Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: PRAXE(-): Když revize FVE a TČ ztratí svůj smysl (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 20.11.2023
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2023 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

PRAXE(-): Když revize FVE a TČ ztratí svůj smysl


PRAXE(-): Když revize  FVE a TČ ztratí svůj smysl
Solární panely na střechách rodinných domů symbolizují ekologickou a udržitelnou budoucnost. Mnoho majitelů těchto domů se cítí bezpečně, vědomo si, že investovali do čistých energetických zdrojů. Avšak tento článek odhaluje stinnou stránku tohoto trendu: nedostatečnou a často manipulovanou revizi těchto zařízení. I když by revize měla zaručit, že instalace je provedena v souladu s normami a je bezpečná, realita je často jiná. Autor se setkal s případy, kdy byla revize provedena lidmi, kteří nebyli certifikovanými revizními techniky a kdy revizní zprávy byly vytvářeny v kancelářích bez skutečného prověření na místě. Stává se tak, že některé instalace jsou nebezpečné, sestavené z náhodných dílů a bez správné dokumentace. Sledujte zde ...
Jan Franěk, Tým portálu Elektrika, ze dne: 20.11.2023


Vidím několik solárních panelů, které zdobí střechy rodinných domů, a představuju si, jak se majitelé cítí uvolněně, když ví, že mají nové, bezpečné a ekologické zdroje energie. Ale kolik z těchto domácností skutečně prošlo správnou revizní prohlídkou? Příběh, který vám chci dnes povědět, odkrývá temnou stránku revizního procesu.


Pro větší náhled kliknout!

Revize by měla být důkladnou inspekcí zařízení, která zajišťuje, že všechny části jsou bezpečné a v souladu s normami. Ale co když je revize prováděna neodborníky? Nebo když je proces manipulován tak, aby mohl být rychle dokončen bez skutečné kontroly?

Před nějakým časem jsem byl svědkem takového případu. Byl jsem přizván k revizi a spuštění fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla na rodinném domě. V průběhu kontroly jsem zjistil, že osoba provádějící revizi, i když byla prezentována jako certifikovaný revizní technik, jím ve skutečnosti nebyla. Na místě se prováděly různé opravy, ale žádná měření podle platných norem.


Pro větší náhled kliknout!


Nyní se můžete ptát: "Jak je to možné?" Odpověď je jednoduchá. Některé firmy, jako je třeba Schlieger, vytvořily systém, kde revizní zprávy jsou vypracovány v kanceláři na základě zápisů a fotografií, aniž by revizní technik kdy navštívil místo.

Ale co je horší? Znám případ malé montážní firmy, která se vůbec nesnažila skrýt své nedostatky. U jedné instalace FVE jsem objevil zásuvky bez dokumentace, revizi předloženou úřadu kvůli dotaci, aniž byla provedena skutečná kontrola. Rozvaděč vypadal, jako by byl složen z náhodných dílů, včetně jističe, který zjevně někde "získal" ránu.


Pro větší náhled kliknout!


Takže co dělat? Koncoví odběratelé udělají nejlépe, pokud si najmou nezávislé revizní techniky. Očekávání bezpečného elektrického zařízení není nadstandard, je to vaše právo. Nezávislá revize je jediný způsob, jak se ujistit, že vaše instalace je skutečně v bezpečí a že jste dostali to, za co jste zaplatili.


Pro větší náhled kliknout!

Osvěta a informovanost jsou klíčové. Nechte se inspirovat tímto příběhem a postarejte se o své domovy a rodiny tak, jak si zaslouží.


Jan Franěk apeluje na všechny investory, aby se obrátili na nezávislé revizní techniky, a zdůrazňuje, že osvěta a informovanost jsou klíčem k zajištění bezpečnosti a kvality solárních instalací.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Jan Franěk - Horní Chvatliny 19, Zásmuky - 728171585 - revize@fraja.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.