Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Požadavky na rozvaděče nn.... (2.) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 18.11.2003
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Požadavky na rozvaděče nn.... (2.)


rozvadecehonzik.jpg
.... v zákonech, nařízeních vlády, vyhláškách, normách a připojovacích podmínkách energetiky. Zákon 22/97 Sb. Nařízení vlády č. 168/1997Sb. Postup posuzování shody elektrických zařízení (§3). Příloha č.1 k nařízení vlády č. 17/2003 Sb.
Josef Honzík, ze dne: 18.11.2003

Rozvaděč nebo rozvodnice je výrobek. Na každý rozvaděč je nutno vydat Prohlášení o shodě. (Protože se jedná o výrobce a ne o distributora nestačí písemné ujištění o vydání Prohlášení o shodě).

Zákon 22/97 Sb.
o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů (ve znění pozdějších předpisů, včetně zákona č. 71/2000 Sb., zákona č. 102/2001 Sb. a zákona č. 205/2002 Sb.).
Tento zákon nahradil v roce 1997 zákon č. 30/1968 Sb. o státním zkušebnictvím. Oba zákony sledují jediný cíl – aby na trhu byly jen bezpečné výrobky. Výrobky, které by nikoho neohrožovaly a nebyly zdrojem nebezpečí.
Dříve přebíral zodpovědnost za dodržování tohoto požadavku (tj. za zajištění bezpečnosti výrobku) pomocí zákona č. 30/68 Sb. stát. To znamená, že i náklady nesl stát.

Nyní je zodpovědnost zákonem 22/97 Sb. v plné míře přenesena na výrobce nebo dovozce. Náklady dnes hradí dovozce nebo výrobce.

Vláda vládními nařízeními stanoví výrobky, které představují zvýšenou míru ohrožení .
U těchto výrobků musí výrobce nebo dovozce vydat prohlášení o shodě jejich vlastností s požadavky na bezpečnost výrobků stanovenými zákonem (22/97 Sb.) a technickými předpisy. Tyto výrobky se pak nazývají stanovenými výrobky.
Zákon v §12 specifikuje podmínky pro uvádění výrobků na trh, popřípadě do provozu. Tyto podmínky zahrnují i postupy a úkony, které musí být splněny při posuzování shody, dále jen „postupy posuzování shody“.

Jednotlivými postupy posuzování shody jsou zejména:
a) posouzení shody za stanovených podmínek výrobcem nebo dovozcem, popřípadě akreditovanou osobou
b) posouzení shody vzorku (prototypu) výrobku autorizovanou osobou,
c) posouzení shody, při níž autorizovaná osoba zkouší specifické vlastnosti výrobků
a namátkově kontroluje dodržení stanovených požadavků u výrobků,
d) posouzení systému jakosti výroby v podniku autorizovanou osobou
a provádění dohledu nad jeho řádným fungováním,
e) posouzení systému jakosti výrobků v podniku autorizovanou osobou
a provádění dohledu nad jeho řádným fungováním,
f) ověřování shody výrobků s certifikovaným typem výrobku nebo se stanovenými požadavky, které provádí výrobce, dovozce, akreditovaná nebo autorizovaná osoba na každém výrobku nebo statisticky vybraném vzorku,
g) ověření shody každého výrobku se stanovenými požadavky autorizovanou osobou,
h) dohled nad řádným fungováním systému jakosti v podniku autorizovanou osobou a v případě potřeby ověření shody výrobku s požadavky technických předpisů v etapě návrhu výrobku,
i) posouzení činností souvisejících s výrobou výrobků,
j) jiné postupy posuzování shody, jestliže je to nezbytné, zahrnující popřípadě i činnost akreditované nebo jiné osoby.

Poznámka:
Všimněte si, že požadavky jsou řazeny vzestupně – čím vyšší písmeno, tím vyšší náročnost při posuzování shody. Čím bude výrobek nebezpečnější, složitější nebo důležitější, tím náročnější bude postup při posuzování shody.

