Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Výběr a stavba elektrických zařízení (2.) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 2.09.2004
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Výběr a stavba elektrických zařízení (2.)


dvor_stav_10.jpg
Za počet vodičů v obvodu je třeba v považovat počet těch, které vedou zatěžovací proud. Jestliže je možno předpokládat, že vodiče vícefázového obvodu vedou vyvážené proudy..... Novelizovaná ČSN 33 2000-5-523 Elektrotechnická instalace budov – Část 5: Výběr a stavba elektrických zařízení – Oddíl 523: Dovolené proudy v elektrických rozvodech – ed. 2
Karel Dvořáček, ze dne: 2.09.2004

Seskupení v elektroinstalačních trubkách, elektroinstalačních a protahovacích kanálech
Důležitým prvkem který je v tomto předpisu uplatněn jsou redukční součinitele seskupení, které jsou na straně bezpečnosti, se pro seskupení obsahující izolované vodiče nebo kabely různých průřezů v elektroinstalačních trubkách, elektroinstalačních a protahovacích kanálech rovnají:

kde F je redukční součinitel seskupení;
n počet vícežilových kabelů nebo obvodů v seskupení.

Redukční součinitel seskupení získaný z této rovnice omezí nebezpečí přetížení u malých průřezů. Může však vést k tomu, že větší průřezy nebudou využity na plnou hodnotu. Tomuto nevyužití se může zabránit tím, že se vodiče a kabely různých průřezů nekladou do jednoho seskupení.

Poznámka:
Z daného vzorce vychází pro malé průřezy vodičů i značné omezení – při seskupení 4 obvodů vychází například redukční činitel seskupení na 0,5, což je v tomto případě dost zásadní.

Použitím metody výpočtu určené speciálně pro seskupení obsahující různé průřezy izolovaných vodičů nebo kabelů v elektroinstalačních trubkách, elektroinstalačních
a protahovacích kanálech se získá přesnější hodnota redukčního součinitele seskupení.

Seskupení na kabelových lávkách
Jestliže jsou v seskupení izolované vodiče nebo kabely různých průřezů, je třeba při určování dovolených proudů u menších průřezů opatrnosti. Přednostně je třeba uplatnit metodu výpočtu určenou speciálně pro seskupení v němž jsou izolované vodiče nebo kabely různých průřezů. Použitím redukčního součinitele pro seskupení se určí hodnota, která je na straně bezpečnosti.

Počet zatížených vodičů
Za počet vodičů v obvodu je třeba v považovat počet těch, které vedou zatěžovací proud. Jestliže je možno předpokládat, že vodiče vícefázového obvodu vedou vyvážené proudy se zanedbatelnými harmonickými, není třeba střední vodič příslušející k danému obvodu uvažovat. Za těchto podmínek se bere, že čtyřžilový kabel ve třífázovém obvodě má stejné dovolené proudové zatížení jako třížilový kabel s fázovými žilami stejného průřezu. Čtyř a pětižilové kabely mohou mít vyšší dovolené proudy, jestliže jsou zatíženy pouze tři vodiče.

Jestliže střední vodič ve vícežilovém kabelu vede proud v důsledku nevyváženosti proudů jednotlivých fází, je zvýšení teploty v důsledku průchodu proudu středním vodičem vyrovnáno nižším vývinem tepla v jednom nebo vícefázových vodičích. V takovém případě se průřez vodičů volí na základě nejvyššího proudu ve fázových vodičích.

Jestliže střední vodič vede proud, který není odpovídajícím způsobem snížen oproti proudu fázových vodičů, musí se proud tohoto vodiče brát v úvahu při určování hodnot obvodu. Příčinou vzniku takových proudů mohou být značné harmonické proudy třífázových obvodů. Jestliže je obsah harmonických větší než 10 %, nesmí být průřez středního vodiče nižší než průřez fázových vodičů. Tepelné účinky v důsledku výskytu harmonických proudů a odpovídající redukční součinitele pro vyšší harmonické proudy jsou uvedeny v příloze C.

Vodiče sloužící pouze jako ochranné (vodiče PE) se neberou v úvahu. S vodiči PEN se musí počítat stejným způsobem jako se středními vodiči.

