Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Zvláštní požadavky pro odporová elektrotepelná zařízení (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 17.04.2003
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Zvláštní požadavky pro odporová elektrotepelná zařízení


plamin1.jpg
K čemu je nutné přihlédnout při stanovování hodnot elektrotepelného zařízení? Co je nutné provést při použití holých topných vodičů? Kdy musí být na štítku el.tep. zařízení uveden maximální výkon? Tato norma je identická s EN 60519-2:1993.
Milan Bureš, Igor Nováček, ze dne: 17.04.2003

1. Předmět normy a rozsah platnosti:
Tato část IEC 519 je určena pro zařízení s nepřímým odporovým ohřevem, případně pro zařízení s přímým odporovým ohřevem. Předmětem normy je normalizace bezpečnostních požadavků pro dále uvedená odporová elektrotepelná zařízení. Tuto část doplňuje IEC 519-1 (zavedena v ČSN EN 60519-1 ) a proto je nutné ji používat společné s touto normou.

2. Třídění elektrotepelných zařízení podle napětí:
Pro pece se solnou nebo jinou lázní, např. galvanizační lázní nebo hliníkovou udržovací lázní, je pro ponorná topná tělesa povoleno použít jmenovité napětí nižší nebo rovné 400V.

V případě vakuových pecí musí být napětí přiložené na součásti vystavené nižšímu, než běžnému atmosférickému tlaku zvoleno tak, aby nemohlo dojít k přeskoku na izolaci vodiče nebo k průrazu izolace.

3. Všeobecné požadavky:
Rezistivita - při volbě elektrotepelného zařízení, stanovení jeho hodnot, je nutné přihlédnout k tomu, že se rezistivita topných vodičů nebo rezistivita vsázky, která je ohřívána, mění během provozu zařízení.
Pomocná zařízení - je nutné provést taková bezpečnostní opatření, aby při použití pomocných zařízení, např. manipulačního, dopravního nebo zakládacího zařízení, nemohlo dojít k úrazu obsluhy.

Holé topné vodiče - při použití holých topných vodičů je nutné provést taková bezpečnostní opatření, aby s těmito vodiči během provozu zařízení nemohly přijít do styku osoby (obsluha), ohřívaná vsázka, nebo pomocná zařízení, např. zařízení určená pro manipulaci se vsázkou. Vyjímku lze připustit pouze u vodičů, které jsou napájeny malým bezpečným napětím.

Unikající proud - musí být provedena taková ochranná bezpečnostní opatření, která zajistí, aby proudem unikajícím po vodivých částech pece včetně vsázky, nebo pouze vsázkou, nemohla být ohrožena obsluha zařízení, nebo nemohlo dojít k jinému druhu ohrožení. Tento proud může mít i kapacitní složku.

Výpary, sraženiny a kaly, unikají-li z povrchu vsázky páry, nebo usazují-li se na zařízení sraženiny a kaly, je reálné nebezpečí, že tyto fyzikální a chemické procesy mohou škodlivě působit na obsluhu nebo i na vlastní zařízení.

4. Zákaz používání uzemnění, jako činného obvodu - Platí požadavky uvedené v IEC 519-1, kapitola 7.

5. Označování - štítky a obvodová schémata. Požadavky uvedené v IEC519-1 je nutné doplnit takto:

Přesahuje-li výkon absorbovaný elektrotepelným zářením ve studeném stavu výkon absorbovaný zařízením při jmenovité teplotě o více než 30%, musí být na štítku uveden maximální výkon.
Je nutné, aby náhradní soubory topných článků a jednotlivé skupiny topných článků, např. opláštěné topné vodiče, byly čitelně označeny názvem výrobce, nebo názvem výrobce topných součástí s odvoláním na typ, jmenovité napětí a jmenovitý příkon.
Tam, kde je to vhodné, je nutné uvést stupeň ochrany před vlhkem (IP..) v souladu s IEC 529 (ČSN EN 60529).

6. Ochrana před nadproudem - Pro tuto ochranu platí požadavky IEC 519-1 , článek 9.

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.