Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Zemnící pásek v základech (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 26.08.2002
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Zemnící pásek v základech


Pokud si necháte svým stavitelem položit zemnící pásek do základů, tak si zkontrolujte způsob provedení.
ze dne: 26.08.2002

Pokud stavíte, nebo provádíte rekonstrukci stavby od základů, určitě myslíte na společné uzemnění. Zemní pásek v základech budovy bývá častým pokusem o dobré zemní spojení. Pokud můžu poradit, nenechávejte tento zdánlivě jednoduchý úkon na stavební firmu. Nebo alespoň buďte při tom pokládání.

Člověk s elektrotechnickým vzděláním ví, že "zemí" myslíme pouze jeden potencionál. Tedy FeZn pásek v základech je dobrý zemnič, kterého čím více položíme po ploše, zpravidla dosáhneme lepších výsledků.
Tedy ze základů do úhlopříčky vyčnívají dva konce FeZn pásku. Řeknete si: "jeden a druhý konec!". Bohužel při náhodné kontrole zemního odporu bylo zjištěno, že každý konec má úplně jiné hodnoty. Tedy jedná se o dva pásky, které v základech nejsou spojeny. Při dotazu na stavitele proč nejsou spojeny jsem se dozvěděl tyto skutečnosti:

Vzhledem k naměřeným hodnotám bude potřeba vytvořit nějaké nové zemniče a uvedené vývody pospojit kolem obvodu budovy.

Kdyby ten pásek do základu nedali, možná by byla situace o ten nespojený pásek levnější. Zajímavé je, když tam utopili celé klubko pásku, proč jej dělili. Tedy nikdo neví, kolik toho pásku tam vlastně je. 
Jedná se o stavbu, kde má být aplikován BUS systém, provedení elektroinstalace bude v "husích krcích". Stavitel vše navrhoval v můstkových vodičích, protože se podle něj už třicet let netrubkuje. S výhružkou, co se rozseká kvůli trubkám, musí být zednicky zapraveno, jinak to naúčtuje jako vícepráce. Po dotazu jak budou silné omítky jsem se dozvěděl, že jeho elektrikář to už zná, co se ptám. Vyznělo to tak, že co to mám za elektrikáře já, který neví jak budou silné omítky.

Stavitel na mne působil dojmem "zhrzené milenky", že jsme si zadali elektroinstalaci u někoho jiného. Ovšem po aplikování zemnícího pásku mne napadlo, zda podobně není postavena celá stavba. Na druhou stranu si říkám, že možná nerozumí jen elektroinstalaci, které patrně moc nerozumí ani jeho elektrikář.

Na tomto serveru se stále píše o špatně provedené elektroinstalaci elektrikářem, jenže jak velké procento diletantských zásahů je od ostatních řemesel, už nepíše nikdo. Podívejte jak je kupříkladu připojen "staveništní rozvaděč" tohoto stavitele. Zajištěn proti neoprávněnému použití? S hlavním vypínačem? S proudovým chráničem? Ale zřejmě s velmi vysokým krytím, protože v době bouřky ležel v trávě a dostával notnou dávku "kyselého deště".

Jaký je váš názor na stavitele? Myslíte si, že jako zákazník si můžete svobodně vybrat ke stavbě řemeslo? Nebo je vaše povinnost bezmezně věnovat vše staviteli (zedníkovi)?

Co uděláte s takovým nespojeným FeZn páskem v základech?

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.