Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: ESJ: Bitva o naši pozornost v éře algoritmů (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 16.03.2024
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

ESJ: Bitva o naši pozornost v éře algoritmů


ESJ: Bitva o naši pozornost v éře algoritmů
Nová doba! Není co číst a to, co je, nestojí za to ... slýchávám kolem sebe od čtenářů. Naopak potencionální autoři přichází s ideou, že nebudou psát nic, protože by to stejně nikdo nečetl. Kyž k tomu připočítáme hejtry a notorické zpochyňovače autorit, pak na mediálním informačním trhu vládne pořádný chaos. To způsobuje odvrácená strana tolik popisované digitalizace. Ta totiž umožnila šířit zprávu zdarma. Výsledkem je skutečnost, že nejsme schopni vše pojmout a vytvořit opravdu správný závěr. A v tom nám přispěchá na pomoc znovu digitalizace s vhodným algoritmem ...
Vilém Gracias, ze dne: 16.03.2024



Tento krátký článek jsem se rozhodl napsat po té, co jsem přečetl na toto téma přijaté e-maily, vyhodnotil nekonečné rozpravy a samozřejmě také to, co se na podobné vlně píše jinde. Musíme toho znát čím dál více, ale soustředit se je neskutečný problém!
Také patřím mezi ty, kteří se nespokojují s veřejně předkládaným finálním obrazem a pátrá po souvislostech ...


Vzpomínáte na doby, kdy jste si mohli vybrat, co si přečtete v novinách nebo co si pustíte v televizi? V dnešní digitální éře je to trochu jinak. Místo toho, abychom si sami vybírali, co chceme vidět, za nás to často dělají algoritmy. Tyto "digitální kouzelníky" co rozhodují o tom, co se nám zobrazí na našich sociálních médiích, co najdeme při vyhledávání na internetu a dokonce i co nám doporučí e-shopy. Je to vhodná funkce pro udržení pozornosti?

Algoritmy jsou v podstatě soubory pravidel, která určují, jak se informace zpracovávají a zobrazují. Ačkoli mohou být nesmírně užitečné, mohou také ovlivnit naše vnímání světa. Například v sociálních médiích mohou algoritmy zobrazovat příspěvky, které potvrzují naše stávající názory, což nás může uzavřít do "bubliny" a izolovat nás od různých pohledů. Je to vhodná funkce pro udržení pozornosti?



Ale proč by nás to mělo zajímat? Protože v dnešním světě, kde je informací víc než kdy jindy, je důležité být informovaný a kritický. Když víme, jak algoritmy fungují, můžeme se rozhodnout, jak s nimi budeme interagovat. Takže co s tím můžeme dělat? Můžeme začít tím, že budeme vědomě sledovat různé zdroje informací. Můžeme lajkovat a komentovat různé příspěvky, abychom "rozšířili" svůj digitální horizont. A můžeme se rozhodnout sdílet obsah, který považujeme za důležitý.

V konečném důsledku je na nás, abychom byli aktivními a informovanými uživateli v digitálním světě. Můžeme se rozhodnout, jaký obsah budeme konzumovat a jak budeme s algoritmy interagovat. Protože i když algoritmy mohou být mocné, my máme moc rozhodnout se, jak je použijeme. A byl bych nadšený pokud bych přišel jak mi digitální algoritmy pomohou s přípravou na revizácké zkoušky!

Zamyšlení ...
V minulosti jsme věřili "svým oblíbeným autoritám". Ty jsme demokraticky poslali do outu a zbytek odchází do ústraní a později někde v tichosti umírá.
Neukazujeme tímto chováním přicházející generaci, že nějaká angažovanost nestojí za to?


Spolehneme se v budoucnu na "nechybujícího" člověka nebo na algoritmus" který vytvoří "nechybující člověk"?




TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.