Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: BETTRA: Plynotěsné a vodotěsné prostupy inženýrských sítí do budov (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 1.07.2009
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

BETTRA: Plynotěsné a vodotěsné prostupy inženýrských sítí do budov


BETTRA: Plynotěsné a vodotěsné prostupy inženýrských sítí do budov
... beton se totiž při tuhnutí zahřívá, čímž zvětšuje svůj objem, po vytvrdnutí vychladne a smrští se. Na hladkou PVC trubku nepřilne a vzniklými kapilárami může do budovy pronikat plyn či voda. Průnik podél vnější části průchodky řeší výrobce několika způsoby. Těsnění odolává tlaku do 2 barů, ale v nabídce jsou i těsnění s odolností do 6 barů.
Komerční sdělení, ze dne: 1.07.2009

V současné době budeme jen těžko hledat budovu, do které by nebyly zaústěny inženýrské sítě. Jedná se o silové či sdělovací kabely, vodovodní, odpadní nebo plynové potrubí. Že je spolehlivé utěsnění vstupů důležité, lidé zjistí většinou až ve chvíli, kdy do budovy proniká vlhkost nebo dokonce voda. Ne všichni si však uvědomují, že u všech vstupů pod úrovní terénu musí být podle vyhlášky 137/98 Sb., § 11 odst. 4 zajištěna i jejich plynotěsnost. Převládá mylný názor, že stačí vstupy kabelů nebo trubek utěsnit pěnou nebo maltovou směsí. O tom, že většina běžných pěn pro utěsnění vstupů není nejlepším řešením, se již mnozí měli možnost přesvědčit. Ani utěsnění průchodu maltovou směsí není ideální. Ta pronikání vody a plynu nezamezí. Nejedná se ve všech případech pouze o spodní vodu. Často se jedná o vodu povrchovou, kterou k budově přivede pískové lože, v němž jsou položeny kabely či trubky.

Na českém trhu si již našli své místo výrobky, které úspěšně řeší na první pohled jednoduchou otázku utěsňování průchodů.
Firma HAUFF-TECHNIK specializující se v SRN na výrobu plynotěsných a vodotěsných systémů, si u nás našla své zastoupení ve firmě BETTRA s. r. o.

Pro určení optimálního způsobu utěsnění je důležité znát přesný typ, rozměr a počet vstupujících médií, např. kabelů nebo trubek a zda jde o stavbu novou či rekonstrukci.

K dokonalému zajištění proti pronikání vody musí být utěsněno nejen vstupující médium, ale také materiál průchodky proti materiálu stěny.
Doslova vyhazováním peněz je řešení, kdy do betonu, např. základu budovy zalijeme hladké PVC trubky a ty následně utěsníme systémem HRO, WRD, SUMO apod. Beton se totiž při tuhnutí zahřívá, čímž zvětšuje svůj objem, po vytvrdnutí vychladne a smrští se. Na hladkou PVC trubku nepřilne a vzniklými kapilárami může do budovy pronikat plyn či voda. Průnik podél vnější části průchodky řeší výrobce několika způsoby. Těsnění odolává tlaku do 2 barů, ale v nabídce jsou i těsnění s odolností do 6 barů.

Ve výrobním programu jsou i těsnící prvky pro zapomnětlivé stavebníky, kteří po ukončení stavby hledají spolehlivé řešení, jak zabránit průniku vody či plynu.

I pro tyto případy má firma HAUFF-TECHNIK bezpečné a spolehlivé řešení. Systém HRD lze použít pro první instalaci (uzavřené provedení) nebo jako dodatečné utěsnění (dělené provedení) již stávajícího potrubí nebo kabelů.

(Převzato z časopisu Elektrotechnika v praxi, 3-4/2009)

Roční předplatné tohoto časopisu je 570Kč a to včetně poštovného a balného.
Můžete si jej pohodlně objednat níže uvedeným formulářem.


TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.