Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: SOLID: Aktualizace textů Elektro v praxi díl 1. (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 30.11.2009
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

SOLID: Aktualizace textů Elektro v praxi díl 1.


SOLID: Aktualizace textů Elektro v praxi díl 1.
Počátkem října jsme opět aktualizovali naše texty Elektro v praxi díl 1. Předmětem aktualizace bylo zejména vydání nové normy týkající se elektrických instalací ČSN 33 2130 ed.2. Více informací zde ...
Komerční sdělení, ze dne: 30.11.2009

Počátkem října jsme opět aktualizovali naše texty Elektro v praxi díl 1. Předmětem aktualizace bylo zejména vydání nové normy týkající se elektrických instalací ČSN 33 2130 ed.2. Tato nově přepracovaná norma v sobě obsahuje moderní požadavky na provádění elektroinstalací. S elektroinstalacemi se asi setká každý z elektrikářů, buď jako dodavatelé pro naše zákazníky nebo při provádění elektroinstalací na vlastních nemovitostech. A kdo by nechtěl vědět, co se změnilo a jak je třeba elektroinstalace nyní provádět?

Doba pokročila a i do instalací se dostává mnoho moderních prvků. Nyní daleko více jako v minulosti je třeba přemýšlet o provedení samotných kabelových rozvodů uložených pod omítkou nebo v lištách. Při dnešní energetické náročnosti domácnosti a při nespočetném počtu jsou to desítky a spíše stovky metrů kabelů. A pokud uložíme tyto kabely v souběhu se svody hromosvodu sice uvnitř budovy, tak tímto zvyšujeme pravděpodobnost poškození napájecích zdrojů připojené elektroniky vlivem indukovaného přepětí při případném úderu blesku.

Další stěžejní změna je v užití proudových chráničů s reziduálním proudem nepřevyšujícím 30mA na všechny zásuvky jištěné do 20A,  to už asi ví každý i včetně možných výjimek, ale jak je tomu u zásuvek jištěných nad 20A nebo jak je třeba ochránit elektroinstalaci provedenou na hořlavém podkladu, jako je například dřevěný domek či chatka? Více najdete v naší publikaci, kterou si níže můžete objednat. Pro ukázku je níže uvedena část kapitoly popisující provedení elektroinstalací:

" - zásuvkový obvod 230V je určen pro připojování spotřebičů do zásuvek v rozvodu 230V. Na tento obvod lze pevně připojit spotřebiče pro krátkodobé použití do celkového maximálního příkonu 2000VA. Na jeden zásuvkový okruh lze připojit nejvýše 10 zásuvkových vývodů, přičemž několikanásobná zásuvka je považována za jeden vývod. Také několik zásuvek zapojených ve společném zásuvkovém obvodu a umístěné ve společném vícenásobném rámečku se považuje za jeden zásuvkový vývod. Několikanásobnou zásuvku lze připojit pouze na jeden obvod, nelze její propojení přerušit a připojit ji na dva obvody. Celkový instalovaný příkon nesmí překročit 3680VA při jištění 16A a 2300VA při jištění 10A. Lze užít i jističe 13A. Což znamená, že v některých případech to budou na jeden jistič připojeny například dvě dvojzásuvky v kuchyni. Při jmenovitém jištění max. 16A použijeme průřez vedení v trubkách nebo lištách 2,5mm2 Cu, průřez vedení v omítce nebo z kabelů 1,5mm2 Cu jen pro obvody s nižším zatížením a jištěním 10A. Doporučeno je při předpokládaném vyšším a dlouhodobějším zatížení používat 2,5mm2 Cu pro zásuvkové obvody, a to z důvodů tepelných ztrát v kabelech.

Zásuvky musí mít ochranný vodič připojen na ochranný kolík. Jednofázové zásuvky se doporučuje připojit tak, aby ochranný kolík byl nahoře a nulový (střední) vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zpředu. Tyto zásuvky s jmenovitým proudem nepřevyšujícím 16A musí odpovídat příslušným národním normám (tj. pro ČR zásuvky s kolíkem nikoli s pérky jako například "Schucko").

Pokud je použito dvou nebo více napěťových soustav, musí být použito pro každou soustavu nezáměnných zásuvek. Zásuvky nad pracovními plochami mají být ve výši 1150mm, měřeno ke středu přístrojů.

U mateřských škol a jeslí se kromě jiného požaduje ochrana před svévolným dotykem, například použití bezpečnostní zátky či speciálně konstrukčně upravené zásuvky a tyto zásuvky musí být vypínatelné například v rozvaděči.


Elektroinstalace v koupelně

- zásuvkový obvod 400V - na jeden třífázový obvod lze připojit několik třífázových zásuvek, které jsou konstrukčně řešeny na stejný jmenovitý proud. Zásuvky s konstrukčním proudem 16A a 32A na jeden obvod nelze připojit. Zásuvkové obvody smějí být jištěny jističem odpovídajícím nejvýše jmenovitému proudu zásuvky.

Zásuvkové obvody jak jednofázové, tak i třífázové s jištěním do 20A musí mít doplňkovou ochranu proudovým chráničem s residuálním proudem nepřevyšujícím 30mA. Trojfázové zásuvky s jištěním od 20A do 32A se doporučuje také vybavit proudovým chráničem 30mA a trojfázové zásuvky s jištěním nad 32A se doporučuje vybavit doplňkovou ochranou proudovým chráničem s vybavovacím residuálním proudem 100mA. Doplňkovou ochranu proudovým chráničem není nutno dodržovat u zásuvek nepřístupných laické veřejnosti a zásuvek pro speciální druh zařízení, jako jsou například výpočetní technika velkého rozsahu nebo chladící a mrazící zařízení pro velké množství potravin, což jsou zařízení, jejímž vypnutím by mohly vzniknout velké škody."

Tyto aktuální texty si můžete pohodlně objednat níže přiloženým formulářem!

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Solid Team s.r.o. - Holická 140/70, Olomouc - 585 243 683 - solidteam@solidteam.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.