Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Jak jistit před elektroměrem (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 14.06.2021
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Jak jistit před elektroměrem


Jak jistit před elektroměrem
Za vyznačenou hodnotou proudu na jističi před elektroměrem se skrývá víc než na první pohled vypadá. Co vše má na starosti jistič před elektroměrem a co se vše podle jeho hodnoty stanovuje? S jakým jističem a jeho minimální hodnotou jištění před elektroměrem nutno počítat u bytu stupně elektrizace B, tj. s elek­trickým vařením? Co dělat, pokud chce investor či majitel objektu omezit z jakéhokoliv důvodu odběr objektu, je nutné stále všechny rozvody za jističem až k bytové rozvodnici dimenzovat na hodnoty, které odpovídají použití jističe se jmenovitou hodnotou 25A.
Autorský článek, ze dne: 14.06.2021



Elektroměry byly původně montovány na dřevěné rozvodné desky společně s pojistkami projištění by­tových rozvodů. Elektroměry bytů stupně elektrizace A byly na sklonku čtyřicátých a v průběhu padesátých let minulého století často montovány do výklenků společně s plynoměry, což se v průběhu času a vzhle­dem k nekvalitnímu utěsnění tuzemských plynoměrů ukázalo jako potenciální zdroj nebezpečí.

Objekty (malé rodinné domky a byty) byly připojeny jednofázové (tzv. na „světelný proud“), větší rodinné domky (mající vlastní vodárnu atd.) nebo bytové domy třífázově (tzv. na „motorový proud“). Některé místní sítě užívaly střídavé napětí 3x120V, 50Hz (jejichž přeměna na síť 400/230V AC, 50Hz byla již dokončena - např. v Praze), jinak ostatní sítě byly buď přímo zřizovány, nebo při sjednocování přeměněny na 3 PEN; AC 50Hz; 380/220V, která je v současné době provozována na napěťové hladině 400/230V.

Poznámka:
Nezřídka bylo měření více bytů umístěno uvnitř jednoho z nich, zvláště pokud v průběhu času docházelo k administrativnímu dělení bytů.



Jištění bytových obvodů bylo prováděno tavnými pojistkami 5 (6)A. Pouze v bytech s elektrickým spo­rákem byl zřizován obvod s vyšším jištěním [obvykle 15 (20)A] projednofázové napájení sporáku. Zvlášt­ní kapitolou bylo zavedení elektrických akumulačních kamen, které vyžadovaly montáž spínacích hodin a stykače napájení s blokováním. Toto zařízení se obvykle montovalo na desky s elektroměry nebo u nich.

K jištění odbočky k elektroměru a tím i celého přívodu do bytuje v současné době užíváno zásadně jističů s charakteristikou B. Jistič před elektroměrem plní tyto základní funkce:

  • a) jistí odbočku k elektroměru
    (a tím i celkově přívod do bytu; velice často plnil i funkci ochrany před následky neodborných zásahů do bytových rozvodů, případně do bytové rozvodnice),
  • b) omezuje maximální soudobý příkon bytu,
  • c) slouží k odvození poplatku
    za připojení odběrného místa (bytu, rodinného domu) k dodavatelské síti,
  • d) jako určující prvek pro stanovení stálého platu
    za dodávku elektřiny logicky vycházející z veli­kosti rezervovaného příkonu, místo dřívějšího „platu za odběrné místo“.

Body a) až c) jsou v současné době již zcela běžně vžité, avšak bod d) je určitou novinkou, která mění celkové chápání funkce jističe před elektroměrem jako celku. V důsledku špatného pochopení může dojít k nevhodnému řešení celkových bytových rozvodů.

V zásadě je nutné si uvědomit, že jištění před elektroměrem u bytu stupně elektrizace B (tj. s elek­trickým vařením) je trojfázovým jističem s minimální hodnotou 25A. Pro rodinný dům je tato hod­nota jističe naprostým minimem i za předpokladu, že k přípravě teplé užitkové vody a topení se používá jiné médium než elektřina. V případech, kdy však chce investor či majitel objektu omezit z jakéhokoliv důvodu odběr (bytu, rodinného domu), je nutno vycházet z toho, že následný uživatel bude mít zájem na standardním příkonu bytu (rodinného domu), a proto je nutné všechny rozvody za jističem až k bytové rozvodnici dimenzovat na hodnoty, které odpovídají použití jističe se jmenovitou hodnotou 25A.



U rodinných domků je nutno mít na paměti, že i u těch, u nichž je použito k přípravě pokrmů, topení a přípravě teplé užitkové vody neelektrického média (převážně plynu), je nutno občas připojit zařízení (např. kotoučovou pilu, stavební stroje při opravě domu), které vyžadují trojfázový přívod sjištěním cca 20A a vyšším.

Připojení jističů před elektroměrem. Takové připojení je obecně provedeno odbočkou od hlavního domovního vedení, přičemž je samozřejmě před měřicí zařízením odběratele (fakturační elektroměr) předřazen jistič před fakturačním elektroměrem ...

Více na toto téma například v knize
Elektrické instalace v bytové a občanské výstavbě ...




TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.