Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

Jak rozumně stanovit soudobost a prokázat správně dimenzované rozvody?


Document Actions
Jak rozumně stanovit soudobost a prokázat správně dimenzované rozvody?
Správně stanovit soudobost znamená naplnit požadavek na hospodárnost návrhu a to bez obavy z možného maléru. Znamená to navrhnout instalace levně, ale také spolehlivě. Součinitel soudobosti říká, jaký maximální odběr nastane v praxi. Abychom ho stanovili správně, musíme jednotlivě posoudit skupiny spotřeby stejného charakteru a musíme zjistit reálný provoz těchto jednotlivých skupin.
Autorský článek, ze dne: 23.04.2015
reklama


O soudobosti mluví řada norem. Stále platná ČSN 34 1610 z roku 1963: „Elektrický silnoproudý rozvod v průmyslových provozovnách“, nazývá součinitel soudobosti β názvem „součinitel náročnosti.“ V příloze stanoví tento součinitel pro elektrárny, hutní podniky, strojírenství…pro kde co. Musím se sklonit před prací, která dala vzniknout této normě, ale zároveň bych rád připomněl, že od jejího napsání uplynulo 52 let a dnešní úroveň techniky je úplně jinde.

Součinitel soudobosti také najdeme v normách pro rozvaděče, v řadě ČSN EN 60439, nahrazené řadou ČSN EN 61439, nazývaný „RDF.“ Čím více obvodů, tím nižší součinitel. Takto jednoduše pojato to bude odrážet faktický stav jen výjimečně. V ČSN EN 61439-1 ed.2 v článku 5.4 je zároveň připomenuto, že takto stanovený součinitel se:
  • může použít ke všem obvodům, nebo jen ke skupině obvodů
  • celkový součet násobků RDF a jmenovitých proudů jednotlivých obvodů musí být rovný jmenovitému proudu rozvaděče, z čehož logicky vyplývá, že by měl odpovídat také jmenovité hodnotě hlavního jističe

Ani toto se často neděje. Projektant často stanoví Pi např. 50kW, Ps 35kW, ale hlavní jistič má 32 nebo 40A, tedy podstatně méně. Součinitel 0,7 stanovil pro celý rozvaděč bez ohledu na charakter obvodů. Smíchal svítidla se zásuvkami a s klimatizacemi. V praxi se pak ukáže, že něco někde chybí, vypadává, nějak se to posílí, často i bez kontroly dimenze přívodního vedení. Pokud to pak dále jede bez častých výpadků, tak je to tzv. „v pořádku.“ Lepší případ je, když je něco předimenzované. Zbytečný průvan v kapse investora nejde vidět. Problémy nejsou, takže všechno je „OK.“

Tabulky se součiniteli soudobosti najdeme také v ČSN 33 2130 (dnes ed.2). Jsou to součinitele vztahující se ke skupinám bytů na společném hlavním domovním vedení.

Jak tedy stanovit součinitel soudobosti správně? Co je to součinitel soudobosti? Ps/Pi. Jinými slovy? SOUČINITEL SOUDOBOSTI ŘÍKÁ, JAKÝ MAXIMÁLNÍ ODBĚR NASTANE V PRAXI.

Abychom to stanovili správně:
  • musíme skupiny spotřeby stejného charakteru posoudit jednotlivě (nemíchat svítidla zásuvky, VZT a další technologii dohromady)
  • musíme zjistit reálný provoz těchto jednotlivých skupin


Příklady:
Na střeše obchodního domu je 5 VZT jednotek po 10kW. Bude se stávat, že občas pojede všech 5 VZT na 100%? Pokud ano, pak β=1. Ps=Pi=50kW.

Na prodejní ploše obchodního domu je instalováno 25kW svítidel. Budou někdy svítit všechna svítidla společně? Pravděpodobně ano. Pak tedy β=1. Ps=Pi=25kW.

