Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Elektrotechnik pracuje ve výškách (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 25.05.2024
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Elektrotechnik pracuje ve výškách


Elektrotechnik pracuje ve výškách
Poškozený pracoval na stavbě, když ztratil rovnováhu a spadl do nechráněné šachty, což mu způsobilo vážné zranění. Všichni si uvědomili, že i pád z menší výšky může mít katastrofální následky a začali dávat větší pozor. Určitě by díky lepšímu zabezpečení pracoviště a pravidelným školením riziko podobných úrazů výrazně snížilo, ale podle některých "heroes" to není "cool"! .
Vilém Gracias, ze dne: 25.05.2024



Nová doba! Školíme se na sociálních sítích ... oznámil mi vnuk před dvěma roky, když jsem mu chtěl dát dobrou radu. Před pár týdny jsem šetřil úraz pracovníka jeho věku. Ptal jsem se ho, zda se snad neškolil na facebooku. Pohrdavě odpověděl, že je aktivní na "instáči" ...

Samozřejmě, že školení BOZP byla nudná a pro mnoho lidí zbytečná sezení od nepaměti. Ale nyní, kdy lze informace lépe filtrovat, je to téměř tabu. Ovšem zkušený řemeslník mi dá zapravdu, že práce ve výškách je vždy o zdraví. Pokud se vrátíme k některým klasickým školením, pak se dozvíme např.:

Práce ve výšce je jakákoli práce, při které může dojít k pádu pracovníka z jedné úrovně na jinou, a to bez ohledu na výšku místa (nad zemí, podlahou, jinými pracovišti), nebo k pádu do hloubky (např. do šachet, výkopů, propadnutí podlahou či střechou). Může také jít o pád na rovině, pokud hrozí, že pracovník spadne do nebezpečných míst nebo na něj spadne materiál či předměty.



Bezpečnostní předpisy pro práci ve výškách považují za nebezpečný pád z výšky větší než 1,5 metru, ale i pád z menší výšky může způsobit vážný úraz (např. zlomeninu, zranění oka).

Následky pádů mohou být různé, od lehkých zranění a šoků až po vážné zlomeniny, vnitřní zranění a smrt. Pády osob a předmětů patří k nejčastějším pracovním i mimopracovním úrazům.

Příčiny pádů pracovníků mohou být technické nebo osobní. Typicky se jedná o nechráněné okraje pracovišť nebo cest ve výškách bez správných zábran, špatně provedené nebo nesprávně použité ochranné konstrukce, otevřené nebo nedostatečně zakryté otvory v podlahách a stropech, nechráněné jámy a prohlubně, nepevná a nespolehlivá lešení, a použití neúplných nebo slabých krytin.

Dalšími příčinami jsou prasknutí nebo prolomení lehkých či skleněných střech, nebezpečné pracovní postupy ve výškách, nesprávně nebo špatně použité osobní ochranné pomůcky, nedostatečně zajištěné pracovní nástroje, a sklouznutí nebo sesunutí po šikmé ploše.

Další rizika zahrnují špatně upevněné materiály a předměty ve výšce, které mohou spadnout například větrem, nebo nesprávně uložený či upevněný materiál přepravovaný do výšky.

Místa, kde hrozí nebezpečný pád pracovníka nebo ohrožení pádem z výšky, musí být zabezpečena nejen proti pádu, ale i proti nežádoucímu vstupu pracovníků. Pro bezpečnou práci ve výškách se používají různé technické konstrukce, jako jsou pevná a pojízdná lešení, ochranné a záchytné konstrukce a sítě, pracovní podlahy s minimální šířkou 60cm (výjimečně 40cm), pracovní plošiny a žebříky.

K ochranným konstrukcím patří zábradlí s výškou 110 cm, ohrazení, lešení a poklopy. K záchytným konstrukcím patří záchytné lešení, pojízdná i stabilní lešení, sítě a stříšky.
prostředky. Používání nestabilních předmětů jako sudy, bedny, kbelíky nebo zednické kozy pro práci ve výšce je zakázáno, protože nesplňují bezpečnostní zásady.

Pro krátkodobou práci ve výškách
jsou určené osobní ochranné pomůcky jako ochranné pásy, úchytná lana, speciální boty (tzv. pionýrky), sedačkové, křížové nebo padákové pásy. Tyto pomůcky zabraňují volnému pádu a zajišťují pracovníka v případě pádu.

Někteří pracovníci si zranění způsobili tím, že při práci ve výškách používali místo schváleného vybavení různé lanové smyčky a uzly. Lidé, kteří pracují ve výškách, i když jen krátkodobě, by měli být zdravotně i duševně způsobilí a vybaveni správnými ochrannými pomůckami. Měli by být poučeni o bezpečných způsobech práce a případně proškoleni a vycvičeni.

Důležitou součástí prevence úrazů je kontrola, zda pracovníci dodržují bezpečné pracovní postupy a správně používají předepsané ochranné pomůcky.

Pokud se pouštíte do práce ve výškách, absolvujte dobrovolně školení zkušenějších!  Vyplatí se to!

Poslední příručka na podobná témata byla patrně tato ...








Jak dáváte bacha při práci ve výškách vy?


TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.