Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Kdo hradí náklady na nn přípojku? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 16.04.2004
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Kdo hradí náklady na nn přípojku?


ostrojm_2.jpg
Požádal jsem o zřízení přípojky nízkého napětí k mému pozemku, na kterém se bude stavět. Prosím o objasnění jak je to s úhradou nákladů.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 16.04.2004

Dotaz čtenáře Ostrožlíka....
U STE a.s., pracoviště Příbram jsem požádal o zřízení nn přípojky k mému pozemku (budoucímu RD), jak z Příbrami, tak z Prahy STE a.s., mi poslali odpověď - smlouvu o odběru elektrické energie a zaručení rezervace výkonu na 1 rok po zaplaceni 1000Kč poplatku oprávněných  nákladů.
Na můj dotaz kdo hradí náklady na nn přípojku mi bylo řečeno, pokud žádá jeden odběratel vyřizuje a platí si přípojku sám, dodavatel energie ji pak převezme. V případě, že požádá více odběratelů, (více nových RD na trase) zajišťuje vedení dodavatel, s tím, že odběratelům pak naúčtuje max. 60% oprávněných nákladů. Tuto částku si prý mezi sebou rozdělí rovným dílem odběratelé. Vedení je pak také majetkem dodavatele.
Ve článku z 29.04.03 píšete, že do 30m hradí náklady dodavatel. Kde je prosím pravda? Nerad bych naletěl.

Odpovídá za JME a.s. Aleš Řiháček
Po konzultaci s ing. Ivo Rubínkem, vedoucím výstavby a obnovy DS, mohu potvrdit informace ve zmiňovaném článku. Pokud je požadovaná přípojka kratší než 30 metrů, hradí její vybudování JME ze svých investičních prostředků. V případě délky větší než 30 metrů, podílí se na její výstavbě dle platné vyhlášky žadatel, a to až do výše podílu 60 % celkové investice. V případě, že je žadatelů více, je sepisována smlouva s každým z nich a na nákladech se podílí. Nemusí to být rovným dílem, ale například dle výše rezervovaného příkonu.

Odpovídá za JME a.s. Pavel Veselka
V České republice platí tzv. Energetický zákon č. 458/2000Sb., podle jehož §25, odst.(11 a) jsme povinni připojit na svou Distribuční síť (dále použiji DS) každého, kdo o to požádá v souladu s dalšími předpisy - Pravidly provozování distribučních soustav (PPDS), vyhláškou č. 297/2001Sb.
Podle uvedených předpisů, jsme povinni, žadateli určit místo v DS, na které se může připojit, ve kterém je dostatečná kapacita pro jeho požadovaný výkon. Odtud si žadatel musí postavit přípojku, která bude sloužit jen jemu, zaplatí si ji, bude jeho majetkem (zákon 258/2000Sb, §2 odst.3, PPDS Příloha 6).
Pokud je v určité lokalitě více žadatelů, je pro naše další rozhodování důležitý celkový požadovaný výkon, jehož možnou dodávku po DS musíme propočítat a určit podmínky připojení. (Podrobnosti jsou ve vyhlášce č. 297/2001Sb.)

Máme 2 možnosti:
- podobně, jako v předchozím odstavci, určit žadatelům místo v DS, odkud si povedou k sobě vlastní přípojky
- nebo rozšířit DS až do této lokality, a pak z takto přivedeného výkonu stanovit podíly každého z žadatelů na námi vynaložené náklady.

Správně zde STE uvedla, že žadatelé se budou podílet na 60% těchto nákladů, jejich podíly (tzv. poplatek za připojení) budou vycházet z poměru jejich požadovaného výkonu.
Ve zmíněné vyhlášce najdete ještě poplatek za příkon: 1000,-Kč. Ten platí každý nový žadatel.
Těmito pravidly se musí řídit každá "energetika" v ČR. Lišíme se grafickou úpravou formulářů žádostí a podobnými maličkostmi, ale legislativní prostředí máme stejné.
Zmínka o přípojkách do 30m měla význam, když platil dřívější energetický zákon č. 222/1994Sb. Od roku 2000 délka přípojky nerozhoduje o majiteli a investorovi..

Sdělte své zkušenosti v níže uvedené diskuzi.....

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.