Osvětlení skladů činí 5kW. Bylo by divné myslet si, že budou všechny sklady svítit najednou? Pokud ano, pak β se může rovnat třeba i jen 0,2. Ps=Pi*0,2=1kW.

Zásuvkové obvody v kancelářských prostorech napájí vždy 4 zásuvky pro dvě administrativní pracoviště. 16A=cca3700W. Dvě pracoviště znamená 2PC(2x250W)+2monitory(2x100W)+něco, celkem 1000W. β takového zásuvkového obvodu je cca 0,4.

Zásuvkové obvody pro úklid. Průmyslový vysavač může mít 2kW. β takových obvodů může být cca 0,6.

Jak je to se stanovením součinitele soudobosti pro rozvaděč? PRO STANOVENÍ CELKOVÉHO Ps JE POTŘEBA SEČÍST Ps JEDNOTLIVÝCH SKUPIN OBVODŮ STEJNÉHO CHARAKTERU.
  • 5 VZT 2kW, Pi=10kW, β=1, Ps=10kW
  • 10 světelných obvodů 2,5kW na prodejní ploše, Pi=25kW, β=1, Ps=25kW
  • 5 světelných obvodů skladů 1kW, Pi=5kW, β=0,2; Ps=1kW
  • 10 zás. obvodů pro admin. pracoviště 1kW, Pi=37kW, Ps=10kW, β=0,37
  • 6 zás. obvodů pro úklid 2x2kW (mohou pracovat 2 uklízečky na patře najednou, Pi=22kW(6*3,7kW), Ps=4kW, β=0,2


CELKOVÉ Ps=10+25+1+10+4=50kW+rezerva=60kW.
CELKOVÉ Pi=99kW.
β=60/100=0,6 (pro nás nezajímavé číslo, zajímá nás Ps, od kterého se odvíjí vše)

Přívodní jistič rozvaděče bude 100A. Přívodní kabel bude na 100A + ještě nějaká rezerva pro „co kdyby“.

Ps hlavního rozvaděče bude součet takto vypočítaných Ps jednotlivých rozvaděčů. Ve všech případech (pro jednotlivé rozvaděče i pro hlavní rozvaděč), bude Ps odrážet skutečně očekávané zatížení. Ne při havárii nebo neočekávané situaci, ale při stavu, který minimálně sem tam opravdu nastane. Není možné spoléhat na to, že v létě nebude horko, nebo v zimě nebude zima, nebo že se nerozsvítí celý obchod, nebo že polovina lidí z kanceláří nepřijde do práce.

JAK SE NEUDŘÍT A Ps SPOČÍTAT DOBŘE?

Neudřít se znamená součinitel soudobosti β střelit z tabulek. Stanovené Ps, ale nemusí odpovídat reálnému Ps.

Ps spočítat dobře znamená vypsat jednotlivé obvody a u každého odhadnout reálné Ps. To ale  může znamenat dvojí práci projektanta. Jednou obvody nakreslí do situace a rozvaděče, pak je znova v nějakém softu tisíce údery do klávesnice a kliknutími na myš naťuká a vypadne správné číslo.

NEBO

Vzniknul soft, který se jmenuje ROZVODNÉ SÍTĚ a umožňuje: Rychle vložit skupiny obvodů a vypadne reálné Ps a β.


Čas: 120 sekund

Výsledek:



Co na závěr?
Dělejme věci dobře a bez zbytečné dřiny.

Autor: David Klimša



Jak stanovujete soudobost vy?
Podělte se s námi o zkušenosti v níže uvedené diskusi!
 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
El soft - Klimša David
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Definice průmyslových svítidel. Průmyslové svítidlo je speciálně navržené a vyrobené pro použití v průmyslových prostředích, kde může být vystaveno náročnějším podmínkám, jako jsou vyšší nebo nižší teploty, vlhkost, prach, chemikálie, mechanické nárazy a vibrace. Je konstruováno tak, aby odolávalo těmto extrémním podmínkám, a často splňuje specifické bezpečnostní a výkonové normy relevantní pro daný ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933