Výrobce nebo dovozce stanovených výrobků je tedy povinen před uvedením výrobku na trh vydat písemné prohlášení o shodě výrobku s technickými předpisy a o dodržení stanoveného postupu posouzení shody. Náležitosti prohlášení o shodě stanoví vláda nařízením.

Zbývá ještě říci, co se rozumí pod pojmem technické předpisy, se kterými musí být výrobky ve shodě.
Podle §2 to jsou (kráceno)

Nejčastěji to jsou v našem případě české technické normy. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (dále je Úřad) oznamuje ve svém Věstníku harmonizované a určené normy. Současně uvede technický předpis, k němuž se tyto normy vztahují (nejčastěji příslušné nařízení vlády).
(Norma se podle §4a zákona stává harmonizovanou normou, přejímá-li plně požadavky stanovené harmonizovanou evropskou normou - dále jen harmonizované normy. Jestliže je to nezbytné pro splnění technických požadavků na výrobky, vyplývajících z nařízení vlády vydaného podle tohoto zákona, může Úřad určit pro posuzování shody další normy nebo technické dokumenty mezinárodních organizací, obsahující technické požadavky, jejichž vydání bylo oznámeno ve Věstníku Úřadu – dále jen určené normy).

Splnění harmonizované nebo určené normy a v případech vyplývajících z mezinárodní smlouvy též splnění zahraniční technické normy přejímající harmonizovanou evropskou normu se v rozsahu jejího obsahu považuje za splnění požadavků stanovených nařízením vlády, k němuž se tyto normy vztahují.

Vládní nařízení v závislosti na technické složitosti a míře možného nebezpečí spojeného s jejich užíváním stanovených výrobků určí i postupy posuzování shody.
Pozor, na jeden výrobek se může vztahovat více nařízení vlády! Například rozvaděč, který je určen k zabudování do stavby (to je například rozvaděč elektroměrový, bytový, domovní apod.) se vztahuje nejenom NV č.17/2003 Sb., ale i NV č. 163/2003 . Obsahuje-li takový rozvaděč i elektronické zařízení platí pro něj i NV č. 18/2003 Sb. Na rozvaděč, který sice neobsahuje elektronické zařízení, ale mohl by svojí činností elektronická zařízení ovlivňovat, platí NV č. 18/2003 Sb. také.

Nařízení vlády č. 168 /1997 Sb.
kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí.

(Poznámka JH- přestože s e jedná vlastně o NV č. 17/2003, které nahradilo NV 281/2000 Sb., Úřad ve svém věstníku nadále používá název NV 168/97 Sb.. Někdy dokládá ještě „ v platném znění“, někdy ne. Totéž platí u NV č. 169/97 Sb.. U NV 163 naopak starý (původní) název NV 178/97 Sb. nepoužívá, ale používá nový název – NV č. 163/2002 Sb .).

Pro účely tohoto nařízení se za elektrické zařízení nn považuje jakékoliv zařízení určené pro použití v rozsahu jmenovitých napětí od 50V do 1000V AC a od 75V do 1500V DC, s výjimkou zařízení a jevů uvedených v příloze 1 k tomuto nařízení. (§1)

Elektrické zařízení může být uvedeno na trh pouze tehdy, splňuje-li technické požadavky uvedené v příloze 2 tohoto nařízení (dále jen „základní požadavky“), bylo-li vyrobeno v souladu se správnou technickou praxí z hlediska zásad bezpečnosti platných v Evropských společenstvích a neohrozí-li při správné instalaci a údržbě a používání k účelu , pro který bylo vyrobeno, bezpečnost osob, domácích nebo hospodářských zvířat nebo majetek.

Uvedené podmínky se považují za splněné, pokud elektrické zařízení je ve shodě s bezpečnostními požadavky

Postup posuzování shody elektrických zařízení (§3)
Elektrické zařízení lze uvést pouze poté, co je posouzena jeho shoda podle výše uvedených bodů postupem vnitřní kontroly výroby podle přílohy 3 k tomuto nařízení a výrobce je opatří označení CE a vydá ES prohlášení o shodě.

ES prohlášení o shodě musí obsahovat:

Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 17/2003 Sb.
Toto nařízení se nevztahuje na:

Sborník přednášek výhodněji.

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.