Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: E.ON? Kdo to je? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 14.01.2002
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

E.ON? Kdo to je?


Vzpomínáte si? V loňském roce tato společnost vypověděla smlouvu s naší ČEZ na odběr elektrické energie.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 14.01.2002

Strana "Zelených" a odběratelé, protiatomoví aktivisté prý tlačili na svého největšího německého dodavatele elektrické energie do kouta. Atomovou energii ne! První nápady, že se budou vyrábět detektory "čisté a špinavé" energii, skončily na smetišti dějin. Ovšem pak tedy následoval požadavek jiný. Zrušit smlouvu s tím, kdo dodává "špinavou" elektřinu.

Energetická společnost E.ON Energie AG je dceřinou firmou evropského koncernu E.ON A.G., je jedním z největších odběratelů a také distributorů energie v Německu. Vznikla sloučením společností Bayernwerk a Preussen Elektra a stala se tak největší soukromou energetickou společností v Evropě. Díky složení výrobního portfolia navíc patří v oblasti výroby elektrické energie k ekonomicky nejefektivnějším společnostem a v oblasti velkoobchodu s elektrickým proudem zaujímá první místo v Evropě. Účastní se i všech důležitých energetických burz. Elektrická síť E.ON Energie sahá přes všechny úrovně napětí, a to od Skandinávie až k Alpám.

Jaké jsou majetkové účasti?
Prostřednictvím podílů a kooperací E.ON Energie zásobuje více než 25 milionů zákazníků v 17 zemích celé Evropy - ve Skandinávii, Rusku, pobaltských státech, Polsku, Česku, Maďarsku, Itálii, Švýcarsku, Nizozemí a v Německu.

E.ON Energie nemá jen elektřinu
Vedle obchodu s elektrickým proudem se společnost E.ON Energie angažuje rovněž v oblasti zásobování plynem a vodou. Základem aktivit v obchodu s vodou je většinový podíl v největší německé společnosti tohoto oboru - Gelsenwasser AG.

U nás společnost E.ON Bohemia s.r.o. je stoprocentní dceřinou společností firmy E.ON Energie AG. Byla založena byla v únoru 1999 pod názvem Bayernwerk Bohemia s.r.o. Za úkol má manažerskou podporu činnosti koncernu E.ON AG na našem území.

Společnost E.ON má na svých stránkách informace o kterých je dobré vědět:


Toto je mapa podílů v jednotlivých energetikách, kterou E.ON oficiálně vydává.

FAQ - časté dotazy na E.ON:

Proč má E.ON Energie takový zájem o český trh?
E.ON:
Předně je třeba uvést, že spolupráce E.ON Energie (a jejích předchůdců) s českými zeměmi má více než osmdesátiletou tradici (podrobněji popsáno v odkazu „kdo jsme/E.ON Energie/Historie působení v ČR“ této www prezentace). Za tu dobu se navázala spousta pracovních i osobních kontaktů. Známe tedy dobře vysokou úroveň českých odborníků a víme, že s nimi chceme spolupracovat i v budoucnosti. Z pozice našeho postavení na evropském trhu bychom je rádi zapojili i do celoevropské spolupráce, což by bylo velmi výhodné pro všechny strany.

Jakým způsobem chce E.ON Energie v České republice dále postupovat?
E.ON:
Chtěli bychom zůstat nejsilnějším, maximálně druhým nejsilnějším strategickým partnerem v české energetice. Podle našich předpokladů mohou na českém energetickém trhu dlouhodobě existovat pouze dvě až tři společnosti, které budou schopné efektivně působit zároveň i na celoevropském liberalizovaném trhu. Jsme připraveni v jedné z nich převzít podnikatelskou odpovědnost. Naše konkrétní kroky, vedoucí k tomuto cíli, však závisí na faktickém průběhu privatizace. Cílem E.ON Energie rozhodně není ovládnutí celé české energetiky.

Nebude E.ON Energie rušit české elektrárny?
E.ON:
Pro E.ON není důležité kdo je výrobcem, důležité je to, za jakou cenu je schopen energii nabídnout. I my, abychom na trhu obstáli, musíme prodávat za dobré ceny. Věříme, že co nejdříve to budou moci ocenit i české domácnosti.

Bude česká energetika konkurenceschopná na evropském trhu?
E.ON:
Proč by nebyla? Má mnoho velmi kvalitních odborníků, což jsme si měli možnost ověřit během naší dlouhodobé spolupráce s českou energetikou. Klíčem je však aktivní zapojení do celoevropské spolupráce.

Potřebuje česká energetika zahraniční investory?
E.ON:
Podle našeho názoru ano. Ti jsou schopni přinést českým firmám jednak potřebný kapitál pro modernizaci rozvodné sítě a služeb odběratelům, jednak i potřebné praktické zkušenosti pro důkladnou přípravu na budoucí konkurenční prostředí v distribuci energií. Pro české firmy navíc znamenají jedinečnou příležitost plně se zapojit do západoevropského trhu s desítkami milionů potenciálních odběratelů.

Jak může dojít k liberalizaci trhu s elektrickou energií, když ke každému bytu vede jen jedna přípojka?
E.ON:
Jedna přípojka stačí. Na liberalizovaném trhu si i prostřednictvím jedné přípojky každý může objednat energii od jakéhokoliv dodavatele. Každý si může vybrat takového, který nejlépe vyhovuje cenou, nebo úrovní služeb. Mohlo by to probíhat i takto: koupí se odběrní karta (například v supermarketu), ta se zasune do přípojky a už se odebírá od zvoleného dodavatele. Podobně jako je tomu u mobilního telefonu GSM, jen s tím rozdílem, že u energií nejste vázáni ani telefonním číslem.

Zvykejme si na skutečnost, že jsou to akcionáři, kteří rozhodují o strategii a vývoji akciové společnosti. Takže pokud chcete pochopit různé kroky společností, analyzujte jejich vlastníky a jejich zájmy. V mnoha případech to usnadní orientaci v obchodní politice dané firmy.

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.