Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Jak v bytech ukládáme vodiče a související vedení (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 9.08.2021
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Jak v bytech ukládáme vodiče a související vedení


Jak v bytech ukládáme vodiče a související vedení
Informace o ukládání vodičů v bytech a zóny umístění vedení jsou základem pro každého domovního elektroinstalatéra. To samé nemusí být pravda u jiných elektrotechnických odborníků. Prostorové vymezení zón je pro obyvatele, uživatele bytů i přes kontrolní vyhledávání vedení, malou jistotou a očekáváním. Kudy se vedou svislé instalační zóny a kudy vedou vodorovné zóny? Kde se umísťují spínače a zásuvky nad pracovními plochami na zdech? Podle jakých předpokladů lze ukládat vedení mimo instalační zóny?
Autorský článek, František Tuček, ze dne: 9.08.2021



Následující zásady platí pro umísťování skrytých vedení a rovněž pro umísťování zásuvek, spínačů a vývodů, které jsou v místnostech budov pro bydlení. Neplatí pro povrchově uložená vedení (tj. pro všechny způsoby uložení rozvodů na povrchu včetně lištových, v úložných kanálech atd.). Účelem těchto zásad je přesně vymezit instalační zóny, v nichž mohou být uložena elektrická ve­dení, aby při montáži či opravách dalšího zařízení (např. vodovodního nebo plynového potrubí, top­ného systému, upevněných zařizovacích předmětů atd.), resp. při následných pracích nebyla tato ve­dení ohrožena poškozením.

Prostorové vymezení těchto zón je znázorněno na obrázcích ...


Pro větší náhled kliknout!


Místa v zónách, kde se přednostně ukládají vedení, jsou vyznačena čerchovanou čarou a podtrže­nou kótou.

Popis instalačních zón

Vodorovné instalační zóny o šířce 300mm:
• zóna vodorovná - horní (ZV-h) je od 150 do 450mm pod dokončeným stropem,
• zóna vodorovná - dolní (ZV-d) je od 150 do 450mm nad dokončenou podlahou,
• zóna vodorovná - střední (ZV-s) je od 900 do 1200mm nad dokončenou podlahou.

Svislé instalační zóny o šířce 200mm:
• zóna svislá - dveřní (ZS-d) je od 100 do 300mm vedle dveřního otvoril (hrubé stavby),
• zóna svislá - okenní (ZS-o) je od 100 do 300mm vedle okenního otvoril (hrubé stavby),
• zóna svislá - rohová (ZS-r) je od 100 do 300mm vedle rohu místnosti (hrubé stavby).


Pro větší náhled kliknout!

Svislé instalační zóny vedou od horního povrchu podlahy ke spodnímu povrchu stropu. Střední vodorovná instalační zóna (ZV-s) se užívá pouze v místnostech s pracovní plochou u zdi (např. v kuchyni, v domácí dílně, pracovně). Pro okna a dvoukřídlé dveře jsou svislé instalační zóny po obou stranách, u jednokřídlých dveří je svislá instalační zóna pouze na straně zámku. V místnostech se šikmými stěnami (např. v půdních vestavbách a nástavbách) se zóny probíhající shora dolů (souběžně s rohy) považují za svislé.

Pro podlahy a stropy se instalační zóny neurčují. Pro ukládání elektrických vedení do stropů a pod­lah platí ČSN 33 2000-5-52 ed. 2. Elektrická vedení se umísťují uvnitř instalačních zón. Odlišná řešení jsou uvedena níže.


Reálné foto před rekonstrukcí


Ve vodorovných zónách se elektrická vedení přednostně ukládají:
- v ZV-h 300mm pod dokončeným stropem,
- v ZV-d 300mm nad dokončenou podlahou,
- v ZV-s 1000mm nad dokončenou podlahou.

Ve svislých instalačních zónách se vedení přednostně ukládají v ZS-r 150mm vedle rohu hrubé stav­by. Spínače se u dveří umísťují ve svislé instalační zóně ZS-d. Doporučuje se, aby jejich střed byl 1050mm nad hotovou podlahou. Spínače a zásuvky nad pracovními plochami se na zdech umísťují uvnitř vodorovné zóny ZV-s tak, že jejich střed je ve výši 1150mm nad hotovou podlahou. Připojení vývodů, spínačů a zásuvek, které jsou z nutných důvodů mimo instalační zóny, se pro­vede svislým vedením z nejbližší vodorovné instalační zóny.


Reálné foto před rekonstrukcí


Mimo instalační zóny lze vedení ukládat za těchto předpokladů:
- vedení je uloženo ve zdi v trubkách a krycí vrstva trubky je minimálně 60mm,
- vedení je uloženo v prefabrikovaných stěnových dílcích aje chráněno před poškozením. (Např. u sili­kátových dílců krycí vrstvou 60mm v lehkých příčkách nebo v silikátových dílcích s menší krycí vrstvou je vedení uloženo v dutině, jejíž rozměr umožňuje jeho úhyb, resp. vedení je chráněno jiným konstrukčním opatřením.)

Vedení v bezbariérových bytech a bytech zvláštního určení se zásadně ukládají jako skrytá. Ani v ne­bytových prostorách a při dodatečné montáži se nedoporučuje vedení ukládat na povrchu. Zóny umístění vedení v bezbariérových bytech - v bezbariérových bytech se přednostně pro ukládání a pře­devším pro umísťování elektrických přístrojů používá vodorovná zóna ZV-s.


Reálné foto před rekonstrukcí


Na jeden světelný obvod se smí připojit tolik svítidel, aby součet jejich jmenovitých proudů ne­překročil jmenovitý proud jistícího přístroje obvodu. Jmenovitý proud svítidel se stanoví z maxi­málního příkonu, pro který jsou svítidla typována.
V prostorách s větším počtem světelných zdrojů (pokud není nutné osvětlovat celou plochu současně) se světelné obvody člení na více samostatně ovládaných skupin k dosažení optimální regu­lace osvětlení. Jmenovitý proud ovládacího přístroje nesmí být menší než ...
- Karel Dvořáček

Další informace na téma naleznete například v této knize!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.