Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: PCP#3: Tomáš popisuje spolupráci s cizími pracovníky při montáži v Iráku (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 13.05.2022
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2022 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

PCP#3: Tomáš popisuje spolupráci s cizími pracovníky při montáži v Iráku


PCP#3: Tomáš popisuje spolupráci s cizími pracovníky při montáži v Iráku
Jaký je zásadní problém s elektroinstalačním materiálem v pouštních podmínkách? Jaký je zájem tamních pracovníků provést instalaci podle evropských standardů? Jak za stísněných podmínek pak dodržovat přísná doporučení ve výbušných prostředích? Tomáš prozrazuje, co je největší hrozbou pro spínací přístroje, jaké jsou následky. A nakonec, jakými měřicími přístroji tamní firmy disponují, a proč se s nimi často nedá měřit ...
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 13.05.2022V předchozím díle Tomáš hovořil o bezpečnosti práce na montáži v Iráku ...

Když tam provádíš svou práci, musíš dělat také něco, co bys nějak nechtěl? Myslím odbornou práci. Chceš to dělat po svém,  řekněme evropsky, podle našich norem, našimi způsoby ...

Oni nevyžadují, velice rádi by to udělali tak, jak bych já chtěl, ale je tam jeden obrovský rozdíl. Tady v Evropě, když řeknu, že potřebuji sehnat jistič 10A a 10kA, protože tam jsou takové a takové parametry sítě, tak buď ten den a nebo do druhého dne ho mám. Oni tam tyhle ty možnosti nemají, to znamená, já když vyžaduji, aby si sehnali vulkanizační pásku, tak nejdřív jim jeden den vysvětlím, co to vlastně je, k čemu je to dobré. Když ji pak seženou, tak ji musím ukázat, jak se s tím vlastně zachází.


Pro větší náhled kliknout!

Oni by to rádi udělali evropsky, ale oni to neumí, nebo neznají. Nebo nemají potřebný materiál. To je jeden z problémů. Na předchozí stavbě už jsem měl montážníky vycvičené, že věděli, kde jsou speciální obchody na eX materiál.

Samozřejmě eX materiál tam stojí plus mínus podobně jako u nás, protože je dovozový. Dá se tam sehnat, ale zná to jenom hrstka vyvolených lidí, kteří s tím umí pracovat a vědí, proč se to používá. Například lidi, co mám nyní na starosti, tak bych řekl, že s eXovým materiálem příliš mnoho zkušeností nemají. Je to pro ně něco nového, že musí připojit armování, že je nějakým způsobem potřeba volné vodiče uvést na uzemnění, pokud je skříňka eXová, že do ní nemohou vrtat díry. Tyto zkušenosti jim chybí, ale samozřejmě snaží se mi vyjít vstříc a nechtějí něco obcházet.

Když jim řeknu, že je potřeba udělat to tak a tak, oni by to tak udělat chtěli, ale narážejí na to, že třeba neseženou potřebný materiál. V té lokalitě je to problém, jak z toho vybruslit, když ta věc tam není. Takže člověk si musí nějakým způsobem poradit, ale zase by neměl slevovat z parametrů, které ovlivňují bezpečnost. Sám si nedovolím z parametrů v eXu slevit.

To znamená, že je tvrdě vyžaduji. Ale když vidím, že to třeba není eXová zóna, nebezpečí výbuchu a vím, že se to chrání jenom proti vodě, tak řeknu, tady kabel zamotejte izolačkou, vývodka se stáhne nebo nalejte tam silikon, aby se to utěsnilo. Největší problém v té lokalitě není paradoxně voda, ale písek. Písek prostě vleze všude.


Pro větší náhled kliknout!


Tak jak tam mají své rozvaděče, u kterých zásadně nezavírají dveře a všechny rozvaděče jsou velice namáhané pískem, tak já nemám obavu o to, že by přístroje v rozvaděči nevypnuli. Ale spíš jde o to, že paradoxně při jmenovité zátěži se mohou daleko více zahřívat. Tím, že zaprvé jsou vystavené slunci a do kontaktních mechanismů napadá písek. To znamená velké přechodové odpory a tam je kolikrát vidět, že rozvaděče opravdu mohou mít problém s tím, že dráty uhořívají.

Měřicí přístroje prakticky nepoužívají, jenom pár firem je vybavených měřícími přístroji. A protože jde o firmy, které už mají jméno, tak jejich přístroje mají na velice špičkové úrovni. Třeba jsem tam poprvé viděl vysokonapěťovou sadu nebo zdroj pro nastavování vysokonapěťových ochran. Jde o přístroje, které stojí třeba čtvrt milionu. Další přístroje třeba používají jsou Meggery, které jsou za 30, 40 tisíc Kč. K tomu se já prakticky nedostanu. Já to, co tady mám, tak to jsou přístroje v řádech desítek tisíc. Oni když už ten přístroj mají, tak je hrozně drahý, aby ukázali, že na to mají. Ale pak je jenom hrstka lidí, která s ním umí měřit, což je další věc. A ta hrstka lidí ho nepůjčí nikomu jinému.


Pro větší náhled kliknout!


Například: ... řeknu mu, jdeme měřit izolační stavy, on dva dny hledá měřák a až ho najde, vytáhne ho vítězoslavně a ten měřák má čínský popisy! Tak mu řeknu, dobře ukaž mi jak to nastavíš. On se začne drbat za uchem, kouká na měřák, pak teda začne něco, tak říkám, ukaž mi jak to nastavíš. Pokrčí rameny, výsledek je takový, že řeknu, tak bez návodu s tím měřit nebudeme ...


... konec přepisu mluveného slova ...
... originál sledujte v následujícím videozáznamu ...


Pokračování příště ...Všechny videodíly s Tomášem Žabkou naleznete zde ...

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.