Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Návrh systému ochrany před bleskem u FVE (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 9.06.2022
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Návrh systému ochrany před bleskem u FVE


Návrh systému ochrany před bleskem u FVE
Fotovoltaika je fenoménem současné doby a je velmi diskutovanou problematikou. Podíváme se na ni z pohledu ochrany před bleskem. Asi všichni ví, kdy je nutno ochranu před bleskem instalovat a navrhovat. Je to uvedeno v paragrafu 36 vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj 268 z roku 2009. Tamtéž je zakotvena povinnost zpracování analýzy rizik a v ochraně před bleskem ... Kdo to nemá v paměti, tak pro opakování ... objekty, které musí být podrobeny analýze rizika a tím jestli je potřeba systém ochrany před bleskem zřizovat nebo ne, jsou to všechny objekty, kde by mohlo dojít k ohrožení života nebo zdraví osob. Dále kdy by mohlo dojít k poruše na veřejných službách, případně ke škodám na kulturním dědictví, případně ... více sledujte v tomto záznamu přednášky!
Tým portálu Elektrika, ze dne: 9.06.2022



Eva Černochová Štihelová na konferenci SOLIDTEM ve Šternberku 2022 pozvolna objasnila ochranu fotovoltaických elektráren. Ty se vzhledem ke stávající situaci objevují na střechách domů stále častěji. Případů zničených fotovoltaických systémů bleskem nebo přepětím vzrůstá. Ve většině případů jde o zanedbání stále dokola opakovaných technických doporučení.

O čem byla řeč Evy Černochové?
Ochrana před bleskem fotovoltaických elektráren na střechách budov je v současné době často diskutovanou problematikou. Jak víme, povinnost zajistit ochranu stavby před bleskem je stanovena mimo jiné v §36 vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, ve znění pozdějších předpisů (20/2012 Sb, 323/2017 Sb., 266/2021 Sb).

Legislativně v §36 výše uvedené vyhlášky je rovněž zakotvena povinnost zpracování analýzy rizika v ochraně před bleskem. Základní řadou norem pro návrh a realizaci systému ochrany před bleskem je ČSN EN 62 305, ed. 2 a povinnost zpracování analýzy rizika nám činí závaznou ČSN EN 62 305-2, ed.2.


Celá přednáška po kliknutí!

Vyhláška MMR č. 268 ze dne 12. srpna 2009, o technických požadavcích na stavby.
§36 Ochrana před bleskem

(1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit
  • a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat,
  • b) poruchu s rozsáhlými důsledky na veřejných službách, zejména v elektrárně, plynárně, vodárně, budově pro spojová zařízení a nádraží,
  • c) výbuch zejména ve výrobně a skladu výbušných a hořlavých hmot, kapalin a plynů,
  • d) škody na kulturním dědictví, popřípadě jiných hodnotách, zejména v obrazárně, knihovně, archivu, muzeu, budově, která je kulturní památkou,
  • e) přenesení požáru stavby na sousední stavby, které podle písmen a) až d) musí být před bleskem chráněny,
  • f) ohrožení stavby u které je zvýšené nebezpečí zásahu bleskem v důsledku jejího umístění na návrší nebo vyčnívá-li nad okolí, zejména u továrního komína, věže, rozhledny a vysílací věže.

Na základě výše uvedených poznatků víme, že u všech objektů uvedených v §36 vyhl. 268/2009 Sb. (v platném znění) je nutné zpracovat analýzu rizika v ochraně před bleskem. Pouze na základě kladného výsledku správně provedené analýzy lze u objektu upustit od instalace vnější ochrany před bleskem.

Instalací fotovoltaiky na střechu jakéhokoliv objektu měníme parametry tohoto objektu (připojená vedení), je tedy nutno znovu zpracovat analýzu rizika v ochraně před bleskem, pokud se s FVE v původní analýze nepočítalo. Prokáže-li analýza rizika opět možnost vnější systém ochrany před bleskem neinstalovat, měl by být v objektu instalován systém vnitřní ochrany před bleskem pro vyrovnání potenciálů a koordinovaných svodičů bleskového proudu a svodičů přepětí.


Celá přednáška po kliknutí!

Vnitřní LPS musí bránit nebezpečným jiskřením uvnitř chráněné stavby která mohou být způsobena průchodem bleskového proudu nejen ve vnějším LPS, ale také v jiných vodivých částech stavby. Nebezpečným jiskřením mezi rozdílnými částmi může být zabráněno:
  • ekvipotenciálním pospojováním podle 6.2, nebo
  • elektrickou izolací mezi částmi podle 6.3. (dostatečná vzdálenost).
Nejsou-li vodiče vnitřních systémů ani stíněny ani uloženy v kovových kanálech, musí být pospojovány přes SPD. V opačném případě postačí pospojování stínění a kanálů.

Dle odst. 4.5 ČSN CLC/TS 50539-12 [4] je instalace přepěťových ochran nezbytná, pokud analýza rizika neprokáže opak. Podle ČSN 33 2000-4-443 ed.3 musí být přepěťové ochrany instalovány i v budovách bez vnějšího hromosvodu.

Celou přednášku poslouchejte v tomto videozáznamu ...



Aktuální odborné akce SOLIDTEAM sledujte zde!
Více videozáznamů na téma ochrany před bleskem a přepětím DEHN naleznate zde!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Solid Team s.r.o. - Holická 140/70, Olomouc - 585 243 683 - solidteam@solidteam.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.