se obdobnými zásadami jako výše uvedené požadavky na stavby. Je tu i požadavek na hlavní vypínač s upřednostněním červeného hřibu na žlutém podkladě a možností jeho uzamčení v případech, kdy nežádoucím zapnutím může dojít k ohrožení životů nebo zařízení.

I v návrhu nové normy se požaduje pro zřízení písemný souhlas vedení organizace, společnosti či majitele dotčených prostorů. Dalším požadavkem můžeme nazvat provedení výchozí revize. Logiku má i časové ohraničení prozatímního zařízení. Zřizuje se na dobu nezbytně nutnou, nejdéle na půl roku. Z praxe ovšem víme, že toto ohraničení nebývá respektováno. Potom musíme trvat na provádění mimořádných revizí a to každého dalšího půl roku. Písemný souhlas vedení organizace na prozatímní zařízení lze chápat jako zdůraznění nebezpečnosti jiného řešení elektroinstalace než je u pracovníků zažité. Snad by snahu o ukončení prozatímního řešení podpořil i požadavek na další souhlas vedení organizace každého půl roku, norma ho ale výslovně nepožaduje.

Odpovědnost provozovatele za prozatímní řešení není nutno zdůrazňovat, stejně jako prokazatelné poučení pracovníků i osob, které se v daných prostorách nacházejí. Je tady ovšem nutno zohlednit podle rozsahu prozatímního elektrického zařízení, zda je vhodné zpracovávat MPBP nebo bude postačovat několik zásadních bodů, s nimiž je nutno prokazatelně osoby seznámit. Stejně tak je dle určených vnějších vlivů nutno vyhodnotit, zda bude vhodné školení v rozsahu osoby poučené (§4 vyhl. 50/1978 Sb.) nebo postačí seznámení dle zásad ČSN 33 1310 ed. 2 "Bezpečnostní požadavky na elektrické instalace a spotřebiče určené k užívání osobami bez elektrotechnické kvalifikace".

Přednáška i zpracovaný příspěvek jsou odlišné. Přednáška má upoutat vaší pozornost v době, kdy byla vytvořena nová norma, jejímž cílem bylo mimo jiné ctít vaše praktické poznatky a vyhnout se požadavkům nesplnitelným. Příspěvek je zpracován tak, aby mohl sloužit jako vodítko pro osoby odpovědné za staveniště či rozvod v průmyslových prostorách. V době zpracování příspěvku nebyla ČSN 34 1090 ed. 2 ještě vydána, pokud bude vydána do konání konference v jehož sborníku najdete tento příspěvek, budete na to upozorněni.  

 

Tento článek je ukázkou sborníku L.P.Elektro č. 49

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
LPE s.r.o. - Nad Přehradou 2, Brno - -

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.