Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Jak rozumně stanovit soudobost a prokázat správně dimenzované rozvody? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 23.04.2015
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Jak rozumně stanovit soudobost a prokázat správně dimenzované rozvody?


Jak rozumně stanovit soudobost a prokázat správně dimenzované rozvody?
Správně stanovit soudobost znamená naplnit požadavek na hospodárnost návrhu a to bez obavy z možného maléru. Znamená to navrhnout instalace levně, ale také spolehlivě. Součinitel soudobosti říká, jaký maximální odběr nastane v praxi. Abychom ho stanovili správně, musíme jednotlivě posoudit skupiny spotřeby stejného charakteru a musíme zjistit reálný provoz těchto jednotlivých skupin.
Autorský článek, ze dne: 23.04.2015



O soudobosti mluví řada norem. Stále platná ČSN 34 1610 z roku 1963: „Elektrický silnoproudý rozvod v průmyslových provozovnách“, nazývá součinitel soudobosti β názvem „součinitel náročnosti.“ V příloze stanoví tento součinitel pro elektrárny, hutní podniky, strojírenství…pro kde co. Musím se sklonit před prací, která dala vzniknout této normě, ale zároveň bych rád připomněl, že od jejího napsání uplynulo 52 let a dnešní úroveň techniky je úplně jinde.

Součinitel soudobosti také najdeme v normách pro rozvaděče, v řadě ČSN EN 60439, nahrazené řadou ČSN EN 61439, nazývaný „RDF.“ Čím více obvodů, tím nižší součinitel. Takto jednoduše pojato to bude odrážet faktický stav jen výjimečně. V ČSN EN 61439-1 ed.2 v článku 5.4 je zároveň připomenuto, že takto stanovený součinitel se:

Ani toto se často neděje. Projektant často stanoví Pi např. 50kW, Ps 35kW, ale hlavní jistič má 32 nebo 40A, tedy podstatně méně. Součinitel 0,7 stanovil pro celý rozvaděč bez ohledu na charakter obvodů. Smíchal svítidla se zásuvkami a s klimatizacemi. V praxi se pak ukáže, že něco někde chybí, vypadává, nějak se to posílí, často i bez kontroly dimenze přívodního vedení. Pokud to pak dále jede bez častých výpadků, tak je to tzv. „v pořádku.“ Lepší případ je, když je něco předimenzované. Zbytečný průvan v kapse investora nejde vidět. Problémy nejsou, takže všechno je „OK.“

Tabulky se součiniteli soudobosti najdeme také v ČSN 33 2130 (dnes ed.2). Jsou to součinitele vztahující se ke skupinám bytů na společném hlavním domovním vedení.

Jak tedy stanovit součinitel soudobosti správně? Co je to součinitel soudobosti? Ps/Pi. Jinými slovy? SOUČINITEL SOUDOBOSTI ŘÍKÁ, JAKÝ MAXIMÁLNÍ ODBĚR NASTANE V PRAXI.

Abychom to stanovili správně:


Příklady:
Na střeše obchodního domu je 5 VZT jednotek po 10kW. Bude se stávat, že občas pojede všech 5 VZT na 100%? Pokud ano, pak β=1. Ps=Pi=50kW.

Na prodejní ploše obchodního domu je instalováno 25kW svítidel. Budou někdy svítit všechna svítidla společně? Pravděpodobně ano. Pak tedy β=1. Ps=Pi=25kW.

Osvětlení skladů činí 5kW. Bylo by divné myslet si, že budou všechny sklady svítit najednou? Pokud ano, pak β se může rovnat třeba i jen 0,2. Ps=Pi*0,2=1kW.

Zásuvkové obvody v kancelářských prostorech napájí vždy 4 zásuvky pro dvě administrativní pracoviště. 16A=cca3700W. Dvě pracoviště znamená 2PC(2x250W)+2monitory(2x100W)+něco, celkem 1000W. β takového zásuvkového obvodu je cca 0,4.

Zásuvkové obvody pro úklid. Průmyslový vysavač může mít 2kW. β takových obvodů může být cca 0,6.

Jak je to se stanovením součinitele soudobosti pro rozvaděč? PRO STANOVENÍ CELKOVÉHO Ps JE POTŘEBA SEČÍST Ps JEDNOTLIVÝCH SKUPIN OBVODŮ STEJNÉHO CHARAKTERU.


CELKOVÉ Ps=10+25+1+10+4=50kW+rezerva=60kW.
CELKOVÉ Pi=99kW.
β=60/100=0,6 (pro nás nezajímavé číslo, zajímá nás Ps, od kterého se odvíjí vše)

Přívodní jistič rozvaděče bude 100A. Přívodní kabel bude na 100A + ještě nějaká rezerva pro „co kdyby“.

Ps hlavního rozvaděče bude součet takto vypočítaných Ps jednotlivých rozvaděčů. Ve všech případech (pro jednotlivé rozvaděče i pro hlavní rozvaděč), bude Ps odrážet skutečně očekávané zatížení. Ne při havárii nebo neočekávané situaci, ale při stavu, který minimálně sem tam opravdu nastane. Není možné spoléhat na to, že v létě nebude horko, nebo v zimě nebude zima, nebo že se nerozsvítí celý obchod, nebo že polovina lidí z kanceláří nepřijde do práce.

JAK SE NEUDŘÍT A Ps SPOČÍTAT DOBŘE?

Neudřít se znamená součinitel soudobosti β střelit z tabulek. Stanovené Ps, ale nemusí odpovídat reálnému Ps.

Ps spočítat dobře znamená vypsat jednotlivé obvody a u každého odhadnout reálné Ps. To ale  může znamenat dvojí práci projektanta. Jednou obvody nakreslí do situace a rozvaděče, pak je znova v nějakém softu tisíce údery do klávesnice a kliknutími na myš naťuká a vypadne správné číslo.

NEBO

Vzniknul soft, který se jmenuje ROZVODNÉ SÍTĚ a umožňuje: Rychle vložit skupiny obvodů a vypadne reálné Ps a β.


Čas: 120 sekund

Výsledek:



Co na závěr?
Dělejme věci dobře a bez zbytečné dřiny.

Autor: David Klimša



Jak stanovujete soudobost vy?
Podělte se s námi o zkušenosti v níže uvedené diskusi!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
El soft - Klimša David - Hlavní třída 1063/3, Ostrava - Poruba - - klimsa@klimsa.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.