Paralelní vodiče
Jsou-li dva nebo více vodičů propojeny paralelně v jedné fázi nebo v jedné polaritě sítě, buď:

Referenční způsob A1 izolované vodiče v elektroinstalační trubce v tepelně izolační stěně
Referenční způsob A2 vícežilové kabely v elektroinstalační trubce v tepelně izolační stěně.

Stěna sestává z vnější povrchové vrstvy odolávající povětrnostním vlivům, tepelné izolace a z vnitřní povrchové vrstvy ze dřeva nebo z materiálu podobného dřevu, jehož tepelná vodivost je alespoň 10W/m2xK. Elektroinstalační trubka je upevněna tak, aby byla v blízkosti vnitřní povrchové vrstvy, i když se jí nemusí dotýkat. Předpokládá se, že teplo z kabelu uniká pouze vnitřní vrstvou).

Referenční způsob B1 izolované vodiče v elektroinstalační trubce na dřevěné stěně
Referenční způsob B2 vícežilové kabely v elektroinstalační trubce na dřevěné stěně.
Elektroinstalační trubka je montována na dřevěné stěně tak, aby mezera mezi trubkou a povrchem stěny byla alespoň 0,3násobek průměru trubky. Trubka může být kovová nebo z plastu. Pokud je trubka upevněna na stěně ze zdiva, může být dovolený proud kabelu nebo izolovaných vodičů větší, Tato otázka se studuje.

Referenční způsob C (jednožilové nebo vícežilové kabely na dřevěné stěně)
Kabel je namontován na dřevěné stěně tak, aby mezera mezi kabelem a povrchem stěny byla menší než 0,3 násobek průměru kabelu. Jestliže je kabel upevněn na zděné stěně nebo je v takové stěně zabudován, může být dovolený proud vyšší.

POZNÁMKA
Pod termínem "zděný" jsou zahrnuty materiály, jako jsou cihly, beton, omítka apod. (tzn. jiné než tepelně izolační materiály). Referenční způsoby E, F a G (jednožilový nebo vícežilový kabel ve volném vzduchu)
Kabel je uchycen tak, že to nebrání celkovému odvodu tepla. Zahřívání slunečním zářením a ostatními tepelnými zdroji se nebere v úvahu. Je přitom třeba věnovat péči tomu, aby nic nebránilo přirozenému proudění vzduchu. V praxi to znamená, že vzdálenost kabelu od přilehlého povrchu, která je rovná 0,3násobku vnějšího průměru vícežilového kabelu nebo průměru jednožilového kabelu stačí k tomu, aby bylo možno používat dovolené proudy odpovídající podmínkám uložení ve volném vzduchu.

Jiné způsoby

Kabel pod stropem:
je to způsob podobný referenčnímu způsobu C, kromě toho, že hodnoty pro kabel pod stropem jsou mírně sníženy oproti hodnotě pro stěnu, protože je sníženo přirozené proudění.

Kabel na podlaze nebo na neperforovaných lávkách:
tento způsob je podobný způsobu C.

Kabelová lávka:
perforovaná lávka v sobě má otvory, které tvoří pravidelný vzorec, aby umožnily kabely upevnit. Hodnoty pro kabely na perforovaných lávkách jsou odvozeny na základě zkušebních prací, při nichž bylo použito lávek, v nichž byly otvory na 30% plochy jejího dna. Jestliže plocha otvorů je menší než 30 % plochy dna lávky, považuje se lávka za neperforovanou.

Kabelové žebříky:
jsou to konstrukce, které kladou proudění vzduchu kolem kabelů minimální odpor; jsou to kovové konstrukce pod kabely, které zaujímají méně než 10 % plochy, kterou zaujímají kabely.

Distanční příchytky a kabelové háky:
kabelové podpěry, které drží kabel po jeho délce v určitých odstupech a v podstatě kolem kabelu umožňují volné proudění vzduchu.

Závěr
Současně s touto novou normou zůstane do odvolání v platnosti i původní ČSN 33 2000-5-523 z roku 1993, vzhledem k tomu, že obsahuje značné množství vžitých a používaných ustanovení, která nejsou v nové normě (vzniklé převzetím dokumentu HD) obsaženy (například požadavky na dimenzování při přerušovaném chodu apod.). Opuštění těchto v tuzemské praxi běžně používaných ustanovení má být pozvolné, respektive bude-li nutno původní normu zrušit, budou ustanovení, která nebudou v rozporu, převedena do doporučení.

Sborník přednášek výhodněji.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.