Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: DEHN + SÖHNE: Vyhledávání rizik u staveb mobilních operátorů (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 17.01.2012
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

DEHN + SÖHNE: Vyhledávání rizik u staveb mobilních operátorů


DEHN + SÖHNE: Vyhledávání rizik u staveb mobilních operátorů
Jaké je správné umístění antén na střechách domů a na stožárech ve volném terénu? K tomuto tématu se také vztahuje ochrana před bleskem a přepětím. Toto téma má několik částí na které by se nemělo zapomínat a které jsou mnohdy často opomíjeny. Co za úkony je tedy potřeba udělat, při projektování takové to stavby. Kam a jak uchytit dané antény tak, aby byla dodržena bezpečná vzdálenost od hromosvodů a dalších prvků spojených s ochranou proti přepětí? Jak správně chránit kabeláž vstupující do budovy?
Tým portálu Elektrika, ze dne: 17.01.2012


Pokud se zajímáte o ochranu anténní techniky před přepětím, pak se zaměřte na přednášku Davida Černocha pracujícího jako zástupce investora, projektanta a revizního technika u jednoho ze tří našich operátorů. Celou přednášku můžete sledovat ve videoklipu níže.

Co se dozvíte?

Jestliže chceme umístit anténu, jakékoliv komunikace, na střechu budovy nebo na stožár stojící někde ve volném terénu, vyvstává zde problém, jak budeme tu danou anténu chránit před bleskem a přepětím. Může to být oddálený hromosvod, pospojování vše se vším a podobně.

Prvním důležitým krokem je, aby projektant zjistil zda na místě, kde chceme postavit anténu, je ochrana před bleskem a zda je řešena podle nové nebo podle staré normy. Dalším bodem je, jakou třídu ochrany u této antény nebo objektu použijeme. Nejnižší možná třída ochrany je 4 a nejvyšší 1. Pokud pomineme ochranu číslo 4, tak pod třídu 3 řadíme standardní wi-fi systémy, satelitní a televizní antény, kde nemůžou hrozit velké škody. Do 2 třídy můžeme zařadit více důležité telekomunikační spoje, jako jsou telefonní ústředny a další stanice, kde je tolik spojů, že při jejím výpadku může dojít k ochromení sítě. Do 1 třídy patří pak všechny nejdůležitější objekty, které by při výpadku ochromily větší část republiky.

Další krok, který by projektant měl učinit je výpočet na základě výšky objektu, výšky anténních systémů a investor by se měl rozhodnout zda bude chránit jen osoby nebo osoby i zařízení . Pokud se tedy investor rozhodne, jak bude objekt chráněn, tak projektant by měl navrhnout řešení podle aktuální normy.

Pokud tedy se vystaví nějaký anténní systém na strojovně, střeše, budovy, je třeba vědět, že nezapadá do stávajícího systému hromosvodů a je tedy potřeba vytvořit nový systém na strojovně, nástavbě, této budovy. Je také nutné dodržovat dostatečné vzdálenosti, podle výpočtů.

Aby byl celý systém ochrany před bleskem kompletní, je třeba využít koaxiálních kabelů se stíněním a toto stínění před vstupem do budovy uzemnit. Pokud se dodrží veškeré vzdálenosti a před vstupem do budovy se použije přepěťová ochrana, vzniká ucelená soustava proti blesku a přepětí.

 

POKUD VÁS TATO PROBLEMATIKA
profesně oslovuje, máte možnost si zažádat
o katalog přepěťových ochran v této oblasti
NÍŽE UVEDENÝM FORMULÁŘEM!

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
DEHN s.r.o. - Pod Višňovkou 1661/33, Praha 4 - 222 998 880 - info@dehn.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.