Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Hledáme partnery pro využití AI při dolování elektrotechnického obsahu (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 30.10.2023
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Hledáme partnery pro využití AI při dolování elektrotechnického obsahu


Hledáme partnery pro využití AI při dolování elektrotechnického obsahu
Čtvrt století píšeme, fotíme, sbíráme názory, archivujeme a publikujeme. Dnes v databázích portálů Elektrika je co do velikosti objemu, obsah srovnatelný s průměrnou městskou knihovnou České republiky. Zaměření však především na instalační elektrotechniku. Při podrobné analýze uložených informací lze bez nadsázky tvrdit, že bylo již vše vysvětleno a jde o nejrozsáhlejší technický zdoj tohoto druhu. Dá se s ním však efektivně pracovat? Rubriky, klíčová slova, fulltextové vyhledávání se ukazuje jako naprosto nedostatečným nástrojem. Uživatelé neustále opakují dotazy mnohokrát objasněné. Proto hledáme jinou cestu ...
Miroslav Minařík, ze dne: 30.10.2023



O jakých množstvích se zmiňuji?
O více než 1.000 hodinách technického videoobsahu, o 3.000 technických publikacích a jejich 280.000 digitalizovaných stránek, 35.000 diskusních tématech a více než 350.000 jejich příspěvků. Články a aktuality nezmiňuji, v celkovém množství jde o minoritu. A co s tím prakticky?



Jaký říci pro lepší pochopení příběh?

Mějme studenty elektrotechniky na univerzitě, Marka a Lindu. Oba byli posedlí technologiemi a věděli, že chtějí v budoucnosti pracovat na elektroinstalacích a zařízeních, které splňují aktuální požadavky a očekávání.

Jednoho dne objevili společný zájem: dolování dat publikovaných dokumentů v elektrotechnice. Zdálo se jim to složité, ale vzrušující. Marek a Linda začali sbírat různé technické dokumenty, manuály a normy týkající se elektrotechniky.

Prvním krokem bylo "extrahování technických dat".
To znamenalo, že z dokumentů vybírali důležité informace, jako byly parametry komponent, schémata zapojení a materiálové specifikace. S jejich zvědavostí a odhodláním se naučili, jak z technických textů tyto údaje získávat.

Druhým krokem byla "analýza předpisů a norem".
Marek a Linda se ponořili do knihoven předpisů a studovali, jaké standardy platí pro elektroinstalace. Chtěli si být jisti, že všechny jejich nápady a projekty budou v souladu s bezpečnostními předpisy. V tomto kroku zjistili, že prakticky neexistuje žádný odborník, který by mohl mít nadhled a dokázal by spojit teorii se skutečnou praxí.

"Identifikace nebo porovnání řešení" byl třetí krok.
S nashromážděnými daty mohli porovnávat různé technické řešení pro své projekty. To jim umožnilo vybrat nejlepší a nejefektivnější cestu pro jejich elektroinstalace.

Sběr dat a informací je postupně narůstal, a tak Marek a Linda se rozhodli "vytvořit databáze a znalostní základy". To jim pomohlo organizovat a uchovávat všechny tyto cenné údaje tak, aby k nim mohli později snadno přistupovat a sdílet je s ostatními.

Nakonec, aby celý proces usnadnili, začali využívat "automatické zpracování textu". To znamenalo, že počítače jim pomohly s čtením a extrakcí dat z rozsáhlých textových dokumentů. Tímto způsobem byli schopni získávat informace rychleji a efektivněji.

Marek a Linda se brzy stali známými v akademickém světě elektrotechniky díky svému inovativnímu přístupu k dolování dat publikovaných dokumentů. Jejich práce přispěla k rozvoji nových technologií a usnadnila život elektroinženýrům a studentům elektrotechniky po celém světě.

Tato dobrodružná cesta do světa elektrotechniky ukázala, že zvědavost, houževnatost a schopnost pracovat s daty mohou přinést velké změny do technologického světa. Marek a Linda ukázali, že elektrotechnika může být vzrušujícím a inovativním oborem, který může měnit svět kolem nás.




Tím končí pohádka, která sice není daleko od možné skutečnosti, ale na dosah zrovna také není. Zkusme to tedy rozebrat podrobněji ...


Extrahování technických dat:
Získávání konkrétních technických informací z dokumentů, jako jsou parametry elektrotechnických zařízení, specifikace materiálů, zapojení, schémata a normy.

Analýza předpisů a norem:
Studium a analýza platných předpisů, norem a regulací v oblasti elektrotechniky a elektroinstalací, aby se zajistilo dodržování předpisů a bezpečnostních standardů.

Identifikace nebo porovnání řešení:
Porovnání různých technických řešení, metod nebo zařízení uvedených v dokumentech za účelem výběru nejvhodnějšího řešení pro konkrétní elektrotechnický projekt.

Vytváření databází a znalostních základen:
Ukládání extrahovaných dat do databází a znalostních systémů, které mohou být použity pro konzultace, návrh elektroinstalací nebo vědecký výzkum.

Automatické zpracování textu:
Využití technik strojového učení a zpracování přirozeného jazyka (NLP) k automatizaci procesu dolování dat a extrakci relevantních informací z textových dokumentů.

Kudy tedy vede cesta? Opravdu přes veřejné GPT? V případě technického obsahu a tomu odpovídajích očekávaných výsledků určitě ne. Místo zmiňovaných pohádkových postav si dosaďte kohokoliv kdo je vám blízký, v každém případě jsme my v Elektrice této "pohádce" velice blízko!


Výsledkem bude služba poskytující aktuální přehled napříč elektrotechnikou! 
Praktický nástroj pro všechny elektrotechnické a související profese!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.